Už kai kuriuos tyrimus ligoniams tenka susimokėti patiems
Su siuntimais pas Kauno medicinos universiteto klinikų specialistus pasikonsultuoti ir atlikti reikiamų tyrimų žmonės atvyksta iš įvairių šalies poliklinikų. Jie būna šokiruoti, kai sužino, jog už kai kuriuos tyrimus teks pakloti daugiau nei šimtą litų arba laukti kitų metų, kai bus gautos tyrimų naujos kvotos.
Nereikia mokėti tik skubiais atvejais
Dainavos poliklinikos gydytoja davė siuntimą į Kauno medicinos universiteto klinikas kaulų tankio tyrimui atlikti. Pusę metų laukiau eilėje, o kai sulaukiau, pasakė, kad už šį tyrimą turiu susimokėti. Bet aš pinigų neturiu, todėl man kaulų tankio neištyrė. Kai bus mokama medicina, tada žinosiu, kad už viską reikia mokėti.
Dabar visą gyvenimą mokesčius moku ir dar turiu mokėti už nemokamą mediciną, - piktinosi kaunietė Angelė Genevičienė.
Bronislava Budrytė taip pat turėjo siuntimą į Kauno medicinos universiteto klinikas dėl kaulų tankio tyrimo. Už tyrimą sumokėjau 39 litus. Tokia suma, man, aštuoniasdešimtmetei pensininkei, labai didelė. Gal yra kokios išimtys, kad už kai kuriuos tyrimus nereiktų mokėti?, - svarstė B.Budrytė.
Analogiška situacija pastaruoju metu Klinikose susidarė atliekant tyrimus kompiuterinės tomografijos metodu. Ne vienas kaunietis piktinosi, kad turėjo sumokėti beveik 115 litų, kad būtų atlikti minėti tyrimai dėl stuburo išvaržos ar kitų bėdų.
Neurochirurgijos klinikoje informavo, jog, atvykus su siuntimu pas neurologą arba neurochirurgą ir pastariesiems paskyrus planinį kompiuterinės tomografijos tyrimą, už jį tektų susimokėti 114 litų 57 centus, nes pasibaigusios kvotos. Nereikia mokėti už kompiuterinės tomografijos tyrimus tik skubiais atvejais - dėl galvos traumų, insultų ir kt.
Po Naujųjų metų bus naujos kvotos, naujas finansavimas, tada mokėti nereikės, - patarė Neurochirurgijos klinikoje.
Nustatyti limitai
Kauno medicinos universiteto klinikų direktorius konservatyviajai medicinai profesorius Raimundas Sakalauskas Kauno dienai teigė, jog kompiuterinė tomografija, magnetinis rezonansas, angiografija - tai brangių tyrimų kategorija, kuriuos Teritorinė ligonių kasa apmoka pagal atskiras sutartis.
Šiems tyrimams yra nustatyti limitai, - sakė profesorius R.Sakalauskas. - Manau, kad ateityje padėtis gali dar labiau komplikuotis, jeigu šių tyrimų apimtis plėsis. Net ir išnaudoję Kauno teritorinės ligonių kasos skirtas lėšas, šiuos tyrimus atliekame nemokamai, kai būna skubūs atvejai. Stengiamės, kiek galima geriau, patenkinti pacientų reikmes, todėl net viršijame numatytus limitus, ir už dalį tyrimų Klinikos sumoka iš savo resursų. Tačiau galimybės yra ribotos. Todėl, kai išnaudotos sutartyse numatytos lėšos, sveikatos priežiūros įstaiga turi teisę traktuoti tas teikiamas paslaugas kaip mokamas.
Pasak profesoriaus R.Sakalausko, vienintelės Kauno medicinos universiteto klinikos iš keleto medicinos įstaigų šalyje, turinčių reikiamą aparatūrą, densitometriją, kaulų tankio tyrimus atliko nemokamai.
Mes, skirtingai nei kitų miestų ligoninės, kauniečiams teikėme labdarą ir kaulų tankio tyrimus iš pradžių atlikome nemokamai. Pacientams mokėti nereikėjo, tyrimai buvo apmokami iš Klinikų resursų. Gal todėl pas mus buvo didžiulis antplūdis pacientų, kuriuos pas mus siuntė kitos ligoninės. Nuo liepos mėnesio už šį tyrimą reikia mokėti, - sakė direktorius prof. R.Sakalauskas.
Jo tvirtinimu, labai tikslus kaulų tankio tyrimas nėra absoliučiai būtinas kiekvienam pacientui, kuriam įtariama osteoporozė (kaulų retėjimas). Tai daugiau atrankinis tyrimas. Jeigu reikia, pagal specialias indikacijas, mes jį darome, tačiau atlikti jį kiekvienam vyresnio amžiaus žmogui tam, kad būtų dar kartą patvirtinta, jog jam yra osteoporozė, tai didoka prabanga mūsų sąlygomis, - sakė profesorius R.Sakalauskas.
Pažeidė pacientų teises
Kaunietei Vandai Mačiulienei Dainavos poliklinikos gydytoja vasario mėnesį išrašė siuntimą į Klinikas, kad būtų atliktas kaulo tankio tyrimas. V.Mačiulienę įrašė į eilę: tyrimą turėjo atlikti rugsėjo mėnesį. Tačiau, sulaukus eilės, paaiškėjo, kad šis tyrimas yra mokamas.
Man padavė generalinio direktoriaus J.Pundziaus patvirtintą raštą, kurį turėjau pasirašyti, jei sutinku už tyrimą susimokėti, nes Klinikos laikinai dėl lėšų trūkumo negali teikti planinių densitometrinių paslaugų, - pasakojo V.Mačiulienė. - Informuojama ir apie galimybę šią paslaugą gauti nemokamai. Paklausus, ką tai reiškia, pasiūlė iš naujo rašytis į eilę. Vadinasi, vėl tektų laukti apie pusę metų. Aš sumokėjau 39 litus, ir man šį tyrimą padarė. Tačiau kam reikėjo laukti pusę metų eilėje, jei teko už tyrimą mokėti? Galėjau vasario pradžioje susimokėti, ir tyrimą būtų atlikę.
Atlikus tyrimą, V.Mačiulienei buvo diagnozuota žymi osteoporozė. Jeigu dar pusę metų būčiau laukusi, negavusi reikiamo gydymo, tai beliktų sėsti į invalido ratelius ar griuvinėti dėl retėjančių kaulų? - piktinosi V.Mačiulienė.
Ją taip pat papiktino, kad Klinikose ne visi pacientai turi vienodas teises. Tiems, kurie prisirašę prie Klinikų Šeimos klinikos, administracijos įsakymu tyrimai buvo atliekami nemokamai.
Kauno teritorinė ligonių kasa atliko patikrinimą ir nustatė, kad Kauno medicinos universiteto klinikų administracija, nustatydama nemokamas paslaugas už kaulų densitometrinius tyrimus pacientams, prisirašiusiems prie Klinikų Šeimos klinikos, pažeidė kitų pacientų teises į teikiamas sveikatos priežiūros paslaugas. Kauno teritorinės ligonių kasos direktorius V.Šiaudikis Kauno dienai teigė, jog Klinikų Šeimos klinikos pacientams buvo suteiktos išskirtinės teisės, o to neturėtų būti.
Vėliau minėtas Klinikų administracijos įsakymas buvo atšauktas.
Didžiulis pacientų antplūdis
Kauno dienai pacientai skundėsi, jog Endokrinologijos klinikoje reikia ilgai laukti, norint patekti pas specialistą endokrinologą ir gauti nukreipimą hormoniniam skydliaukės tyrimui atlikti. Jiems registratūroje neva patarę vykti į privačias Via medica klinikas, kur šį tyrimą atliktų greitai, tačiau, suprantama, reikėtų susimokėti.
Via medica - individuali Gintauto Kazanavičiaus, kuris vadovauja Kauno medicinos universiteto Endokrinologijos klinikai, įmonė. Via medica direktorė - jo žmona V. Kazanavičienė.
Endokrinologijos klinikos vadovas Gintautas Kazanavičius teigė, jog yra nustatytos kvotos pacientų konsultacijoms. Jas mes gana greitai išnaudojame ir viršijame, nes sergančių endokrininėmis ligomis yra labai daug, - sakė G.Kazanavičius. - Mes vieninteliai Respublikoje konsultuojame žmones nemokamai. Tik mūsų Klinikose hormoniniai tyrimai yra nemokami: visur kitur pacientams reikia mokėti. Todėl pas mus toks didžiulis pacientų antplūdis. Viršijant kvotas, vis tiek susidaro eilės - tenka palaukti apie porą savaičių.
Endokrinologijos klinikos ambulatorinio skyriaus registratūroje informavo, jog šiuo metu užsiregistravus, endokrinologas priims sausio pabaigoje.
G.Kazanavičius sakė abejojąs, kad registratūroje galėjo kas nors rekomenduoti pacientui skydliaukės tyrimą atlikti privačioje Via medica klinikoje. Jei žmogus klausė, ar neįmanoma tyrimą atlikti greičiau, kas nors galėjo pasakyti, kad greičiau gali tik privačios klinikos - jų mieste gausu. Tai žmogaus pasirinkimo teisė, - sakė G.Kazanavičius. Pacientų siuntimą į jo privačią kliniką Via medica G.Kazanavičius vadina dezinformacija ir galbūt kažkieno noru jam pakenkti.
Naujausi komentarai