Katalikų Bažnyčia pasitinka Didįjį penktadienį skandalo šešėlyje

 

Popiežius Benediktas XVI ir Katalikų Bažnyčia šiemet sutinka Didįjį penktadienį niekaip neišsiklaidant tamsiam skandalo dėl kunigų pedofilijos šešėliui.

Kelias pastarąsias savaites beveik kasdien buvo skelbiami nauji faktai apie vaikų seksualinio išnaudojimo atvejus, o kardinolas Camillo Ruini (Kamilas Ruinis), buvęs Romos vyskupijos generalinis vikaras sakė, jog dabar Bažnyčia išgyvena "kančios akimirką".

82 metų pontifikas Didįjį penktadienį aukos mišias Vatikano Šv.Petro bazilikoje, o vėliau vadovaus tradicinei Kryžiaus kelio procesijai Romos Koliziejuje, per kurią bus minimo Jėzaus Kristaus paskutinės gyvenimo valandos ir nukryžiavimas.

Nuo 2008 metų Benediktas XVI nėra įveikęs viso Kryžiaus kelio ir, lydint tūkstančiams žvakes nešančių maldininkų, medinio kryžiaus nešime dalyvaudavo tik pačioje šio dramatiško ritualo pabaigoje.

Katalikų vyskupai susitelkė, palaikydami popiežių per Didžiosios savaitės apeigas, kurios dar labiau atkreipė dėmesį į Vatikano veiklą.

Vokietijos vyskupų konferencijos pirmininkas arkivyskupas Robertas Zollitschas (Robertas Coličas) specialiame pranešime nurodė, jog Didysis penktadienis privalo "pažymėti naują išėjimą, kurio mums taip labai reikia".

Vokietijos Katalikų Bažnyčią ištiko krizė, kai dešimtys žmonių pateikė skundus dėl to, kad vaikystėje buvo seksualiai išnaudojami kunigų. Dauguma tų atvejų vyko prieš daugelį metų.

Tokie dvasininkų nusikaltimai katalikų širdis pripildo "skausmo, baimės ir gėdos", sakė R.Zollitschas.

Pasak jo, katalikai žinojo apie "kančias, kurios buvo sukeliamas aukoms, dažnai ištisus dešimtmečius negalėjusios išreikšti savo skausmo žodžiais."

R.Zollitscho vadovaujamoje Freiburgo vyskupijoje Bažnyčia paruošė specialią maldą už nukentėjusius nuo dvasininkų veiksmų, kuri, kaip pranešama, bus skaitoma per Didžiojo penktadienio pamaldas.

"Melskimės už vaikus ir jaunuolius, kurie būdami tarp Dievo tautos ir Bažnyčios bendrijos žmonių buvo skriaudžiami, išnaudojami ir žeidžiami", - sakoma toje maldoje.

Skandalas dėl vaikų seksualinio išnaudojimo apėmė daugelį Europos šalių ir Jungtines Valstijas, o Vatikanas buvo griežtai smerkiamas dėl tokių atvejų dangstymo.

Ketvirtadienį Prancūzija tapo dar viena Europos šalimi, kurioje buvo pateikti skundai dėl kunigų pedofilijos. Vienas dvasininkas kaltinamas prievartavęs vieną berniuką 1992-1993 metais, o kitas įtariamas laikęs vaikų pornografines nuotraukas.

Katalikų Bažnyčia pripažįsta dvasininkų nusikaltimus, tačiau daugelis hierarchų sako, kad popiežius kritikuojamas neteisingai.

C.Ruini sakė Vatikano radijui: "Yra du neatsiejamos kančios priežastys: kančia dėl Bažnyčios vaikų, ypač kunigų, nusižengimų, taip pat kančia dėl priešiškumo Bažnyčiai".

Vatikano dienraštis "Osservatore Romano" praėjusią savaitę pasmerkė "žemus mėginimus" apšmeižti popiežių ir jo artimiausius padėjėjus "bet kokia kaina".

Benediktas XVI buvo griežtai kritikuojamas dėl to, kad būdamas Miuncheno arkivyskupu, taip pat vėliau vadovaudamas Tikėjimo doktrinos kongregacijai nesiėmė veiksmų prieš pedofilija kaltinamus kunigus.

Bažnyčiai "ši akimirka yra sunkiausia nuo popiežiaus Pauliaus VI "Humanae Vitae" (encikliką apie prideramą tvarką perteikiant žmogaus gyvybę) paskelbimo 1968 metais", Vatikano ekspertas Bruno Bartoloni (Brunas Bartalonis) sakė naujienų agentūrai AFP, kalbėdamas apie Šventojo Sosto dokumentą, kuriame kontraceptinių priemonių naudojimas smerkiamas ir vadinamas mirtina nuodėme.

"Tuo metu buvo gili krizė, su asmeniniais puolimais prieš popiežių ir apskritai Bažnyčią", - pabrėžė jis.

Dabartinį pontifiką palaikė JAV Katalikų Bažnyčios vadovas, kuris gyrė Benedikto XVI pastangomis priimtas priemones, turėjusias padėti kovoti su kunigų pedofilija.

"Būtent popiežius Benediktas XVI suteikė mums - įvairiais būdais - galimybę greičiau spręsti šią krizę. Tam tikra prasme tai padeda išgyti", - Čikagos arkivyskupas Francis George'as sakė Vatikano radijui.

Pasak jo, vadovaudamas Tikėjimo doktrinos kongregacijai tuometinis kardinolas Josephas Ratzingeris (Jozefas Racingeris) "suteikė mums galimybę visam laikui atriboti smurtautojus nuo kunigystės priemonėmis, kurios anksčiau nebuvo įmanomos, taip pat... skatino mus ištiesti ranką nukentėjusiems."

Už kunigų moralės reikalus atsakingai Vatikano institucijai J.Ratzingeris vadovavo 1981-2005 metais.

Šeštadienio vakarą Šventasis Tėvas aukos Velyknakčio mišias, o sekmadienį perskaitys palaiminimą ir kreipimąsi į miestą ir pasaulį "Urbi et Orbi".

 


Šiame straipsnyje: VelykosBenediktas XVI

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių