Žemdirbiai riaušininkai serga


2004-04-24
Lina NAVICKAITĖ
Žemdirbiai riaušininkai serga

Dėl ligų bylinėjimosi procesą stabdantys ūkininkai teismą informavo apie prasidėjusius pavasario darbus  

Kauno miesto apylinkės teismas jau trečią kartą atidėjo dėl riaušių organizavimo Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) pirmininkui Jonui Ramonui bei dar septyniems ūkininkams iškeltą baudžiamąją bylą. Vakar, kaip ir prieš mėnesį, į posėdį nesusirinko visi teisiamieji, iš kurių du - vėl pakirto ligos.  

Sušlubavo sveikata  

Riaušių organizavimu kaltinami žemdirbiai tik į pirmąjį teismo posėdį, vykusį vasario viduryje, atvyko visi. ŽŪR vadovas Jonas Ramonas, Pieno gamintojų asociacijos tarybos pirmininkas Bronius Markauskas, Prienų rajono žemdirbių asociacijos vadovas Jonas Vilionis bei dar penki ūkininkai: Kęstutis Miliauskas ir Virginijus Mykolaitis iš Kalvarijos, uteniškiai Arūnas Kudrevičius ir Irena Guobužienė bei marijampolietis Artūras Pilota stojo prieš teismą, tačiau procesas buvo atidėtas, neatvykus jų advokatui Kęstučiui Stungiui, tuomet dar gynusiam ir Prezidentą Rolandą Paksą.

Prieš mėnesį teismo procesą teko atidėti susirgus J.Vilioniui ir B.Markauskui, o vakar dėl tos pačios priežasties posėdyje nepasirodė K.Miliauskas ir A.Kudrevičius.

Nors teismas jokių oficialių dokumentų dėl teisiamųjų sveikatos negavo, tačiau jų kolegos aiškino, jog K.Miliauskas atsidūrė Kalvarijos ligoninėje, o E.Kudrevičiui taip pat teko kreiptis į medikus, staiga paūmėjus skrandžio opai.  

Informavo apie sėją  

Prokurorei Ritai Čivinskaitei teko pripažinti, jog nedalyvaujant visiems teisiamiesiems, bylos nagrinėjimą vėl teks atidėti. Teisės aktai nenumato galimybės, jog byla šiuo atveju dėl neatvykusiųjų gali būti išskirta į atskirą tyrimą.

Žodį suteikus kaltinamiesiems, šie teismo prašė kitą posėdį paskirti jau pasibaigus pavasario darbams.

“Prašome atsižvelgti, jog šiemet ankstyvas pavasaris, ir jeigu laiku neprasidės sėja, žemdirbiai bankrutuos. Vėliau mes galėsime čia sėdėti tiek, kiek reikės”, - pareiškė Žemės ūkio rūmų pirmininkas Jonas Ramonas, kuris, kaip susidarė įspūdis, kalbėjo visų šalies žemdirbių, o ne 8 teisiamųjų vardu.

Advokatas K.Stungys taip pat užsiminė, jog laikas, kai “laukuose burzgia traktoriai”, nėra pats geriausias bylinėtis. Be to, žemdirbiams atsirado skubių rūpesčių dėl artėjančios šalies narystės ES.

Apie prasidėjusius pavasario darbus žemės ūkyje teismas buvo informuotas oficialiu raštu, kurį pasirašė vieno Žemės ūkio rūmų skyriaus vedėjas bei specialistė. Kitą teismo posėdį nutarta šaukti beveik po mėnesio.  

Kaltininkai turės dengti nuostolius  

Kaip jau rašėme, baudžiamojon atsakomybėn žemdirbių organizacijos atstovai buvo patraukti už tai, kad pernai gegužės 21-22 dienomis organizavo kelių blokadas. Lietuvos ūkininkai, reikalavę padidinti pieno supirkimo kainas, piketus pradėjo 2003 metų gegužės 20 dieną, o kitas tris dienas blokavo kai kuriuos kelius, vedančius į pasienį su Latvija ir Lenkija, bei automagistralę Kaunas-Klaipėda ties įvažiavimu į uostamiestį.

Kai žemdirbiai traktoriais ir kita technika keliose vietose užtvėrė į pasienį vedančius kelius, J.Ramonas gulėjo ligoninėje dėl širdies veiklos sutrikimų. Tad nuo pat įtarimų pateikimo žemdirbių lyderis neigė aktyviai organizavęs protesto akcijas ir kelių blokadą.

Blokada nutraukta tik išgirdus Vyriausybės pažadus pieno supirkimo kainą pakelti nuo 30 iki 60 centų už litrą.

Nacionalinė vežėjų automobiliais asociacija “Linava” dėl kelių blokados patyrė nemažai nuostolių. Nustačius byloje konkrečius blokados kaltininkus, “Linava” prašo iš jų priteisti padarytą žalą.

Baudžiamojoje byloje iš viso sukaupta 5 tomai medžiagos, o kaltinimai įtariamiesiems grindžiami 64 liudytojų parodymais.

Ikiteisminį tyrimą dėl galimo riaušių organizavimo Joniškio, Klaipėdos, Pasvalio ir Marijampolės rajonuose atliko Policijos departamento Kriminalinės policijos biuro pareigūnai.