„Popieriniai šiaudeliai nėra labai malonūs, ir gal tai labiau simbolinis žingsnis nuo taršos, todėl, manau, gal ir visai nieko juos grąžinti“, – svarstė vyras.
Kitiems popieriniai šiaudeliai nepatinka, tačiau kokį šiaudelį gaus, plastikinį ar popierinį – nesureikšmina.
„Popieriniai suyra, ir man nepatinka, bet reikia gamtą labiau saugoti... Tai nemanau, kad reikia gražinti plastikinius. Čia tiesiog žmogus labiau dėmesio prašo“, – kalbėjo kitas vyras.
„Taip, popieriniai, jeigu ilgiau pabūna puodelyje, tai ištirpsta, bet man asmeniškai, ar jie yra, ar nėra – nelabai aktualu“, – sakė dar vienas pašnekovas.
O už Atlanto, eilinis Donaldo Trumpo parašas, ir į Jungtines Amerikos Valstijas grįžta plastikiniai šiaudeliai.
„Grįžtame prie plastikinių šiaudelių. Šie nauji neveikia. Bandžiau juos daugybę kartų ir dažnai jie tiesiog sulūžta. Jie sprogsta. Jei gėrimas karštas, jie ilgai neišsilaiko. Tai kelių minučių, kartais sekundžių klausimas. Tiesiog juokinga. Nemanau, kad plastikas labai paveiks ryklius, kai jie maitinasi, kai jie šlamščia ten vandenyne“, – tikino JAV prezidentas Donaldas Trumpas.
LNK stop kadras.
Amerikos vartotojai žinią sutiko skirtingai.
„Jei sąžiningai, man labiau patinka plastikinis nei popierinis šiaudelis. Popieriniai visada būna sudrėkę“, – sakė moteris.
„Man nepatinka plastikiniai šiaudeliai. Manau, kad jie labai kenkia aplinkai, todėl norėčiau, kad jų būtų atsisakyta“, – šnekėjo kita moteris.
D. Trumpu nusivylę ne tik kai kurie amerikiečiai, bet ir Lietuvos žalieji. Plastikas labai teršia gamtą, o jo poveikis žmogaus sveikatai iki galo neištirtas.
„Vertinu kaip prasto skonio populizmą, kuris parodo, kad šitai administracijai reali aplinkos apsauga yra paskutinis prioritetas, o daug svarbiau yra ginti plastiko gamintojų interesus“, – teigė Žaliosios politikos instituto vadovė Ieva Budraitė.
„Turime namie metalinius ir bambukinius daugkartinius, labai puikiai tinka“, – tikino moteris.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Dar kitiems lietuviams visi šiaudeliai blogi.
„Teko girdėti, kad popieriniai irgi turi kažkokių cheminių sudėčių. Tai nei tas, nei tas, nėra gerai, tikriausiai išvis nereikia jų naudoti“, – svarstė dar viena pašnekovė.
Plastikiniais vienkartiniais gaminiais prekiauti ir juos dalinti Lietuvoje negalima jau ketverius metus. Baruose ir restoranuose plastikinių šiaudelių nerasite – tik popierinius.
„Barmenai jau nededa šiaudelių į visus kokteilius, gal tik į svarbesnius. Ant baro yra padėti šiaudeliai, ir žmonės patys pasirenka, ar pasiimti šiaudelį, ar nepasiimti. 30–40 proc. sumažėjo šiaudelių vartojimas. Tai čia sveikintina iš šitos pusės“, – kalbėjo baro savininkas Raimondas Pranka.
Parduotuvėms leidžiama išparduoti iki 2021 metų pirktus plastikinius indus, įrankius ir šiaudelius. Tačiau prekybininkai sako, kad plastikinių jau tikrai nerasite, o alternatyvų daug...
„Iš popieriaus, iš cukranendrių pluošto... Asortimentą papildėme iš stiklo, metalo pagamintais šiaudeliais. Didelio pokyčio šiaudelių pardavimuose nepastebėjome, tai buvo viena kitą pakeičianti prekė“, – aiškino „Iki“ atstovė Gintarė Kitovė.
Pokyčiai Lietuvoje laukia ir restoranų. Nuo gegužės čia bus draudžiama nemokamai dalyti vienkartines plastikines maisto pakuotes ir gėrimų indelius.
(be temos)