Britanijoje dėl 2005 metų sprogdinimų bus tiriama saugumo tarnybų veikla

Didžiojoje Britanijoje pirmadienį bus pradėti ilgai laukti teisiniai tyrimai dėl 52 žmonių žūties per sprogdinimus Londone 2005 metais, kurių metu bus nuodugniai aiškinamasi apie galimas policijos ir žvalgybos tarnybų klaidas prieš atakas.

Tyrimai, kuriems pirmininkaus teisėjas, buvo atidėti, kol vyko keturių mirtininkų, kurie 2005 metų liepos 7 dieną susisprogdino trijuose Londono metropoliteno traukiniuose ir viename autobuse, numanomų bendrininkų teismo procesai.

Britanijos vyriausybė atmetė galimybę surengti visapusišką nepriklausomą šių atakų tyrimą, bet pirmadienį prasidėsiančių apklausų metu bus galima nuodugniau pasiaiškinti, ar policija ir vidaus žvalgybos tarnyba MI5 galėjo nuveikti daugiau, kad užkirstų kelią išpuoliams.

Atakas išgyvenę žmonės ir sielvartaujantys aukų artimieji anksčiau sakė norintys paklausti, kodėl saugumo pareigūnai nesiėmė veiksmų sustabdyti Didžiosios Britanijos pilietybę turėjusių Mohammado Sidique'o Khano ir Shehzado Tanweero, nors jau anksčiau juos stebėjo.

"Noriu, kad šių tyrimų metu būtų pasiaiškinta, ar nebuvo padaryta kokių nors klaidų, ar nebūta ydingų sistemų", - sakė Ros Morley (Ros Morli), per atakas netekusi 52 metų vyro Colino.

Iš dokumentų, kurie buvo pateikti prieš tyrimus, paaiškėjo naujų detalių, pavyzdžiui, kad policija išsiaiškino, jog sąmokslininkų vadeivos M.S.Khano pirštų atspaudai į policijos kartoteką buvo įtraukti dar 1986-aisiais, kai jam tebuvo 11 metų.

Dokumentai taip pat atskleidė, kad septyniolika žmonių, kurių gyvybes nusinešė sprogdinimai, žuvo ne iš karto, o mažiausiai viena auka mirė praėjus 40 minučių po atakos.

MI5 mėgino užkirsti kelią šiems teisiniams tyrimams, tvirtindama, jog per juos tektų atskleisti slaptą informaciją ir dėl to galėtų kilti grėsmė nacionaliniam saugumui.

Gegužę teisėja koronerė Heather Hallett sakė, kad "tyrimas dėl 52 žmonių žūties apims tariamas žvalgybos klaidas ir tai, kas vyko iš karto po sprogdinimų".

Teisiniai tyrimai dėl keturių sprogdintojų - 30-mečio M.S.Khano, 22 metų Sh.Tanweero, 18-mečio Hasibo Hussaino ir 19-mečio Jermaine'o Lindsay - mirties artimųjų prašymu bus surengti atskirai.

Trys žmonės stojo prieš teismą dėl kaltinimų padėjus sprogdintojams pasirinkti taikinius, tačiau buvo išteisinti. Vis dėlto du iš jų buvo nuteisti dėl susimokymo lankytis teroristų rengimo stovyklose.

Keturios beveik vienu metu surengtos atakos, kurios Britanijoje įvardijamos tiesiog 7/7 (surengtos 7 mėnesio 7 dieną), šalyje pakurstė nerimą dėl vidaus ekstremizmo grėsmės. Jis dar sustiprėjo paaiškėjus, kad keli iš sprogdintojų buvo nuvykę į Pakistaną susitikti su islamistais.

Mirtininkai smogė piko valandą tą dieną, kai tuometinis šalies premjeras Tony Blairas su kolegomis iš Didžiojo aštuoneto (G-8) šalių vedė derybas Škotijoje. Atakų išvakarėse buvo paskelbta, kad Londonas iškovojo teisę rengti 2012 metų vasaros olimpines žaidynes.

Po dviejų savaičių buvo pamėginta surengti analogišką atakų virtinę, tačiau įtaisai nesprogo. Skubėdama greičiau surasti sąmokslininkus policija per klaidą nušovė brazilą Jeaną Charles'ą de Menezesą.

Praėjusį mėnesį Jungtinės Valstijos ir Europos šalys įspėjo apie galimą naują tarptautinio kovotojų tinklo "al Qaeda" sąmokslą surengti virtinę išpuolių Senajame žemyne.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių