Tyrimas parodė, kad daugiau nei pusė lietuvių nemoka taupyti

  • Teksto dydis:

Viešojoje erdvėje neretai pasigirsta kalbų apie nepakankamą Lietuvos visuomenės finansinį raštingumą. Tačiau situacija kur kas blogesnė – tyrimai parodė, kad dažnas negali pasigirti net elementariausiomis finansinėmis žiniomis. Tarptautinės reitingų agentūros „Standard & Poor‘s Ratings Services“ duomenimis, Lietuvos gyventojų finansinio raštingumo žinios ir įgūdžiai vertinami kaip vidutinio lygio — tik 39 proc. suaugusiųjų laikomi finansiškai raštingais.

Linkę viską išleisti

„Lietuvos banko duomenimis, tik pusė namų ūkių planuoja šeimos biudžetą. Šis faktas atskleidžia visuomenės žinių apie asmeninius finansus ir jų valdymo trūkumą. Finansinis raštingumas lemia žmonių taupymo tendencijas, atsakingą ateities ar pensinio laikotarpio planavimą, asmeninių finansų valdymą. Finansinis raštingumas reikšmingas ne tik kiekvieno žmogaus gerovei, bet ir šalies klestėjimui“, – sako Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Verslo vadybos fakulteto studentė Viktorija Zaliotovaitė.

Savo baigiamajame bakalauro darbe „Lietuvos namų ūkių finansinio raštingumo svarba priimant taupymo ir investavimo sprendimus“ V. Zaliotovaitė analizavo finansinio raštingumo ir taupymo–investavimo sprendimų ryšį asmeninių finansų valdymo kontekste. Analizei panaudojusi „Standard & Poor‘s Ratings Services“ duomenis, ji darė palyginamąjį skirtingų šalių tyrimą. Gauti rezultatai atskleidė nemažai lietuvių finansinio raštingumo spragų.

Remiantis Lietuvos banko atliktomis apklausomis, apie pusė namų ūkių (46,5 proc.) kiekvieną mėnesį sutaupo bent dalį pajamų, dažniausiai šiam tikslui jie atideda 31–150 eurų. Tačiau, pasak V. Zaliotovaitės, išanalizavus taupymo normos rodiklį, akivaizdžiai matyti, kad taupoma neefektyviai.

„Lietuviai linkę išleisti beveik visas gaunamas pajamas, o jei ir taupo, šiam tikslui atidedamos lėšos sudaro labai mažą dalį gaunamų pajamų. Toks taupymas nėra efektyvus, kadangi sutaupyta suma yra laikoma kaip apsisaugojimo priemonė dėl galimo finansinės padėties pablogėjimo ar kitų nenumatytų atvejų ir nėra niekur investuojama“, – sako baigiamojo bakalauro darbo autorė.

V. Zaliotovaitės tyrimo metu atliktoje finansinio raštingumo apklausoje surinkta papildoma informacija apie respondentus atskleidė, kad didžioji jų dauguma (78,2 proc.) yra pasyvūs finansų rinkos dalyviai ir tik maža dalis – 21,8 proc. – savo lėšas investuoja arba yra investavę.

Pinigus laiko namuose

Tyrimai atskleidžia, kad tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje tarp populiariausių investicinių priemonių išlieka pensijų fondai ir gyvybės draudimas. Rečiausiai investuojama į akcijas ir obligacijas.

„Lietuvos atveju, namų ūkių finansinė elgsena yra itin konservatyvi. Lietuvos banko duomenimis, asmenys prioritetą teikia taupymui, o ne laisvų lėšų investavimui, dažniausiai pasirenkamos konservatyvios ir likvidžios taupymo priemonės, kurios nereikalauja specifinių žinių ir patirties: 58,3 proc. Lietuvos namų ūkių pasirenka sąskaitą arba indėlį banke ar kitoje finansinėje institucijoje. Itin populiarus išlieka ir ne pats saugiausias taupymo būdas – grynųjų pinigų laikymas namuose. Jį renkasi 59,7 proc. namų ūkių“, – teigia V. Zaliotovaitė.

Lygį kelti būtina

Pasak darbo autorės, žemas finansinio raštingumo lygis yra nustatytas daugelyje pasaulio valstybių, tačiau ši problema ten nelieka nepastebėta.

„Vis daugiau tiek ekonomiškai išsivysčiusių, tiek besivystančių šalių vykdo mokomąsias programas, įtraukia finansinį švietimą į mokyklų programas turėdamos tikslą padėti žmonėms priimti racionalesnius asmeninių finansų valdymo sprendimus. Mano atliktas tyrimas atskleidė, kad retas Lietuvos namų ūkio narys dalyvauja finansinio edukacinio pobūdžio renginiuose, tačiau didžioji dalis norėtų patobulinti turimas žinias. Tai signalizuoja apie finansinių žinių ir informacijos poreikį“, – atkreipia dėmesį V. Zaliotovaitė.

Lietuvos atveju, viena iš pagrindinių finansinėje rinkoje vyraujančių problemų yra su finansiniu raštingumu susijęs vangus investavimas į bet kokias investicines priemones. Tokios tendencijos įrodo, kad Lietuvos namų ūkiams trūksta finansinio raštingumo žinių.

„Dėl šių priežasčių ypač svarbūs tampa šalyje vykdomi finansinio raštingumo vertinimai, pavyzdžiui, kaip 2014 m. paskelbtas pirmasis Lietuvoje nacionalinis finansinio raštingumo testas“, – sako V. Zaliotovaitė.



NAUJAUSI KOMENTARAI

cha ....

cha  .... portretas
mokanciu ,,,taupyt,,, variugu-aferiugu sarage nutare lietuvaicius pamokyt taupyt .... --jei lietuviai nemoketu taupyt tai is gaunamu 300 euru atlyginimo nesugebetu susimoket 600 euru mokesty uz sildyma, dujas, elektra vandeny ,siuksles islaikyt vaikus ir t,t dabar mat aferiugos patars kaip dar is tu gaunamu 300 euru pasidet pensijai 500 euru , kuriuos ateje nauji Kabyliai galetu nufifint ir isleist mokytis y kembridzus ir okswardus savo benkartus ---kurie ateity paaiskint galetu lietuvaiciams kaip reikia taupyt --ekonominio rastingumo .......von padlos ir tfiu jums y s...........y

de facto

de facto portretas
Visų pirma Lietuvos banko duomenys nėra absoliutūs, nes šiais laikais protingi žmonės pinigų banke nelaiko. Kam tai, kai bet kada kokia nors mokesčių inspekcija ar SODRA gali nurašyti tau pinigus? Antra - Lietuvoje veikiantys skandinavų bankai jau seniai nebemoka palūkanų, o už bet ką lupa iš žmonių pinigus. Nes atseit, jie atlieka paslaugas. Todėl tik kvailys arba tas, kuris neturi geros slėptuvės pinigams laikyti, juos laiko banke.Todėl ir Lietuvos banko žinios labai ribotos. ____ Tačiau reikia ir pripažinti, kad žmonės nemoka taupyti. Jie perka tarkime Dvaro pieną ir už jį moka dvigubai brangiau negu pirktų "Cento" ar "Optimos" produktus. Nors iš tikro ten nei kiek ne geresnis pienas naudojamas. Ir tokių pavyzdžių masė... Mobilūs telefonai, daug kuro ryjantys džipai, brangūs skarmalai ir t.t.

dar

dar  portretas
ypač patiko ,kad taupant ,prisidėtume prie šalies gerovės,ir finansiškai neraštingi,ar negėda tokius niekus rašyti,dar,reikia edukacinius kursus lankyti,kelti finansinį raštingumą,ar sapnuoja tokį briedą?
VISI KOMENTARAI 6

Galerijos

Daugiau straipsnių