JAV pabrėžė ribotą savo pajėgų vaidmenį Libijoje Pereiti į pagrindinį turinį

JAV pabrėžė ribotą savo pajėgų vaidmenį Libijoje

2011-03-21 12:40
JAV pabrėžė ribotą savo pajėgų vaidmenį Libijoje
JAV pabrėžė ribotą savo pajėgų vaidmenį Libijoje / AFP nuotr.

Vienas aukštas JAV pareigūnas sekmadienį pabrėžė, kad Amerikos karinių pajėgų vaidmuo Libijoje yra ribotas, nors šios šalies lyderio Muamaro Kadhafi pajėgos patiria galingus smūgius.

Pareigūnas taip pat nurodė, kad Libijos žmonės patys turės spręsti savo šalies likimą.

Baltųjų rūmų patarėjas nacionalinio saugumo reikalams Tomas Donilonas sakė, kad Libijos lyderis M.Kadhafi "prarado legitimumą" ir yra izoliuotas, tačiau dabartinės karinės misijos pagrindinis tikslas - apsaugoti Libijos civilius gyventojus, o ne nuversti veteraną lyderį.

JAV gynybos sekretorius Robertas Gatesas, kalbėdamas pakeliui į Rusiją, sakė, kad JAV neatlieka "iškiliausio vaidmens" koalicijoje, kuri palaiko neskraidymo zoną Libijoje, o po kelių dienų "pagrindinę atsakomybę" už šią misiją Vašingtonas perduos kitoms šalims.

Vadovavimą aviacijos operacijoms gali perimti Didžioji Britanija, Prancūzija arba NATO, jeigu Arabų Lygai nebūtų nepatogu leisti vadovauti Vakarų šalių aljansui.

R.Gatesas šiuos komentarus išsakė, tarp JAV politikų didėjant nerimui dėl operacijos Libijoje masto ir tikslo. Be to, Pentagono vadovas anksčiau pripažino, kad puolimas prieš M.Kadhafi pajėgas gali atvesti į aklavietę.

Tačiau T.Donilonas, kuris kalbėjosi su žurnalistais, lydėdamas į Braziliją išvykusį JAV prezidentą Baracką Obamą, sakė, kad Vašingtonui ir jo sąjungininkams Libijos misijos "pirmoji diena buvo labai gera".

Jungtinės Valstijos nurodo, kad JT palaikomos intervencijos tikslas - priversti M.Kadhafi karius nutraukti ugnį ir atakas prie civilius gyventojus, kurie sukilo praeitą mėnesį.

B.Obama pastarosiomis savaitėmis ragino M.Kadhafi atsistatydinti, tačiau JAV pareigūnai pabrėžė, kad šio lyderio pasitraukimas nėra Jungtinių Tautų leistų surengti atakų Libijoje tikslas. JAV vengia bet kokių palyginimų su 2003 metų invazija į Iraką, kurios metu buvo nuverstas šios šalies prezidentas Saddamas Husseinas.

Jau 41 metų Libijai vadovaujančiam M.Kadhafi ištikimos pajėgos buvo atkovojusios iš sukilėlių dideles teritorijas, bet koalicijos aviacijos smūgiai gali suteikti maištininkams galimybę persigrupuoti. Kita vertus, karybos analitikai sako, jog neaišku, ar opozicijai pavyks vėl sutelkti pajėgas.

"Manau, šią padėtį iš esmės turės spręsti patys libiai, - pabrėžė R.Gatesas. - Ar sukilėliams bus padedama iš šalies, ar ne - dar bus matyti".

JAV Štabų vadų komiteto pirmininkas admirolas Mike'as Mullenas sakė
televizijai CBS, kad aviacijos misijų Šiaurės Afrikos šalyje mastas yra ribotas ir aiškus.
Tačiau M.Mullenas nurodė, kad karinių veiksmų Libijoje baigtis "labai neaiški".

Paklaustas, ar ji galėtų pakeisti pato padėtį tarp M.Kadhafi ir opozicijos pajėgų, M.Mullenas atsakė: "Nemanau, kada atsakyti turėčiau aš. Be abejo, įžvelgiu tokią galimybę".

Pasak R.Gateso, JAV nori, kad Libija liktų vieninga šalimi, pridūręs, kad jos skilimas į sukilėlių kontroliuojamą rytinę ir M.Kadhafi valdomą vakarinę dalį "būtų tikra ilgalaikio nestabilumo formulė".

JAV, Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos karo lėktuvų atakos sustabdė M.Kadhafi šarvuotųjų dalinių puolimą prieš sukilėlių kontroliuojamą Bengazio miestą. Smūgiai priešlėktuvinės gynybos objektams ir radiolokatoriam sudarė sąlygas Vakarų šalių koalicijai užsitikrinti "tolygų ir tvarų" pranašumą ore virš Libijos, palaikant neskraidymo zoną, nurodė vienas JAV pareigūnas.

JAV karinio jūrų laivyno viceadmirolas Williamas Gortney (Viljamas Gortnis), kuris yra Pentagono Štabų vadų komiteto direktorius, sakė žurnalistams, kad naujų Libijos oro pajėgų veiksmų ir radiolokatorių signalų nebefiksuojama, o nuo koalicijos smūgių pradžios šeštadienį Libijos oro žvalgybos pajėgumai buvo smarkiai susilpninti.

Pasak B.Gortney, pavojus Bengaziui dar nelikviduotas, tačiau šiame regione M.Kadhafi pajėgos pakrikusios ir "patiria izoliaciją bei sutrikimą" po aviacijos smūgių.

Įtakingi respublikonai spaudžia B.Obamą pateikti aiškų misijos Libijoje pagrindimą, reikšdami susirūpinimą, kad JAV pajėgos gali įsivelti į ilgalaikę brangiai kainuojančią misiją, neturinčią aiškiai suformuluotų tikslų.

"Administracija yra atsakinga išaiškinti Amerikos žmonėms, Kongresui ir mūsų kariams, kokia yra misija Libijoje", - Atstovų Rūmų pirmininkas respublikonas Johnas Boehneris (Džonas Beineris) pabrėžė savo pranešime.

"Esu susirūpinęs, kad naudodamos karinę jėgą, nesant aiškių politinių uždavinių, Jungtinės Valstijos rizikuoja įsitraukti į humanitarinę misiją, kurios mastas ir trukmė nežinomi", - pridūrė respublikonas Howardas McKeonas, pirmininkaujantis Atstovų Rūmų ginkluotųjų pajėgų komitetui.

Jungtinės Valstijos šiuo metu dalyvauja trijuose kariniuose konfliktuose (Irake, Afganistane ir Libijoje), nors šalis turi milžinišką biudžeto deficitą ir nacionalinę skolą. Pentagonas taip pat planuoja per ateinančius penkerius metus išlaidas gynybai sumažinti 78 mlrd. dolerių.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų