JAV daugkartinio erdvėlaivio Columbia sprogimas sukrėtė visą pasaulį
Ameriką ištiko tragedija, kokios ji nebuvo patyrusi nuo rugsėjo 11-osios teroro išpuolių. Likus vos kelioms minutėms iki suplanuoto nusileidimo, šeštadienį virš Teksaso sprogo daugkartinis erdvėlaivis Columbia, nusinešdamas septynių jame buvusių astronautų gyvybes.
63 km aukštyje
Amerikos aviacijos ir kosmonautikos agentūra (NASA) prarado ryšį su erdvėlaiviu, kuris leidosi į žemę po 16 dienų misijos, maždaug 9 val. vietos (16 val. Lietuvos) laiku. Tuo metu erdvėlaivis buvo 63 km aukštyje virš Žemės.
NASA atstovas sakė, kad kai Columbia įskrido į Žemės atmosferą, ėmė trikti vieno sparno daviklis. Tai leidžia spėti, kad erdvėlaivį veikė pernelyg didelis karštis, sakė atstovas. Jis pripažino, kad įgula žuvo per kelias akimirkas.
Per tragediją žuvo komandos vadas, 45 metų JAV oro pajėgų pulkininkas Rikas Daglasas Hasbandas, kuris 1999 metais jau buvo pakilęs į kosmosą erdvėlaiviu Discovery. Įguloje taip pat buvo iš Indijos kilusi amerikietė mokslininkė Kalpana Čauna (41 metų) ir pirmasis Izraelio astronautas Ilanas Ramonas (48 metų), karinio jūrų laivyno vyresnysis kapitono padėjėjas Viljamas Makulas (40), inžinierius Maiklas Andersonas (43), karinio jūrų laivyno kapitonas Deividas Braunas (46), karinio jūrų laivyno vyresnioji kapitono padėjėja Lorel Klark (36).
Laukė sugrįžtančių
Kai NASA atstovas pripažino, kad įvyko tragedija, kurios metu visi įgulos nariai žuvo, ši baisi žinia sukrėtė svečius, kurie iš anksto buvo susirinkę, kad pasveikintų po misijos į Kenedžio kosmoso centrą turėjusius grįžti astronautus. Tarp jų buvo ir Izraelio astronauto žmona su vaikais.
Dar prieš NASA pripažinimą, jog įvyko tragedija, svečiai su baime žiūrėjo į televizorių, kuriame buvo rodoma per žydrą dangų besidriekiančios baltų dūmų juostos. Jau tada neliko abejonių, kad erdvėlaivis subyrėjo, nes leidžiantis normaliai būtų matyti tik vienas dūmų dryžis.
Tuoj pat buvo prisiminta, kad Columbia startas sausio viduryje buvo nesklandus. Tada izoliacinės putos gabalas nuo išorinio degalų bako atskilo ir rėžėsi į kairįjį orbitinio aparato sparną, tačiau skrydžio kontrolės pareigūnai tuomet nusprendė, kad tai neturėtų pakenkti erdvėlaivio termoizoliaciniam skydui.
Katastrofa įvyko praėjus vos kelioms dienoms po 17-ųjų Challenger tragedijos metinių. Astronautai erdvėlaivyje Columbia antradienį tylos minute pagerbė 1986 metų sausio 28 dieną žuvusių savo kolegų atminimą.
Neigiama teroro akto galimybė
Pavojingiausias kiekvieno skrydžio momentas yra erdvėlaivio pakilimas ir sugrįžimas į atmosferą.
Tačiau per 42-ejų JAV kosminių skrydžių, kuriuose dalyvauja žmonės, istoriją dar niekad katastrofa erdvėlaivio nebuvo ištikusi nusileidimo į Žemę ar tūpimo metu. Challenger sprogo iškart po starto.
NASA pareigūnai sakė, kad nėra jokių požymių, jog prieš erdvėlaivį kas nors būtų surengęs išpuolį dėl to, kad juo pirmą kartą į kosmosą pakilo Izraelio astronautas.
Tokios nuomonės laikosi ir JAV federalinis tyrimų biuras (FTB), kuris pažymi, kad katastrofos metu erdvėlaivis buvo tokiame aukštyje, kurio nepasiekia raketos žemė-oras, o pakenkti kosminiam laivui iki starto buvo neįmanoma dėl ypatingų saugumo sąlygų.
NASA atstovas sakė, kad kol kas nutrauks likusių trijų erdvėlaivių skrydžius ir juos atnaujins tik tada, kai bus iki galo išsiaiškinta, kas įvyko.
Abejonės dėl ateities
Katastrofa greičiausiai sukels diskusijas apie erdvėlaivių laivyno ilgaamžiškumą, nes Columbia buvo seniausias daugkartinio naudojimo kosminis laivas ir pirmą kartą pakilo į kosmosą dar 1981 metais. Šiam Columbia skrydžiui NASA ryžosi tik praėjus 32 mėnesiams po Challenger katastrofos.
Jau dabar iškilo klausimų dėl Tarptautinės kosminės stoties aprūpinimo maistu ir kitais būtinais dalykais, nes produktai į stotį pristatomi būtent erdvėlaiviais.
NASA atstovas pažymėjo, kad šiuo metu stotyje esantys trys astronautai turi pakankamai maisto gyventi iki birželio pabaigos, tačiau pridūrė, kad esant būtinybei į Žemę juos gali grąžinti Rusijos erdvėlaivis Sojuz.
Aptikta žmogaus palaikų
Columbia nuolaužos tartum krituliai byrėjo ant JAV pietinio regiono kaimų; gyventojai savo kiemuose ar ant kelių jau rado šalmų, kombinezonų atplaišų, plieninių lazdų, keistų čerpių.
30 žmonių pateko į ligonines, kai palietė nuolaužas. Valdžia reguliariai perspėja, kad jos - labai pavojingos.
Viename lauke gulintį dar rūkstantį degusį šalmą policija saugojo, kol atvyko NASA ekspertai. Ūkininkas Ronis Džo Evetas iš San Augustino Teksase pasakojo žurnalistams savo žemėje radęs 10 erdvėlaivio nuolaužų. Viena buvo poros metrų ilgio, jos kritimo vietoje prie pat namo žiojėjo duobė.
R.Dž.Eveto duktė su vaizdo kamera nufilmavo vaizdus, primenančius filmus apie ateivių laivo sudužimą.
Netoli nuo šios vietovės, Hemphile, medikai rado žmogaus palaikus ir iškvietė teisėsaugos pareigūnus. Per vietos televiziją buvo rodytas keistai atrodantis katafalkas vidury lauko, kuriame į juodą maišą buvo renkamos kūno dalys. Vėliau jos buvo išvežtos.
Tai buvo apdegęs žmogaus liemuo, koja ir kaukolė. Neliko abejonių, jog tai vieno iš erdvėlaivio įgulos nario palaikai.
Jau ketinta parduoti nuolaužų
Columbia nuolaužas jau mėginta pardavinėti internetu; netrukus po katastrofos vienoje prekybos interneto svetainių E-Bay pasirodė skelbimas, siūlantis pirkti erdvėlaivio nuolaužų.
E-Bay atstovai, vos pastebėję tokį pasiūlymą, nedelsdami išėmė jį iš svetainės. E-Bay dar paragino internautus lauke kur nors radus įtartiną objektą pranešti policijai.
NASA taip pat yra perspėjusi žmones, kad jie neliestų nė vienos erdvėlaivio detalės, kai kurios jų gali būti nuodingos, pavojingos sveikatai; bet svarbiausia - jos reikalingos katastrofos priežasčiai nustatyti.
Paskelbė nepaprastąją padėtį
JAV prezidentas Džordžas V.Bušas šeštadienį buvo priverstas paskelbti nepaprastąją padėtį Teksaso ir Luizianos valstijose ir siekdamas palengvinti Columbia toksiškų nuolaužų paieškas bei jų likvidavimą leido naudotis federaliniais nepaprastųjų situacijų fondais.
Paskelbtame pareiškime Dž.V.Bušas tvirtino, kad padėtis kai kuriuose Teksaso ir Luizianos rajonuose yra pakankamo masto, kad būtų pagrįsta priimti sprendimą dėl nepaprastosios padėties jose paskelbimo.
Šis sprendimas suteikia teisę Federalinei nepaprastųjų situacijų valdymo agentūrai teikti neatidėliotiną paramą vietos pareigūnams.
Krintančios sudužusio erdvėlaivio nuolaužos rytinėje Teksaso dalyje išsibarstė maždaug dviejų šimtų kilometrų ilgio ruožu.
Be to, virš šios valstijos ir kaimyninės Luizianos susidarė 160 km ilgio pelenų ir metalo dalelių debesis.
Planeta gedi
Dėl Columbia, susprogusio į šipulius, tragedijos užuojautų srautai plūsta į Vašingtoną ir Jeruzalę iš daugybės pasaulio valstybių.
Izraelio ministro pirmininko Arielio Šarono pareiškime sakoma: Izraelio valstybė ir jos piliečiai kartu su astronautų artimaisiais, Ilano Ramono šeima ir amerikiečiais bei jų vyriausybe gedi šią netekties valandą.
Dar viena šalis, kuriai skaudžiai atsiliepė ši tragedija - Indija.
Tai nesugrąžinama netektis. Liūdžiu kartu su visais tautiečiais, - sakė Indijos mokslo ministras Murlus Manoharas Džošis.
Indija atidžiai sekė K.Čaunos skrydį. Jos nuotraukos atsidūrė pirmuose Indijos laikraščių puslapiuose dar prieš dvi savaites. Ji buvo laikoma pavyzdžiu, ką gali indai pasiekti užsienyje ir taip garsinti savo šalį.
Europos kosminė agentūra pavadino pastarąją tragediją netekties ir gilaus liūdesio diena ir pareiškė užuojautą JAV kosminei agentūrai NASA.
Net Iranas užjautė Jungtines Valstijas, kurios dažnai nesutardavo su musulmoniškąja Irano valdžia.
Maskvoje partnerės kosmoso tyrimuose, Rusijos, vardu prezidentas Vladimiras Putinas telefonu užjautė Dž.V.Bušą ir Izraelio ministrą pirmininką Arielį Šaroną. Rusija gerai žino, kad kosmoso nugalėjimas už Žemės ribų yra nauja sunki žmogaus siekių sritis. Ši veikla atneša ir nuostabių pergalių, ir baisių netekčių, - kalbėjo V. Putinas.
Reuters, DPA, AFP, ELTA, BNS
Naujausi komentarai