Saulės laikrodis laiką rodys ir naktį


2006-09-26
Jurgita ŠAKIENĖ
Saulės laikrodis laiką rodys ir naktį

Originali idėja įgyvendinta per pusantro mėnesio

Kauno technologijos universiteto (KTU) Informacinių technologijų plėtros instituto siena vakar įtraukta į Lietuvos rekordų knygą.

Ant šios sienos veikiantis vertikalus saulės laikrodis pripažintas pačiu didžiausiu šalyje. Jis užima daugiau kaip 80 kvadratinių metrų.

Taip papuošti sieną sumanęs KTU Elektros ir valdymo inžinerijos fakulteto Taikomosios elektronikos katedros vyresnysis administratorius Jonas Navikas su studentais laikrodį dar nori tobulinti, kad jis laiką rodytų ir po saulėlydžio. Tam ketinama panaudoti lazerio spindulį.

Saulės laikrodžio rodomo laiko paklaidą (laiko lygybės grafiką) padės suprasti lentelė, vakar atidengta šalia rekordinio įrenginio.

Šiuo metu laikrodis valanda atsilieka - jis rodo žiemos laiką.

KTU rektorius prof. Ramutis Bansevičius pastebėjo, kad studentai, vėluodami į paskaitas, tam turės puikų ir visiems matomą pasiteisinimą.

Sienos ir laikrodžio rengimo darbai truko pusantro mėnesio. Laikrodį sudaro strypas - gnonomas, su siena sudarantis tam tikrą kampą. Gnonomo šešėlis, kaip ir laikrodžio rodyklė, sukasi plokštumoje, kuri atstoja ciferblatą. Joje nubrėžtos linijos, kuriomis tam tikromis dienos valandomis krinta strypo šešėlis. Prie tų linijų užrašyti valandų skaitmenys.