Šalies parduotuvės – baltarusių Meka

Lietuva baltarusiams, kaip Lenkija lietuviams, – puiki vieta apsipirkti. Tiesa, šios patrauklumas blėsta, o Baltarusijos gyventojai ir toliau tūkstančiais traukia į mūsų prekybos centrus.

Ieško kokybiškų prekių

Iš prabangaus naujutėlio "Lexus" markės visureigio su baltarusiškais valstybiniais numeriais išlipa keturi jaunuoliai ir žingsniuoja į prekybos centrą. Po valandėlės jie išeina su didžiuliais prekių maišais. Toks vaizdas Lietuvos didmiesčiuose – ne naujiena. Šalies parduotuvėse ypač dažnai galima išvysti Baltarusijos gyventojų. Nieko nuostabaus, mat per pirmą šių metų pusmetį Baltarusijos gyventojams išduota keliasdešimt tūkstančių vizų.

p>"Vilniuje gerokai didesnis kokybiškų prekių pasirinkimas nei Minske, o drabužių ir avalynės kainos – lygiai tokios pačios kaip ir pas mus, gal net mažesnės. Tiesa, viza į Lietuvą kainuoja 60 eurų (207 litus). Tai nemaži pinigai, tačiau Vilniuje studijuoja labai daug jaunimo iš Baltarusijos, jie gauna metines vizas arba leidimą nuolat gyventi Lietuvoje, tad kelionės namo ir atgal kainuoja gerokai mažiau", – dienraščiui pasakojo Minske gyvenanti Ana.

Pasak jos, daug Minsko gyventojų leidžia sau retkarčiais nuvykti į Lietuvą. Esą ir sunkmetis baltarusiams ne toks jau baisus, kaip gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio.

"Aišku, tie, kurie turi nuosavą verslą, tikrai pajuto krizę, tačiau kalbant bendrai, padėtis šalyje nėra tokia bloga, gyvenimas teka tokia pat vaga, kaip ir anksčiau, arba baltarusiai tiesiog prie visko labai greitai pripranta", – svarstė Ana.

Ji taip pat pridūrė, kad Baltarusijoje nėra didžiulių prekybos centrų, tad iš Minsko kartais organizuojamos net apsipirkimo kelionės į "Akropolį".

Perka drabužius ir avalynę

Prekybos centrų vadovai pripažįsta, kad vasarą gerokai padaugėja pinigus mielai leidžiančių rusakalbių užsieniečių, daugiausia – moterų ir vaikų.

"Iš tiesų pastebėjome, kad vasarą "Akropolyje" lankosi daugiau rusakalbių turistų. Manau, tai susiję su atostogų metu – nemažai jų atvažiuoja paviešėti Lietuvoje ar aplankyti giminių ir ateina į prekybos ir pramogų centrus", – teigė Vilniaus "Akropolio" valdytojas Česlovas Urbonavičius.

Anot jo, dažniausiai kaimynai lankosi batų ir drabužių parduotuvėse. Beveik taip pat populiarios interjero prekės ir namų apyvokos reikmenys.

"Pastebėjome, kad atvykėliai rečiau pramogauja "Akropolyje", dažniausiai jie ateina apsipirkti", – teigė sostinės "Akropolio" valdytojas.

Daug užsieniečių lankosi ir Klaipėdos "Akropolyje". Tiesa, ten daugiausia važiuoja vokiečiai.

"Vasarą sulaukiame daugiau turistų iš Kaliningrado ir Latvijos, bet daugiausia – iš Vokietijos. Paprastai tai vyresni nei 40 metų žmonės. "Akropolyje" jie ir pavalgo, ir pasėdi kavinėse, ir apsiperka", – pasakojo Klaipėdos "Akropolio" valdytojas Ovidijus Zibalis.

Moka vyrai

Kai kurios parduotuvės, viliodamos užsieniečius, net pasiruošė pridėtinės vertės mokesčio (PVM) grąžinimo deklaracijas su įmonės rekvizitais ir atspaudais. Tokius dokumentus su lankstinukais, kaip pasinaudoti šia paslauga užsieniečiams, dalija sostinės Gedimino prospekte įsikūrusi drabužių parduotuvė "Zara".

"Savaitgaliais pas mus suguža tikrai daug užsieniečių, statistikos nevedame, bet manau, kad dauguma jų rusai ir baltarusiai, bent jau rusakalbiai", – aiškino pardavėja Inga.

Užsieniečiai esą į parduotuvę dažniausiai užsuka su šeimomis. Dažniausiai tai pasiturintys 30–40 metų žmonės. "Žvalgosi ir perka daugiausia moterys, bet moka vyrai", – juokavo ji.

Išleidžia tūkstančius litų

Beje, rusai ir baltarusiai yra bene daugiausia pinigų Lietuvos parduotuvėse išleidžiantys turistai.

"Nei vokiečiai, nei amerikiečiai ar japonai nevažiuoja į Lietuvą apsipirkti. Jie nori pamatyti šalį, o apsipirkti gali ir namie, nes prekių pasirinkimas ten veikiausiai didesnis, o kainos mažesnės. Labai ribotas savo šalyje galimybes apsipirkti turintys, didesnes pajamas gaunantys Minsko ir kitų didžiųjų Baltarusijos miestų gyventojai mielai savaitgaliais ar per atostogas atvyksta į Lietuvą apsipirkti", – dėstė PVM susigrąžinimo paslaugas už pirkinius užsienio piliečiams Lietuvoje teikiančios bendrovės "Global Refund Lietuva" generalinis direktorius Robertas Kogelis.

Pasak jo, apie 90 proc. PVM grąžinimo paslauga besinaudojančių užsieniečių yra Rusijos ir Baltarusijos piliečiai.

Bendrovės "Global Refund Lietuva" duomenimis, vidutinė ruso ar baltarusio Lietuvos parduotuvėje išleidžiama suma, pasinaudojant "Tax Free Shopping" sistema, šiuo metu sudaro 1200 litų.

"Toks vidurkis, bet pirkinių pasitaiko pačių įvairiausių: būna ir po 50 tūkst. litų ar net daugiau, pavyzdžiui, automobiliai. Tačiau būna ir pirkinių už porą šimtų litų", – paaiškino R.Kogelis

Ne ES piliečiai Lietuvos parduotuvėse, pažymėtose "Tax Free Shopping" ženklu, perkantys prekių už daugiau nei 200 litų, dar neišvykę iš šalies gali susigrąžinti už tuos pirkinius sumokėtą PVM.


Baltarusijos žiniasklaida apie Vilnių

Drabužiams, avalynei, parfumerijai ir kosmetikai įsigyti jums visiškai užteks dviejų vietų – prekybos centro "Europa", esančio pačiame miesto centre, ir itin didelio prekybos centro "Akropolis", kuris yra už miesto, todėl jei atvykote be automobilio, nusisamdykite taksi. Žemiausios kainos "Akropolyje", "Europoje" šiek tiek brangiau. Be to, pagrindinėje miesto gatvėje, Gedimino prospekte, jūs rasite daugybę parduotuvių, siūlančių dideles nuolaidas. Ten yra ne tik garsių Europos prekių ženklų krautuvėlių, bet ir išparduotuvių, kuriose labai žemomis kainomis parduodami praėjusių sezonų drabužiai. Beje, dėl savo "senumo" jie tikrai nėra blogesni. Į ką reikia atkreipti dėmesį: per sieną vienas žmogus gali vežtis 2 l alkoholio. Tačiau į Baltarusiją įvežamo alaus kiekis neribojamas.

Šaltinis: naujienų portalas interfax.by


Vizos

Lietuvai įsiliejus į Šengeno erdvę (2007 m. gruodžio 21 d.), vizos kaina į Lietuvą baltarusiams išaugo iki 60 eurų. Užsienio reikalų ministerijos duomenimis, nuo metų pradžios Baltarusijos gyventojams iš viso išduota per 51,7 tūkst. vizų, vien per liepą – 9,5 tūkst. vizų.

2008 m. daugiausia vizų atvykti į Lietuvą buvo išduota Rusijos, Baltarusijos, Ukrainos ir Kazachstano piliečiams.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Saulius1

Saulius1 portretas
Chm, gal ir gerai taip, tik kad - tai tikrai neilgam.
VISI KOMENTARAI 1

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

  • Prabangus viešbutis – nuostolingas
    Prabangus viešbutis – nuostolingas

    Pigių skrydžių bendrovė "Wizz Air" spalio pabaigoje pradės skraidinti iš Vilniaus į Tel Avivą. Skrydžiai vyks du kartus per savaitę. Anot Vilniaus oro uosto generalinio direktorius Gedimino Almanto, iki šiol skrydžiai į Tel Avivą buvo tik sezonin...

    1
  • Būsto pardavimas šiemet auga
    Būsto pardavimas šiemet auga

    Per pirmą šių metų pusmetį dauguma į kredito unijų vadovus siūlytų žmonių reikiamų egzaminų neišlaikė. Lietuvos bankas pranešė, kad šiemet egzaminus laikė iš viso 20 žmonių, iš jų tik trys žinių patikras išlaikė. Bankas šiemet sure...

  • Surinktų akcizų keliams aukoti nenori
    Surinktų akcizų keliams aukoti nenori

    Finansų ir Susisiekimo ministerijoms susiginčijus dėl šios siūlymo nuo kitų metų padidinti finansavimą keliams iš degalų akcizo, premjeras Algirdas Butkevičius kol kas susilaiko nuo pažadų skirti daugiau lėšų keliams."Ateinančiais metais mes g...

  • Medų atpigintų gera vasara
    Medų atpigintų gera vasara

    Norintiems pasimėgauti šiųmečiu medumi už jį tenka mokėti daugiau nei pernai. Tai nulėmė vėlyvas pirmasis medunešis. Bitininkai kol kas nesiryžta prognozuoti, ar aukštos medaus kainos išsilaikys visą sezoną.Kol kas branguŠiuo metu medaus kaino...

  • Įmonių grąža sumenko trigubai
    Įmonių grąža sumenko trigubai

    Per savaitę degalų kainos didžiausiuose degalinių tinkluose sumažėjo. 95 markės benzinas penktadienį "Lukoil" kainavo 4,52 lito, "Orlen" – 4,52 lito, "Statoil" – 4,54 lito, arba atitinkamai 5 centais, 8 centais ir 1 centu mažiau nei prieš savait...

  • KT sprendimas kai ką paliks tuščiomis
    KT sprendimas kai ką paliks tuščiomis

    Netrukus bus pradėta atsiskaityti su bankrutavusio banko "Snoras" kreditoriais. Tačiau Konstituciniam Teismui (KT) paskelbus, kad valstybės institucijos turi prioritetą prieš kitus kreditorius, privatiems asmenims lieka nedaug šansų atgauti pinigus.Prie...

  • Atpigo dauguma grūdų
    Atpigo dauguma grūdų

    Per pirmą pusmetį buvo registruota 776 įmonių bankroto atvejai – 131 atveju (20 proc.) daugiau nei per tą patį 2012 m. laikotarpį, kaip rodo kreditų biuro "Creditinfo" duomenys. Neigiamas bankrotų statistikos tendencijas didžiąja dalimi lėmė ši...

  • Iš     kaimų    –    paskui    pinigus
    Iš kaimų – paskui pinigus

    Kol šalies valdžia kuria darbo grupes ir svarsto, kaip sumažinti vidinę gyventojų migraciją į didžiuosius miestus bei atgaivinti į ekonominę bedugnę riedančius regionus, kaimo vietovės toliau netenka tūkstančių gyventojų. Investicijų medžio...

  • Apribojo ūkininkų apetitą
    Apribojo ūkininkų apetitą

    Nuo kitų metų kovo didės tabako, o nuo balandžio – ir alkoholio akcizas. Skaičiuojama, kad puslitris alaus ir etilo alkoholio produktų brangs vidutiniškai apie 11 centų, vyno – apie 16 centų, pakelis cigarečių – apie 30 centų, pigiausių ciga...

  • Kiaulių maras: grėsmė iš pasienio nesitraukia
    Kiaulių maras: grėsmė iš pasienio nesitraukia

    Lietuvos kiaulių augintojai neramiai stebi situaciją pasienyje su Baltarusija, kur užfiksuotas afrikinio kiaulių maro protrūkis. Pasak jų, šalies valdžia iki šiol ėmėsi tik parodomųjų saugos priemonių. Valdininkai tikina, kad situacija netrukus k...

Daugiau straipsnių