Judėjimo „Okupuok Volstritą“ (Occupy Wall Street) protestuotojai ketvirtadienį planuoja surengti eitynes prie Niujorko akcijų biržos rūmų ir parodyti, kad jų mūšis prieš ekonominę nelygybę tebėra gyvas po to, kai aktyvistai buvo išvaryti iš netoliese esančio parko.
Dviejų mėnesių gyvavimo sukaktį mininčio judėjimo daugumoje akcijų Niujorke dalyvaudavo šimtai žmonių, tačiau protestuotojai ir miesto valdžios pareigūnai prognozuojam jog 7 val. vietos (14 val. Lietuvos) laiku į gatves išeis tūkstančiai demonstrantų, kurie mėgins sutrukdyti finansų rajono darbuotojams pasiekti savo darbo vietas.
Ši akcija taps išbandymu, parodysiančiu, ar judėjimas „Užimkime Volstritą“ ir jo įkvėpti protestų sambūriai visame pasaulyje kapituliuos, ar dar labiau išsiplės po to, kai policija antradienį paryčiais likvidavo stovyklą Zuccotti parke žemutiniame Manhatane, kur buvo įsikūrę šimtai demonstrantų.
„Šiame judėjime svarbiausia ne palapinės, o idėja, - trečiadienį sakė jo atstovas Edas Needhamas. - Rytoj taip pat vyks renginiai 100 šalių visame pasaulyje.“
Protestuotojai planuoja visą dieną truksiančiomis demonstracijomis sutrikdyti darbą Niujorko akcijų biržoje ir Amerikos kapitalizmo širdyje. Tačiau judėjimas pripažino, jog dėl sugriežtintų saugumo priemonių protestuotojams veikiausiai nepavyks priartėti prie biržos rūmų.
Kitas aktyvistų atstovas Markas Bray sakė, kad tikimasi „sukelti nepatogumų Volstrito bankininkams, einantiems į darbą, o ne ką nors sužaloti. Esame ištikimi nesmurtiniam pilietiniam nepaklusnumui.“
Miesto valdžia pasiruošusi galima dešimčių tūkstančių protestuotojų antplūdžiui ir tikisi suderinti viešąjį saugumą su žmonių kalbos ir susirinkimo laisve, sakė Niujorko vicemeras Howardas Wolfsonas.
„Mes tai vertiname rimtai, - jis sakė žurnalistams. - Bus sutelktos atitinkamos mūsų pajėgos.“
Protestuotojai piktinasi, jog recesijos metu bankams buvo mokama milijardai dolerių pagal finansinio gelbėjimo schemas, o šios lėšos virto milžiniškais pelnai, kai eiliniai amerikiečiai išliko prislėgti didelio nedarbo ir stringančios ekonomikos.
Aktyvistai taip pat teigia, jog 1 proc. turtingiausių amerikiečių taikomi nesąžiningai menki mokesčiai.
Tuo tarpu San Fransiske policija trečiadienį suėmė 95 protestuotojus prieš Volstrito politiką, kai demonstrantai įžengė Amerikos banko pastatą miesto finansiniame rajone ir pasistatė ten palapinę.
„Mes esame 99 procentai“, - skandavo protestuotojai, kai policija juos suėminėjo.
Niujorke esančiame Zuccotti parke protestuotojų stovykla buvo įkurta rugsėjo 17 dieną ir tapo epicentru judėjimo, kuris įžiebė mitingus ir viešųjų erdvių užėmimo akcijas Jungtinėse Valstijose bei kitose šalyse.
Policijai išvarius protestuotojus ir išvalius šią aikštę, demonstrantams buvo leista grįžti, tačiau uždrausta iš naujo įkurti stovyklą. Trečiadienio vakarą aikštėje buvo belikę apie dvi dešimtis protestuotojų.
„Man buvo apmaudu dėl pasilikusių žmonių skaičiaus, - sakė 23 metų Samas DeLily, gyvenantis Kvinso rajone. - Nusivyliau, jog daugiau žmonių nesuvokė, kad praeitą naktį labiau nei bet kada turėjome pademonstruoti savo palaikymą.“
Pora dešimčių protestuotojų naktį prisiglaudė dviejose Manhatano bažnyčiose, kurios suteikė jiems nakvynės vietą. Dar šimtai apsistojo svetingų niujorkiečių namuose, nurodė E.Needhamas.
Protestuotojų stovykla Niujorke buvo iškeldinta po panašių akcijų Atlantoje, Portlande, Oregone ir Solt Leik Sityje. Kitaip nei Kalifornijos mieste Ouklande, kur policijai teko griebtis ašarinių dujų ir garsinių granatų, dauguma protestuotojų pasitraukė nesipriešindami.
Naujausi komentarai