Stebėtinai ramią Joninių naktį be tragedijų Kaune neapsieita


2005-06-25
Greta ČIŽINAUSKAITĖ
Stebėtinai ramią Joninių naktį be tragedijų Kaune neapsieita

Skaudžiausia nelaimė įvyko Vaišvydavoje, vos per plauką tragiškų pasekmių išvengta Užliedžiuose bei Kaune, K.Baršausko gatvėje

Budėjimui Joninių naktį visos Kauno bei pakaunės specialiosios tarnybos buvo sutelkusios sustiprintas pajėgas. Ir ne tik dėl to, jog šiemet virš šventinių laužų švietė mėnulio pilnatis. Joninės tradiciškai priskiriamos didžiausiems metų išbandymams: per pastaruosius dešimt metų Kaune per šią gražią šventę buvę ir sprogdinimų miesto daugiaaukščiuose, ir prisigėrusiųjų “pokštų” įstumiant į laužą sugėrovus.

Tačiau vakar rytą “Kauno dienos” kalbinti pernakt budėję specialiųjų tarnybų atstovai visi kaip vienas su palengvėjimu atsiduso, kad tokių ramių, kaip šiemet, Kaune Joninių jie ne tik nesitikėję, bet ir nepamenantys. Deja, miestui iš lėto bundant po šventinių linksmybių iš Vaišvydavos karjero ištrauktas naktį dingusio šešiolikmečio kūnas. O po pusvalandžio K.Baršausko gatvėje vos per plauką išvengta dar vienos tragedijos.

Tragiškiausios nelaimės

A.Šančiuose (pirminiais duomenimis) gyvenusio nuskendusio Andriaus J. kūnas ištrauktas iš Vaišvydavos karjero apie aštuntą ryto. Jo drabužiuose, paliktuose ant kranto, policija aptiko “Aušros” gimnazijos moksleivio pažymėjimą. Vasarį paaugliui buvo sukakę vos šešiolika.

Pirminiais duomenimis, paskutines savo gyvenime Jonines šešiolikmetis šventė Rokų apylinkėse su draugais bei draugėmis. Apie pirmą nakties, kaip įtariama, be alkoholio neapsiėjusi kompanija panoro dar vienos pramogos - maudynių. Į gilumu garsėjantį Vaišvydavos karjerą įšoko keliese. Andrius nuplaukęs tolėliau už visus.

Dingusio draugo pasigesta tik apie pusę trijų nakties. Iš pradžių prapuolusio draugo bandyta ieškoti savo jėgomis. Kauno vyriausiojo policijos komisariato budėtojas nuogąstavimus, jog galėjo įvykti nelaimė, užregistravo tik apie ketvirtą ryto.

Apie pusę penkių pranešimą, jog reikia narų pagalbos gavo ir Priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba. Pasak Kauno ugniagesių atstovo spaudai Aurelijaus Lukausko, narams atvykus nelaimės vieton, prie karjero nerasta nė vieno iš jos liudytojų. Tačiau pastarieji, netrukus pasirodę kartu su dingusiojo artimaisiais, taip pat ne kažin ką galėjo padėti. Šešiolikmečio kūnas aptiktas visai kitoje vietoje, negu nurodė kartu Jonines šventę paauglio draugai. Jis aptiktas septynių su puse metrų gylyje maždaug du šimtai metrų nuo kranto.

Skaudus sutapimas, tačiau Vilniuje, kuriame Joninių naktis, vietinių pareigūnų teigimu, taip pat buvo gana rami, tragiškiausias trumpiausios metų nakties kriminalas irgi siejamas su nepilnamečiais. Apie šeštą ryto prie Sereikiškių parko teniso kortų aptiktas jaunuolio lavonas sumuštu veidu. Pasak Vilniaus vyriausiojo policijos komisariato Viešųjų ryšių poskyrio viršininko Ramūno Matonio, pirminiais duomenimis, vaikinukas buvo sumuštas kažkur kitur, o po to atvilktas prie Vilnelės. Tai rodė netoliese aptikti kraujo klanai. Vakar iki vidurdienio šio iš pažiūros - penkiolikos-aštuoniolikos metų velionio asmenybė dar nebuvo nustatyta.

Blaivių vairuotojų “autošou”

Dar vienos tragedijos vakar rytą tik per plauką išvengta ir Kaune, K.Baršausko gatvėje. Apie pusę devynių ryto nuo Kryžių kalnelio Geležinkelio stoties link skubėjęs automobilis “Toyota Supra” ties “Saulutės” parduotuve tapo nevaldomas: lėkdamas skersas, nugriovė apie dvidešimt metrų apsauginės skiriamosios juostos tvorelės, atsidūrė priešingoje eismo juostoje, perskrido ją ir sustojo tik šios juostos šaligatvyje, atsitrenkęs į jo bortelį.

Per Laimingą atsitiktinumą nesuvaldyto automobilio kelyje nepasipainiojo nei ta pačia kryptimi, nei priešinga važiavusios kitos transporto priemonės. Niekas nėjo tuo metu ir šaligatviu, kurį jis taranavo. Į nieką nepataikė ir į visas puses pabirusios nugriautos tvorelės dalys.

Nenukentėjo per šią laimingai pasibaigusią nelaimę ir jos kaltininkas - ne per toliausiai nuo eismo įvykio vietos gyvenantis vienos Kauno individualios įmonės keturiasdešimt šešerių metų savininkas. Kelių patrulių rinktinės pareigūnai, užregistravę pranešimą apie šį “autošou”, vakar neslėpė, jog pamanę, kad tai - pirmoji kažkieno “pragertos” Joninių nakties auka. Tačiau, nemažam pareigūnų nustebimui, paaiškėjo, kad vairuotojas visiškai blaivus. Pagal jo versiją, automobilio nepavyko suvaldyti atsiradus netikėtai kliūčiai: į važiuojamąją kelio dalį atbulas staiga įvažiavo kitas automobilis. Bandant išvengti susidūrimo teko skubiai mestis kairėn. Po to situacija jau tapo nekontroliuojama. Šį techninį eismo įvykį tiriantys pareigūnai beveik neabejoja, kad prašmatniosios “Toyota Supra” greitis buvo didesnis už leistiną.

Kita panaši palyginti laimingai pasibaigusi nelaimė, dar tik rengiantis kūrenti Joninių nakties laužus, užregistruota ir pakaunėje - Užliedžių apylinkėse. Apie aštuntą vakaro jose nesunkiai traumuoti du jaunuoliai bei apdaužyta tiek pat automobilių. Pasak už viešąją tvarką Joninių naktį pakaunėje atsakingo Kauno rajono policijos viršininko pavaduotojo Valdemaro Čyvo, netiesioginė šios kurioziškos įvykių grandinės kaltininkė - viena neseniai vairuotojo pažymėjimą gavusi mergina. Ji leido pavairuoti savo automobilį draugei, dar tik besimokančiai vairuoti. Ši automobilio nesuvaldžiusi ir partrenkusi netoliese stovėjusią jo savininkę. Tačiau tai buvo tik pradžia: nemokšos rankose atsidūrusi transporto priemonė sustojo atsitrenkusi tik į kitą automobilį, kurio savininkas taip pat buvo lauke. Jį savas automobilis prispaudė prie medžio. Laimė, jaunuolių patirti sužalojimai nesunkūs.

Nors ir šiuo atveju manyta, kad vienas iš pagrindinių šio įvykio kaltininkų - alkoholis, nustatyta, kad visi incidento dalyviai buvo blaivūs: jie dar tik rengėsi pernakt švęsti Jonines.

Pranešimų užregistruota mažai

Pasak Kauno vyriausiojo policijos komisariato Personalo skyriaus viršininko Dariaus Banėno, buvusio atsakingo Joninių naktį už viešąją tvarką Kaune, tą parą mieste užregistruota stebėtinai mažai pranešimų apie galimai nusikalstamas veikas - vos trisdešimt du per dvidešimt keturias valandas. Užregistruoti tik du nesunkūs sveikatos sutrikdymai, vienas plėšimas, pavogti du automobiliai (apie pusę šešių ryto Šiaurės prospekte pasigesta 1993 metų laidos “Isuzu MIDI”, po šešių - Petrašiūnuose, Ekskavatorininkų gatvėje, - 1988 metų gamybos “Audi 80”) apvogti du butai, tiek pat firmų, septyni automobiliai.

“Belieka džiaugtis, kad Joninių naktis niekuo nesiskyrė nuo eilinės, - vakar rytą konstatavo komisaras D.Banėnas, kurio teigimu, galimiems jos netikėtumams buvo gerai pasirengta: sustiprintoms policijos pajėgoms talkino ir Vidaus tarnybos 1-asis pulkas. - Galbūt tai susiję su tuo, jog oficialiai organizuotuose šventiniuose renginiuose (Santakoje, prie “Girstučio” kultūros rūmų) nebuvo daug žmonių. Pavyzdžiui, Santakoje apsilankė gal tik apie dešimt tūkstančių ir tai minia nuolat migravo: tiek žmonių vienoje vietoje vienu metu nebuvo susirinkę”.

Kad šventė Santakoje praėjo neįtikėtinai ramiai, vakar rytą “Kauno dienai” pasakojo ir Joninių naktį budėjusios Greitosios medicinos pagalbos stoties pamainos vyresnioji gydytoja Danguolė Vaikšnienė: “Į renginyje budėjusias mūsų brigadas kreipėsi vos vienas vaikas, ir tas pats pasitempęs koją.” Medikės teigimu, ji net nepajutusi, jog budėjusi Joninių naktį: lyginant ją su Kauno dienų šventiniais renginiais, šiųmetės Joninės nuo šiųmečių miesto dienų šventės skyrėsi kaip diena nuo nakties. Nepasitvirtino, pasak D.Vaikšnienės, ir pats rimčiausias, kaip atrodė, Joninių nakties iškvietimas: apie antrą buvo pranešta apie Savanorių prospekte, prie “Statoil” degalinės, peiliu sužalotą žmogų, tačiau nuskubėjus nurodyton įvykio vieton nieko nerasta. “Na, dar buvo užpulta ar sumušta apie penkiolika asmenų - keturių-penkių daugiau, negu įprasta naktį, tačiau tai - miesto kasdienybė, kurios nereikia sieti su Joninėmis”, - įsitikinusi medikė.

Komisaro D.Banėno duomenimis, nesulaikyta Joninių naktį ir pernelyg daug neblaivių asmenų. Į policiją pristatytas tik vienas neblaivus nepilnametis. Eismo priežiūros tarnybos duomenimis, Joninių naktį Kaune užregistruoti tik keturi techniniai eismo įvykiai. Duomenų, kad jų dalyviai būtų neblaivūs, taip pat nėra.

Darbo nestigo tik pakaunės policijai ir ugniagesiams

Tokias neįprastas Jonines Kaune specialiųjų tarnybų darbuotojai sieja su tuo, kad, pasinaudodami ilgesniu savaitgaliu bei geru oru, dauguma kauniečių paliko miestą. Be to, šventiniuose renginiuose buvo gausu policijos.

Šias kolegų prielaidas linkęs patvirtinti ir Joninių naktį už viešąją tvarką pakaunėje atsakingas komisaras V.Čyvas. Jo teigimu, nors šventiniuose renginiuose pakaunėje buvo gausu žmonių, apsieita be incidentų. Komisaro įsitikinimu, švenčiančiuosius drausmino pats uniformuotos policijos buvimas. Daugiau problemų, anot komisaro, kėlė šventusieji Jonines neorganizuotai - namuose bei pakaunės soduose. Apie vienuoliktą vakaro, kai grįžtantieji iš renginių pratęsė šventimą namuose, tiesiog ėmė kaisti pakaunės policijos telefonai. “Vieną minutę susimušę broliai prašė mūsų pagalbos, kitą jau skambino ir liepė nebevažiuoti, nes jie jau pakėlę susitaikymo taures, - pasakojo komisaras. - Pradėjus švisti, pagalbos šaukėsi gausūs pakaunės sodų lankytojai, šventę iki gilios nakties ir nuėję miegoti neužsirakinę durų, o ryte neberadę mobiliųjų telefonų bei piniginių, negalėdami atsiminti, kur jas pasidėjo, tačiau neatmesdami, kad galėjo būti apvogti”. Beje, ši “sklerozės” forma, anot V.Čyvo, paklaunės sodų gyventojams būdinga visą vasaros sezoną.

Nemažą darbo stažą policijoje turintis komisaras V.Čyvas vakar buvo įsitikinęs, kad tiksliai pasakyti, kaip pakaunėje praėjo šiųmetės Joninės, galės tik pirmadienio rytą: “šventinių” kriminalų griūtis turėtų prasidėti savaitgalio pabaigoje, kuriai, pareigūno patikinimu, jie rengiasi ne tik tradicinėmis formomis. “Ypač tai turėtų pajusti pabandžiusieji sėsti neišsiblaivę prie automobilio vairo”, - perspėja komisaras.

Kauno ugniagesių gelbėtojų atstovas spaudai A.Lukauskas vakar rytą taip teigė, kad šiųmetės Joninės jo kolegoms nepašykštėjo darbo. “Nors didelių gaisrų nebuvo, iškvietimų netrūko. Degė du automobiliai (apie antrą valandą nakties dėl kol kas nežinomos priežasties Europos prospekte visiškai sudegė “MAZDA 323”, kurioje buvo įrengta dujų įranga). A.Šančiuose bei Vilijampolėje teko gesinti pavojingus iš padangų sukrautus laužus, nepatenkinti kaimynų po vidurnakčio užkurtu laužu mus pagalbon šaukėsi Naujakurių gatvės gyventojai. Apie ketvirtą ryto gautas pranešimas iš Noreikiškių, jog dega Lietuvos žemės ūkio universitetui priklausiančios trisdešimt penkios tonos supresuoto šieno: šioje gaisravietėje kolegų iš pakaunės autocisterna budėjo iki vidurdienio, dar po valandos mūsų narų pagalbos prireikė Vaišvydavos karjere”, - nesustodamas pasakojo A.Lukauskas.