Pereiti į pagrindinį turinį

"WikiLeaks": Ispanijos prokuroras vadino Rusiją "mafijos valstybe"

2010-12-02 14:06
"WikiLeaks": Ispanijos prokuroras vadino Rusiją "mafijos valstybe"
"WikiLeaks": Ispanijos prokuroras vadino Rusiją "mafijos valstybe"

Rusija yra tikra "mafijos valstybė", kurios politinės partijos veikia "ranka rankon" su organizuoto nusikalstamumo pasauliu, sakoma viename JAV diplomatiniame pranešime, kurį paviešino tinklalapis "WikiLeaks", o ketvirtadienį citavo britų dienraštis "The Guardian".

Ispanijos prokuroras Jose Gonzalezas sakė JAV pareigūnams, kad "jis laiko... Rusiją tikra "mafijos valstybe", kurioje "neįmanoma atskirti vyriausybės ir organizuotų nusikalstamų grupuočių veiklos", nurodoma konfidencialiame diplomatiniame pranešime.

J.Gonzalezas, kuris visą dešimtmetį tyrė rusų nusikalstamų grupuočių veiklą Ispanijoje, taip pat sutiko su nunuodyto Kremliaus kritiko Aleksandro Litvinenkos anksčiau išsakytu teiginiu, jog Rusijos žvalgybos ir saugumo struktūros "yra organizuoto nusikalstamumo šeimininkės".

Šiemet vasarį JAV ambasados Madride išsiųstame pranešime cituojamas šio prokuroro pareiškimas, jog "kai kurios politinės partijos Rusijoje veikia "ranka rankon" su organizuotu nusikalstamumu."

"Jis argumentavo, kad Rusijos liberalų demokratų partija (RLDP) buvo sukurta (Sovietų Sąjungos) KGB ir jos įpėdinės SVR (Užsienio žvalgybos valdybos), o jai priklauso daugelis rimtų nusikaltėlių", - sakoma JAV diplomatiniame dokumente.

Kitame "WikiLeaks" paviešintame dokumente, kuris buvo išsiųstas tuojau po A.Litvinenkos mirties Londone 2006 metais, JAV valstybės sekretorės padėjėjas Danielis Friedas iškėlė prielaidą, kad Rusijos premjeras Vladimiras Putinas žinojo apie sąmokslą nužudyti šį disidentą.

Kalbėdamasis Paryžiuje su vienu aukšto rango Prancūzijos diplomatiniu patarėju, D.Friedas išreiškė abejonių, "ar nevaldomi saugumo (tarnybų) elementai galėjo veikti... be Putino žinios", turint omenyje šio lyderio skiriamą "dėmesį detalėms".

J.Gonzalezas taip pat esą teigė, kad esama "įrodytų ryšių tarp Rusijos politinių partijų, organizuoto nusikalstamumo ir ginklų kontrabandos".

JAV diplomatų pranešime sakoma, kad prokuroras įsitikinęs, jog Rusijos žvalgybos pareigūnai susiję su pernai kilusiu skandalu, kai komercinis laivas "Arctic Sea" buvo įtartas gabenantis ginklų siuntą Iranui.

Paviešintame pranešime taip pat keliama prielaida, kad Rusijos institucijos naudojasi mafija, vykdant operacijas, kurių jos negali "priimtinai atlikti vyriausybės vardu" - pavyzdžiui, parduodant ginklus kurdų kovotojams, kad būtų galima destabilizuoti padėtį Turkijoje.

Dokumente sakoma, kad pareigūnai "dar labiau sutvirtino ryšius su nusikaltėlių lyderiais, suteikdami jiems privilegijų politikoje, siekiant užtikrinti jų apsaugą nuo kaltinimų reketavimu".

Bet kurie nusikalstamo pasaulio lyderiai, praradę Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FSB) pasitikėjimą, galėjo būti "eliminuojami", juos nužudant arba "uždarant už grotų, siekiant juos eliminuoti iš konkurentų dėl įtakos tarpo", teigė J.Gonzalezas.

Pasak prokuroro, ši problema iš tiesų yra didesnio masto - jis mano, kad mafija iš tiesų valdo Baltarusiją ir Čečėniją, taip pat turi "didžiulę kontrolę" kai kuriose gyvybiškai svarbiose ekonomikos srityse, tokiose kaip aliuminio gamyba.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų