Kasos vėžys išimčių nedaro ir įžymybėms


2011-10-12
Julijanas Gališanskis, Karolina Marcinkevičiūtė
Kasos vėžys išimčių nedaro ir įžymybėms

„Apple“ įkūrėjas Steve‘as Jobsas turėjo viską – pinigų, šlovę ir plačias galimybes. Bet ir jis buvo bejėgis prieš klastingą ligą, kuri kasmet nusineša tūkstančius gyvybių, – kasos vėžį.

Padėjo stipri valia

Prieš savaitę šį pasaulį palikęs S.Jobsas ir kanadietis mokslininkas Ralphas Steinmanas, miręs rugsėjo 30 d. ir nesulaukęs jam po kelių dienų skirtos Nobelio premijos, vėl atkreipė pasaulio dėmesį į ligą, kuri vien Jungtinėse Valstijose kasmet nusineša 37 tūkst. gyvybių. Naujų kasos vėžio atvejų šioje šalyje kasmet užregistruojama 44 tūkst.

Garsus Holivudo aktorius Patrickas Swayse‘as, roko zvaigždė Willy Deville, tenoras Luciano Pavarotti – tai tik keletas garsenybių, kurias vienija viena mirties priežastis – kasos vėžys. S.Jobsas mirė nuo retos šios ligos atmainos. 2004 m. chirurgai pašalino naviką, liga atsitraukė, prasidėjo remisija. Bet po kelerių metų vėžys grįžo.

2008 m. S.Jobsas smarkiai suliesėjo, o po metų jam buvo atlikta kepenų persodinimo operacija, nes metastazės pasiekė ir pažeidė šį organą.

Kasos vėžiu susirgęs žmogus dažnai išgyvena tik keletą metų, o S.Jobsas kovojo su šia liga aštuonerius metus, ir visą šį laiką dirbo, nors prarado 20 kg svorio. Pasak medikų, tam įtakos turėjo ne tik jam suteiktos pagalbos kokybė, bet ir stipri paciento valia.

Diagnozuojama per vėlai

Kasos vėžys daug rūpesčių kelia ir Lietuvos medikams. Kasmet mūsų šalyje diagnozuojama maždaug 500 naujų šios ligos atvejų. 2009 m. šia sunkia liga susirgo 272 vyrai ir 234 moterys.

„Kasos vėžys diagnozuojamas dažniausiai užleistų stadijų, nes liga ilgai neturi aiškių, tik jai būdingų simptomų. Kasą sunku ištirti ultragarsu, o specifiniai tyrimai – kompiuterinė tomografija ar magnetinis rezonansas – atliekami tik jau įtarus ligą, – aiškino Vilniaus universiteto Onkologijos instituto 2-ojo onkochirurgijos skyriaus vedėjas Eugenijus Stratilatovas. – Būtent dėl šių priežasčių pirmosios stadijos kasos vėžio diagnozuojama mažiau nei dešimtadaliui visų susirgusiųjų. Jeigu liga diagnozuota anksti, pasveikimo tikimybė po specifinio gydymo galima trečdaliui ligonių. O bendra pasveikimo tikimybė – iki 5 proc. Pirmaisiais metais miršta iki 80 proc. pacientų.“

Receptas – džiaugtis gyvenimu

Anot chirurgo, medicinos mokslų daktaro E.Stratilatovo, kasos vėžį gali nulemti genetiniai veiksniai, nejudrus gyvenimo būdas, neteisingi mitybos įpročiai, lėtinės bei ikinavikinės kasos ligos.

Išvengti šios ligos gali padėti aktyvus gyvenimo būdas, teisinga mityba – riebaus kaloringo maisto vartojimo apribojimas.

„Ir, be abejo, patarčiau visiems išmokti džiaugtis gyvenimu kasdien. Tai gera ir pigi vėžio profilaktikos priemonė“, – tikino E.Stratilatovas.

 

Kasa – gyvybiškai svarbus organas

Kasos vėžys yra labai pavojingas žmogaus gyvybei, nes kasa – pagrindinė virškinimo sistemos liauka – yra tokia pat svarbi organizmo dalis kaip širdis. Kasa gamina labai svarbius fermentus, kurie skaido maistą ir padeda organizmui iš jo gaminti energiją. Žmogus gali gyventi turėdamas dalį kepenų arba gaubtinės žarnos, vieną inkstą arba plautį, bet be kasos gyventi negali.


Dalia Skorupskienė, Kauno klinikų Paliatyviosios onkologijos skyriaus vedėja:

– Kasa – tai itin jautrus organas, todėl negalima savo kūno apkrauti riebiu, sunkiu maistu, alkoholiu. Nors šiuo metu yra daug modernių vėžio gydymo metodų, kasos vėžys gydomas sunkiai. Žmonės turėtų rūpintis savo sveikata visada, o staiga pradėjus kristi svoriui, dažnai jaučiant pykinimą reikia nedelsiant kreiptis į gydytojus, atlikti tyrimus. Sergant kasos vėžiu žmogui vystosi gelta, atsiranda skausmai pilvo srityje. Nustačius kasos vėžį pirmojoje ar antrojoje stadijoje, laiku jį išoperavus ir nesant komplikacijų galimos geros prognozės.