Advento šviesa namuose


2002-12-02
Advento šviesa namuose

Advento metas mūsų namams neša ramybę, kurioje galime susikaupti, suskaičiuoti praėjusių metų darbus, pelną ir skolas, parengti savo gyvenimą naujam kalendoriaus ratui. Labai gražiai šį laikotarpį iki šiol įprasmina klaipėdiškiai ir Mažosios Lietuvos lietuvininkai. Jie pina žaliuojančių eglių, pušų ir kitos žalumos vainikus, kurie simbolizuoja amžiną, nenutrūkstančią gyvybę. Tokie vainikai puošiami keturiomis žvakėmis, kurių šviesa sklaido tamsiausio metų laiko sutemas, byloja apie visuotinės santarvės lūkestį.

Nuo seno sakoma: “Jei per adventą namuose nepritrūks šviesos ir sutarimo, tai jo užteks visiems ateinantiems metams”. “Jei per adventą visos dienos saulėtos ir ramios, tai kitąmet Žemėje įsivyrauja taika”. Štai tokie geri troškimai suvesdavo mūsų senolius klaipėdiškius kas vakarą prie šeimos stalo išgerti puodelio kavos ir žvakių šviesoje pasikalbėti apie šeimos rūpesčius ir džiaugsmus, kiekvieno jos nario troškimus.

Pirmąją savaitę degdavo vieną žvakę, antrąją - dvi, o, sužibus ketvirtajai, visi žinojo - Kalėdos jau prie slenksčio.

Truputį kitokios, bet irgi savitos advento tradicijos išliko kituose Lietuvos regionuose. Parašykite mums, ką žinote apie advento papročius, namų puošybą jūsų gimtinėje, tėviškėje. Laiškus prašome siųsti į redakciją iki gruodžio 20 d. konkursui “Advento tradicijos”.

Vertingiausio laiško autoriaus laukia leidyklos “Baltos lankos” išleistas albumas “Lietuvos auksakalystė XV-XIX a.