Ketvirtadienį Didžiojoje Britanijoje įvykusio referendumo metu tik mažiau nei trečdalis šalies gyventojų pritarė idėjai keisti rinkimų sistemą, skelbia šalies žiniasklaida.
Referendumo metu britų buvo prašoma išreikšti nuomonę, ar palikti senąją rinkimų sistemą, kai laimi kandidatas, surinkęs daugumą balsų, ar įvesti naują preferencinę (alternatyvią) balsavimo sistemą renkant parlamento narius.
Šiuo metu Jungtinėje Karalystėje galiojanti rinkimų sistema numato, kad per rinkimus kiekvienoje apygardoje laimi kandidatas, surinkęs paprastą daugumą balsų. Referendumo metu buvo pasiūlyta pereiti prie alternatyvios sistemos.
Remiantis naująja sistema, rinkėjams būtų sudaryta galimybė balsuoti už kelis kandidatus, iš karto jiems suteikiant tam tikrą skaičių balų. Laimėtų tas kandidatas, kuris surinktų pusę ir daugiau balsų. Jei tokio nebūtų, mažiausiai balsų gavęs kandidatas būtų išbraukiamas iš sąrašo, jo balai perduodami kitiems ir balsai skaičiuojami iš naujo. Viskas tęstųsi tol, kol būtų nustatytas nugalėtojas.
Didžioji dauguma žmonių pasisakė prieš tokią sistemą. Reformą parėmė tik kelios apygardos Londone, Glazge ir Kembridže.
Tokio referendumo rengimas buvo viena iš Liberalų demokratų partijos sąlygų formuojant koaliciją su Konservatorių partija. Liberalai mano, kad naujoji sistema būtų padidinusi jų atstovų skaičių parlamente. Per rinkimus praėjusiais metais liberalai demokratai gavo 23 proc. rinkėjų balsų, tačiau galiausiai jiems atiteko tik 8,8 proc. vietų Bendruomenių rūmuose.
Naujausi komentarai