Atotrūkis, skiriantis JAV ir Prancūzijos teisingumo sistemas bei moralės normas, yra toks pats platus kaip Atlanto vandenynas - tokią išvadą daro prancūzai, stebintys Jungtinėse Valstijose besivystančią teisinę dramą, kurios centre atsidūrė Tarptautinio valiutos fondo (TVF) banko vadovas Dominique'as Straussas-Kahnas.
Kai kurių kaltinimų dėl įtariamos lytinės prievartos prieš vieno Niujorko viešbučio kambarinę, inkriminuojamos šiam prancūzų politikos veteranui, Prancūzijoje nebūtų įmanoma pateikti, nes tokie nusikaltimai nėra apibrėžti įstatymuose. Be to, už kai kurias veikas 62 metų D.Straussui-Kahnui Amerikoje gresia iki 25 metų laisvės atėmimo, o savo tėvynėje už tokius pačius nusikaltimus jis gautų daugiausiai 3-5 metus kalėjimo.
D.Straussas-Kahnas Prancūzijoje taip pat tikriausiai nebūtų laikomas prastos reputacijos kalėjime ir stebimas apskritą parą, kad nenusižudytų.
Prancūzijos visuomenė nustėro, išvydusi nuotraukas, kuriose politikas, laikytas potencialiu kandidatu į šalies prezidento postą, matomas surakintas antrankiais, susikuprinęs, nesiskutęs, be kaklaraiščio, vedamas į teismą žurnalistų akivaizdoje.
Pirmoji reakcija buvo vieninga nuomonė: "Čia tokių dalykų nebūtų nutikę."
Tokios nuotraukos nebūtų skelbiamos šalyje, kurios įstatymai netgi smulkius vagišius saugo nuo įkyrių fotografų, o teismo posėdžiai netransliuojami per televiziją - kitaip nei pirmadienį rodyti vaizdai iš Manhatano baudžiamojo teismo salės. To nebūtų įvykę šalyje, kurioje gyvuoja senos tradicijos dangstyti donžuanus galinguosius.
Prancūzijos įstatymai ir tradicijos labai skiriasi nuo Jungtinių Valstijų, todėl suprantama, kodėl D.Straussas-Kahnas - ar būtų kaltas, ar nekaltas - Amerikos teisinio aparato apsukų greitį, jam pateiktų kaltinimų svorį ir JAV teisinės sistemos egalitarinius principus iš tikrųjų suvokė tik atsidūręs prastai pagarsėjusio Raikerso salos kalėjimo kameroje.
Nors TVF vadovui pateikti labai rimti kaltinimai, ekspertai mano, kad atskleidus tokius D.Strausso-Kahno veiksmus Paryžiuje, jo orumas veikiausiai nebūtų nukentėjęs.
Prancūzijoje, kitaip nei Jungtinėse Valstijose, teismo procesas daugiausiai vyksta už uždarų durų, ir politinės jėgos neretai pasirodo esančios galingesnės už prokurorus. Be to, šioje šalyje neištikimybė šimtmečius buvo didikų privilegija, ir miegamojo paslaptys, nors ir visiems žinomos, paprastai apsiribodavo dvaro apkalbomis.
Šio nerašyto miegamojo paslapčių neviešinimo įstatymo iš esmės tebesilaikoma mūsų dienomis, nors tokia praktika pamažu traukiasi, visuomenei reikalaujant didesnio atskaitingumo.
"Prancūzai priima daug daugiau savo prezidento, savo politikų klasės, savo elito moralinių nusižengimų. Esama kažko... aristokratiška" Prancūzijos moralės ir teisės kultūroje, sako teisėjas Antoine'as Garaponas, parašęs knygą "Teisėjauti Amerikoje ir Prancūzijoje".
"Amerikos kultūra labiau demokratiška. Gali vadovauti TVF ir būti toks pat pilietis kaip kiti", - jis aiškino naujienų agentūrai "The Associated Press".
Klostantis dramai Niujorke, prancūzai atkreipė dėmesį, jog D.Straussui-Kahnui nekaltumo prezumpcija taikoma itin paviršutiniškai.
Prancūzijos teismo salėse televizijos kamerų nebūna, policija paprastai neveda įtariamųjų į teismo salę per fotografų minią. 2000 metais priimtas įstatymas draudžia netgi viešinti nuotraukas arba vaizdo įrašus, kuriuose įtariamasis matomas surakintas antrankiais, kad būtų užtikrinta nekaltumo prezumpcija.
Prancūzijos vaizdo ir garso medžiagos priežiūros agentūra CSA antradienį išsiuntinėjo pranešimą, primindama šalies žiniasklaidos teisinius įpareigojimus.
Bylose dėl šmeižto besispecializuojantis advokatas Dominique'as de Leusse'as, kuris šiuo metu dirba D.Strausso-Kahno gynėjų grupėje, sakė "The Associated Press" svarsto galimybę pateikti teisinį skundą dėl Prancūzijos žiniasklaidos rodytų vaizdų.
"Mes turime asmens orumą ginančius įstatymus ir nekaltumo prezumpciją", - pabrėžė jis.
Tačiau D.Straussas-Kahnas pirmadienį buvo rodomas Prancūzijos televizijos, o antradienį šio iškilaus politiko nuopuolį savo pirmuosiuose puslapiuose nagrinėjo prancūzų dienraščiai. Daugeliui atrodo, kad šis žmogus buvo palaužtas savo priešų ir atiduotas sudoroti televizijai.
D.Straussas-Kahnas kaltinamas mėginimu išžaginti, lytinė prievarta, neteisėtu laisvės atėmimus ir priverstiniu netinkamu prisilietimu. Už sunkiausią iš šių nusikaltimų gresia iki 25 metų laisvės atėmimo, o jeigu bausmė būtų sumuojama, atsistatydinančiam TVF vadovui gresia atsidurti už grotų ilgiau nei 70 metų.
Tačiau A.Garaponas nurodė, kad Prancūzijoje D.Straussui-Kahnui veikiausiai tektų kalėti tik 3-5 metus, jeigu jo kaltė būtų įrodyta, nors teisininkas pripažįsta, jog šių nusikaltimų mastą įvertinti kol kas sudėtinga.
Naujausi komentarai