Daugumai pirkėjų įperkama tik šaldyta žuvis. Tačiau atšildžius glazūruotą filė gali paaiškėti, kad grynosios žuvies yra kur kas mažiau, negu rašoma etiketėse.
Pensininkė Pranciška Liutkevičienė su vyru pragyvena iš 700 litų pensijos, daugiau kaip pusę pinigų šeima išleidžia maistui. Ant Liutkevičių pietų stalo dažniausiai garuoja daržovių troškinys, švenčių progomis – žuvies patiekalai.
P.Liutkevičienė žuvį ruošia maždaug kartą per mėnesį: „Ji mums – tarsi delikatesas, neleidžiame sau dažnai mėgautis žuvimi.“
Neseniai vieno prekybos tinklo parduotuvėje moteris nusipirko bendrovės „Salų žuvys“ produktą – šaldytos, glazūruotos Aliaskos rudagalvių menkių filė be odos. Ant pakuotės parašyta, kad grynasis žuvies svoris – 800 gramų.
„Vakare įdėjau žuvį į molinį dubenį, ir ryte nemaloniai nustebau – vanduo bėgo per kraštus. Nusprendžiau pasverti žuvį. Paaiškėjo, kad nusipirkau tik 340 gramų filė“, – skundėsi P.Liutkevičienė.
Ne pirmąkart apgauta kaunietė nusprendė daugiau niekada nepirkti bendrovės „Salų žuvys“ produkcijos.
Kaltę verčia importuotojams
Bendrovės „Salų žuvys“ direktorius Sergejus Jermolajevas aiškina, kad bendrovė šaldytos žuvies perka iš importuotojų ir ją tik fasuoja Lietuvoje.
„Dėl svorio ir kainos neatitikimo kalti importuotojai, tačiau baudas gauname mes. Blogiausia, kad importuotojai neketina kompensuoti mūsų patiriamų nuostolių“, – kalbėjo S.Jermolajevas. Šaldytą produkciją fasuojančios Tauragės bendrovės „Lignesa“ rinkodaros direktorius Sigitas Jukna tikino, kad ledas yra neatsiejama šaldytos žuvies dalis.
„Juk saldainių be popieriukų ar žirnelių be skysčio neperkame, dešra irgi su apvalkalu pardavinėjama“, – lygino S.Jukna. Jis pabrėžė, kad fasuotojai žuvį perka su ledu, importuojant sumokamas bendras muitas. Jei fasuotojai nuimtų dalį glazūros, turėtų nuostolių.
Vienos didžiausių šalyje žuvies produkcijos gamintojos „Vičiūnų“ grupės valdybos pirmininkas Visvaldas Matijošaitis aiškino, kad šaldytos žuvies gamybos procesas yra sudėtingas.
„Kai kurie gamintojai piktnaudžiauja ir naudoja per daug glazūros“, – pripažino V.Matijošaitis.
Baudos pažeidėjų nestabdo
Metrologijos inspekcija baudžia įmones vieną po kitos, tačiau pažeidimų nemažėja.
Pernai dėl vartotojus klaidinančios informacijos tarnyba nubaudė didžiąją dalį Lietuvos žuvies produktų gamintojų: bendroves „Salų žuvys“, „Lignesa“, „Jolada“, L.Šemetulskio įmonę. Patikrinus šių įmonių šaldytą produkciją paaiškėjo, kad pernelyg dažnai ant etiketės rašomas didesnis grynojo produkto svoris, negu yra iš tikrųjų.
„Operatyviai reaguojame į vartotojų skundus, neretai tą pačią dieną išskubame į parduotuvę, kurioje pirkėjas įsigijo prekę. Beveik visada vartotojų skundai pasitvirtina“, – pasakojo Metrologijos inspekcijos viršininko pavaduotoja Natalija Bražunienė. Anot jos, dažnai tos pačios įmonės baudžiamos po kelis kartus, tačiau baudos veikiausiai yra per mažos, nes įmonės išvadų nedaro. N.Bražunienė pastebi, kad nubaudus atsakingą asmenį netrukus į jo vietą skiriamas kitas darbuotojas, tęsiantis pažeidimus.
Neseniai Metrologijos inspekcija skyrė 900 litų baudą bendrovei „Salų žuvys“, nes ledo kiekis produkte buvo didesnis, nei nurodyta etiketėje. Normatyviniuose dokumentuose nustatytas leistinas nuokrypis – 7,5 gramo, o didžiausias nustatytas šios bendrovės šaldytos žuvies svorio nuokrypis – 135 gramai.
Užsitrauks nemalonę
Pasak Maisto ir veterinarijos tarnybos Veterinarijos ir sanitarijos skyriaus vedėjo Egidijaus Šimonio, į tarnybą dažnai kreipiasi žmonės, įtariantys, kad ant pakuotės gali būti parašytas netikslus šaldytos žuvies svoris. Vartotojų skundai persiunčiami Metrologijos tarnybai. Aplinkybes, dėl kurių vartotojams pateikiama klaidinanti informacija apie produktą, tiria Vartotojų teisių apsaugos tarnyba ir Kriminalinės policijos ekonominių nusikaltimų tyrimų skyrius. Vartotojus gina ir praėjusių metų gruodžio 21 d. išleistas Nesąžiningos komercinės veiklos vartotojams draudimo įstatymas.
Ant pakuotės turi būti nurodytos dvi kainos: vieno kilogramo filtruoto produkto kaina be ledo ir visos pakuotės kaina. Dažnas pažeidimas – nurodoma tik kaina be ledo.
„Gamintojai kaltina prekybininkus, o šie kaltę verčia gamintojams“, – apie pastarosiomis savaitėmis vykstančius tarnybos darbuotojų, gamintojų ir prekybininkų pasitarimus dėl produkcijos žymėjimo kalbėjo E.Šimonis.
Nuo spalio 17 d., kai tarnybai buvo pavesta kontroliuoti, kaip nurodomos kainos, buvo atlikti 59 tikrinimai, 45 atvejais nustatyti pažeidimai. Tarnyba nubaudė 45 atsakingus asmenis, jiems skirtos baudos iki 5 tūkst. litų.
Naujausi komentarai