Arabų pavasario šalims gresia ekonomikos nuosmukis

Arabų šalims, kurių gyventojai sukilo prieš savo autokratinius režimus ir iki šiol nuvertė tris lyderius, šiemet gresia ekonomikos nuosmukis, rodo trečiadienį Tarptautinio valiutos fondo (TVF) paskelbti duomenys.

Tačiau energetikos išteklių turtingos Persijos įlankos arabų šalys, kurios buvo menkai paveiktos precedento neturinčių protestų bangos, gavo daugiau pajamų už parduodamą naftą, TVF nurodo kas ketvirtį leidžiamoje „Regionų ekonomikos apžvalgoje“ (Regional Economic Outlook), kuri buvo paskelbta Dubajuje.

Tunise, kuriame kilo pirmieji Arabų pavasario protestai, privertę pabėgti iš šalies prezidentą Zine'ą El Abedine'ą Ben Ali, ekonomika per šiuos metus nepatirs jokio augimo, nors pernai ji augo 3,1 proc., rodo TVF statistika.

Ekonomikos augimas taip pat sulėtėjo Egipte - daugiausiai gyventojų turinčioje arabų valstybėje, kurioje 18 dienų trukę protestai privertė atsistatydinti prezidentą Hosni Mubaraką, vadovavusį šaliai 30 metų.

Per 2011 metus Egipto bendrasis vidaus produktas (BVP) padidės 1,2 proc. nors pernai šalies ekonomika augo 5,1 procento.

Nestabili politinė ir ekonominė padėtis šiose naftą importuojančiose šalyse, taip pat finansinė krizė Europoje, kuri yra viena iš svarbiausių prekybos partnerių ir kai kurių Artimųjų Rytų bei Šiaurės Afrikos šalių finansinė tarpininkė, didina spaudimą jų ekonomikoms.

„Neaiški politinė ir ekonominė aplinka bei silpnumas pažangiose ekonomikose paveiks šio regiono augimo perspektyvas, lemdamas daug mažesnį atsigavimą 2012 metais negu buvo tikėtasi anksčiau“, - teigia TVF.

Artimiausios ateities perspektyvos taip pat atrodo niūrios naftos turtingoje Libijoje, kurios naujasis režimas sekmadienį paskelbė įvykusį šalies išvadavimą, kai buvo sučiuptas ir nužudytas 42 metus šiai šaliai vadovavęs despotas Muamaras Kadhafi.

„Numatoma, kad realusis BVP 2011 metais sumažės daugiau nei 50 proc.“, - sakoma Libijai skirtoje TVF apžvalgos dalyje.

Ši šalis iki sukilimo pradžios vasarį kasdien eksportuodavo 1,65 mln. barelių neperdirbtos naftos.

Neramumai Libijoje taip pat paveikė kitas šalis, nes apie 1,5 mln. migrantų darbininkų, daugiausiai iš Egipto ir Tuniso, buvo priversti grįžti namo.

TVF taip pat prognozuoja, kad anksčiau kelerius metus stabiliai augusi Sirijos ekonomika susitrauks dviem procentais dėl prezidento Basharo al Assado režimo kelis mėnesius vykdyto kruvino susidorojimo su protestuotojais.

Jemeno, kuriame pastaruosius devynis mėnesiu vyko protestai, reikalaujant prezidento Ali Abdullah Saleho atsistatydinimo, ekonomika šiemet tikriausiai susitrauks 2,5 procento.

Dėl neramumų šiame regione po penkių pirmųjų šių metų mėnesių buvo stebimas „dviženklis atvykstančių turistų sumažėjimas Egipte, Jordanijoje, Libane, Sirijoje ir Tunise“, skelbia TVF.

Taip pat sumažėjo tiesioginių ir netiesioginių užsienio investicijų portfeliai šiose šalyse, pridūrė TVF.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių