Seimas apmokestino tuščias laikmenas, kompiuterius

Nuo kitų metų kovo gali brangti tuščios laikmenos - Seimas trečiadienį jas nutarė apmokestinti. Asociacijos „Infobalt“ atstovai sako, kad pataisos pabrangins ne tik tuščias laikmenas, bet ir televizorius, mobiliuosius telefonus, asmeninius kompiuterius, o naujas mokestis biudžetą papildytų apie 20 mln. litų.

Už pataisas, kuriomis siūloma autoriams mokamą kompensaciją rinkti ne tik už parduodamas tuščias laikmenas, tačiau ir už televizorius, mobiliuosius telefonus, asmeninius kompiuterius, balsavo 64 Seimo nariai, prieš - 3, o susilaikė 12 parlamentarų.

Už atminties korteles, USB atmintines, priklausomai nuo talpos (už daugiau nei 32 GB talpos), bus renkamas 0,5-10 litų mokestis, už neintegruotus asmeninių kompiuterių diskus - 5-15 litų, skaitmeninius vaizdo ir garso leistuvus su atminties įrenginiu - 1,5-40 litų. Asmeninius kompiuterius siūloma apmokestinti 20 litų mokesčiu.

Naujuosius mokesčius turės mokėti įmonės, parduodančios Lietuvoje pagamintus ar iš kitų valstybių į šalį atvežtus įrenginius ir tuščias laikmenas. 60 proc. surinktų lėšų būtų skiriama autoriams, po 20 proc. - knygų leidėjams ir periodinės spaudos leidėjams.

Dėl naujojo mokesčio įrenginiai gali brangti iki 3 proc., o atminties kortelės, USB atmintinės ir kompiuterių kietieji diskai - iki 6 procentų.

Be to, anot pataisų iniciatoriaus Juliaus Dautarto, siekdami konkurencinio pranašumo, prekių pardavėjai gali nedidinti kainų ir kompensacijas mokėti iš savo pelno dalies.

Šiuo metu 6 proc. atlyginimas autoriams renkamas tik nuo tuščių laikmenų - garsajuosčių, vaizdajuosčių, mini diskų, CD, DVD, „Blu-ray“ diskų - pardavimo kainos.

Pasak konservatoriaus Pauliaus Saudargo, įsigijus tuščias laikmenas, jose 99 proc. laikoma muzika, kiti autorių kūriniai.

„Mūsų tekstiniai ir word failais užima labai mažą procentą. Labai mažai iš mūsų patys kuria ir laiko savo kūrybą didelės talpos laikmenose, ten laiko tik piratiniu būdu nusikopijuotus iš interneto kūrinius“, - sakė jis.

Socialdemokratė Irena Šiaulienė prognozavo, kad verslo interesai dėl pataisų neturėtų nukentėti, o konservatorius Kęstutis Masiulis piktinosi, kad tuščių laikmenų apmokestinimas - mokestis už tai, kad tuščia laikmena gali būti panaudojama piratavimui.

„Kodėl reikia atsakyti už kažkieno galimus piratavimus tiems, kad nepiratauja?“ - klausė parlamentaras.

Konservatorius Vaidotas Bacevičius kaip pataisų ydą nurodė tai, kad juose nėra įtvirtintas teisingas kompensavimo autoriams mechanizmas.

„Jeigu apmokestinsime planšetinius kompiuterius, mobiliuosius telefonus, kitas laikmenas, kurių neapmokestina kitos 25 Europos Sąjungos valstybės, ką iš to gaus Mamontovas,kurio kūryba mums visiems patinka? Nieko negaus“, - sakė jis ir pabrėžė, kad autorių socialinius interesus ir materialinį jų gerbūvį reikia nustatyti kitomis priemonėmis.

Pirmą kartą vaizdo ir garso laikmenos apmokestintos 2004-aisiais, Lietuvai stojant į Europos Sąjungą. Vyriausybė 2007-aisiais nutarimu susiaurino įstatyme numatytą mokestį ir įpareigojo jį rinkti tik už tuščias laikmenas, nerenkant mokesčio už kietuosius diskus.

Kai kurių didmenininkų duomenimis, ne asmeninėms reikmėms dabar gali būti naudojama apie 80 proc. visų šalyje parduodamų laikmenų.


Šiame straipsnyje: laikmenosusb

NAUJAUSI KOMENTARAI

ai

ai portretas
lenkija netoli...

aladinas

aladinas portretas
Tuoj seimas ives duokles mokesti kuri mokesim seimunams, kad jie nepriiminetu nauju mokesciu. Aisku dar galima butu apmokestinti pensininkus, gaunanciu daugiau negu tukstanti litu, pensijiniu mokesciu arba liaudi apmokestinti tusciu kiseniu mokesciu. Absurdiski mokesciai.

kaip suprantu

kaip suprantu portretas
dabar galima legaliai piratauti!? Puiku! O apie tai, kiek vietos reikalauja asmenines nuotraukas bei vaizdo medziaga musu isrinktieji, aisku, nepagalvoja.
VISI KOMENTARAI 9
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Į atsargą išėję kariai – neišnaudotas lojalios darbo jėgos potencialas
  Į atsargą išėję kariai – neišnaudotas lojalios darbo jėgos potencialas

  Seime pasirašytas memorandumas, kuris turėtų palengvinti galimybes įsidarbinti karinę tarnybą baigusiems kariams. Ekspertai sako, kad Lietuvoje jie – neišnaudotas lojalios darbo jėgos potencialas. ...

 • Registruojama vis daugiau žmonių, kuriems ligą sukėlė darbas
  Registruojama vis daugiau žmonių, kuriems ligą sukėlė darbas

  Lietuvos Respublikos profesinių ligų valstybės registre 2016 m. užregistruotas 461 profesinės ligos atvejis, iš jų 307 atvejai - raumenų ir skeleto sistemos ligos, praneša Higienos instituto specialistai, balandžio 28-ąją minint Pasauli...

  1
 • Profesinės sąjungos mitinge reikalavo didinti algas
  Profesinės sąjungos mitinge reikalavo didinti algas

  Profesinės sąjungos penktadienį prie vyriausybės surengė mitingą, kuriame reikalavo didinti darbo užmokestį ir užtikrinti saugias darbo sąlygas darbuotojams. Be to, raginta minimalų mėnesinį atlyginimą mokėti tik už nekvalifikuotą darbą ir di...

  1
 • Nekilnojamasis turtas Vilniuje toliau brangsta
  Nekilnojamasis turtas Vilniuje toliau brangsta

  Pastaruoju metu nuolat augančios būsto kainos tendencingai didės ir toliau, tačiau didelė pasiūla neleis joms kilti greitai ir aukštai, sako nekilnojamojo turto pardavimo ekspertas, Lietuvos nekilnojamojo turto agentūrų asociacijos (LNTAA) valdy...

 • Ūkininkai kviečia į svečius
  Ūkininkai kviečia į svečius

  Beveik septynios dešimtys Lietuvos kaimo sodybų ir ūkių pirmą kartą pasirengę priimti visus, kas tik norės atvykti – bus ekskursijų, degustacijų, paskaitų. Kaimo turizmo asociacijos teigimu, tai yra galimybė nusipirkti maisto produktų ...

 • Dėl šalto balandžio ūkininkai turi prastų žinių pirkėjams
  Dėl šalto balandžio ūkininkai turi prastų žinių pirkėjams

  Balandžio viduryje planavę pirmąjį žalumynų derlių, savo planus ūkininkai atideda vėlesniam laikui – balandis buvo per šaltas. „Jau balandžio viduryje tikėjomės turėti špinatų, tačiau dabar tikimės jų sulaukti gegu...

  1
 • Jau prasidėjo sraigių rinkimo sezonas
  Jau prasidėjo sraigių rinkimo sezonas

  Vynuoginių sraigių rinkėjams šiemetinis sezonas jau prasidėjo. Lietingi orai sraigėms patinka, atkutusios po žiemos miego jos lenda iš savo slėptuvių. ...

  1
 • Kas vyksta žemės gelmėse, žino tik geologai
  Kas vyksta žemės gelmėse, žino tik geologai

  Poryt, balandžio 30-ąją, bus pažymėta Geologų diena. Nors ši diena Atmintinų dienų įstatymu Lietuvoje įteisinta tik praėjusį gruodį, ją pradėta minėti jau gerokai anksčiau. ...

 • Gėlių pardavėjams – septynis kartus didesnis mokestis
  Gėlių pardavėjams – septynis kartus didesnis mokestis

  Pardavėjams, kurie prekiauja gėlėmis viešosiose vietose švenčių ir atmintinų dienų metu, leidimas pabrangs septynis kartus. Tokie pokyčiai gali turėti įtakos gėlių kainai. ...

  3
 • Padidėjo Klaipėdos miesto biudžetas
  Padidėjo Klaipėdos miesto biudžetas

  Uostamiesčio tarybos politikai pritarė tam, kad miesto biudžetas būtų padidintas. Ministerijoms ir joms pavaldžioms įstaigoms skyrus lėšas, iždas išaugo kiek daugiau 4,368 mln. eurų. ...

  1
Daugiau straipsnių