Kova dėl mero posto virto detektyvu


2003-05-02
Arūnas IVAŠKEVIČIUS
Kova dėl mero posto virto detektyvu

Mįslingai prapuolus vienam Vilniaus miesto tarybos nariui liberalui, trečiadienį sužlugo buvusio mero Artūro Zuoko politinio revanšo planai  

Užvakar vykusiame Vilniaus miesto tarybos posėdyje liberalai ketino pakartoti mero rinkimo procedūrą ir buvo tikri, kad šį kartą jiems pavyks į miesto vadovo postą sugrąžinti A.Zuoką.  

Apskundė teismui 

Balandžio 9 dieną tarybos posėdyje meru buvo išrinktas socialdemokratas Gediminas Paviržis, tačiau į opoziciją patekę liberalai apskundė tarybos sprendimą teismui, motyvuodami tuo, kad posėdyje dalyvavo bei per mero rinkimus balsavo ir trys Seimo nariai, gavę tarybos nario mandatus.

Vilniaus apygardos administracinis teismas sustabdė išrinktojo miesto mero G.Paviržio ir vicemero liberaldemokrato Juozo Imbraso įgaliojimus, o praėjusį penktadienį nutarė kreiptis į Konstitucinį Teismą, kad šis išaiškintų, ar Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pataisos, leidžiančios parlamentarams dalyvauti pirmajame savivaldybės tarybos posėdyje, neprieštarauja Konstitucijai.  

Dingo prie balsavimo kambario  

Nelaukdami, kol baigsis visos teisminės procedūros, liberalai nutarė veikti. Jiems šią savaitę į savo pusę pavyko patraukti du Lenkų rinkimų akcijos narius - Janą Tadeušą Dovgialo ir Tadeušą Filipovičių. Tokiu būdu liberalams pasisekė užsitikrinti didesnę dalį tarybos narių balsų ir persverti politines svarstykles į savo pusę.

Užvakar posėdyje dalyvavo 24 opozicijos nariai ir prie jų prisišlieję jau minėti du Lenkų rinkimų akcijos atstovai.

Surinkę krūvon 26 mandatus iš 51, liberalai jau beveik buvo tikri, kad galės sėkmingai pakartoti miesto mero rinkimo procedūrą ir į mero kėdę vėl pasodinti A.Zuoką. Ligšiolinės daugumos atstovai atsisakė registruotis ir dalyvauti posėdyje.

Deja, kai jau atrodė, kad viskas yra aišku iš anksto, netikėtai prapuolė vienas iš liberalų. A.Zuoko teigimu, 43 metų tarybos narys Vilmantas Drėma “neaiškiomis aplinkybėmis dingo” prie patalpos, kur vyko balsavimas, durų po “susistumdymo” su posėdžiui neužsiregistravusiais tarybos nariais.  

Naktis palatoje  

Toks posūkis mero perrinkimo istorijoje tik dar labiau įkaitino ir taip jau kunkuliuojančią atmosferą miesto taryboje. Trečiadienį prieš 18 valandą į Vilniaus policiją žodžiu kreipėsi V.Drėmos žmona, kuri pareigūnams pranešė apie vyro dingimą. Nors oficiali tarybos nario paieška nebuvo paskelbta, tačiau pareigūnai tvirtino “jau vykdę tam tikrus paieškos darbus”.

V.Drėma atsirado taip pat netikėtai, kaip ir prapuolė. Paaiškėjo, kad jis visą naktį praleido Santariškių klinikų Kardiologijos skyriaus reanimacijos palatoje. Šaltinių teigimu, iš ligoninės tarybos narys išvyko vakar ryte.

Sumaištį taryboje sukėlęs jos narys vakar vengė bendrauti net su kolegomis iš savo partijos. V.Drėma pateikė tokią savo pradingimo versiją: neva stovėdamas prie balsavimo kambario jis pasijuto blogai ir išėjo iš pastato į gatvę pakvėpuoti grynu oru. Paskui jis jau atsibudo ligoninėje ir nieko daugiau paaiškinti negalįs.  

Oponentų partijos vilioja pažadais  

Šaltinių liberalų partijoje teigimu, tokia V.Drėmos istorija nėra įtikinama. Kai kas tvirtina žiną, kad prapuolėlis pats nuvažiavo į ligoninę. Tų pačių šaltinių teigimu, jei V.Drėmai ir buvo pasidarę bloga, tai tik nuo psichologinio spaudimo ar net šantažo, kurio griebėsi posėdyje nedalyvavę valdančiosios koalicijos deputatai, bandydami sutrukdyti pakartotinius mero rinkimus.

“Matyt yra kažkas, už ką jį galima paspausti. Opozicija turbūt surado tam tikrų momentų iš jo praeities ir, tuo naudodamasi, bando jį paspausti bei patraukti į savo pusę”, - vakar “Kauno dienai” sakė liberalų atstovas, prašęs neminėti jo pavardės ir nesukonkretinęs galimų kompromituojančių “momentų iš praeities”.

Kaip pavyko sužinoti, vakar priešpiet, vos tik V.Drėma grįžo iš ligoninės į namus, pas jį apsilankė socialdemokratų ir liberaldemokratų partijų koalicijos atstovai, kurie, viliodami įvairiais pažadais, ilgai įkalbinėjo jį pereiti į kurią nors iš šių partijų. Jei V.Drėma pasiduotų tokiam spaudimui, liberalai vėl taptų mažuma miesto taryboje.

V.Drėma per atstovą savo partijos nariams vakar pranešė ketinąs maždaug savaitę ilsėtis nuošalioje vietoje tačiau užtikrino, kad jei liberalai susilaikys nuo kritikos dėl sužlugdytų rinkimų, jis “nedarys sprendimo” ir pasiliks liberalų partijoje.