Nauji mokesčiai ūkininkams: kiek ir už ką?

Nuo sausio 1-osios, įsigaliojus įstatymų pakeitimams, ūkininkų mokamoms privalomo sveikatos draudimo įmokoms nustatyta nauja mokėjimo tvarka, panaikinta PVM lengvata ekologiškiems produktams, o turintiems didesnes ūkio valdas reikės mokėti nekilnojamojo turto mokestį, - primena Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI).

Sveikatos draudimo įmokos

Pasikeitus Sveikatos draudimo įstatymo nuostatoms, nuo šių metų nustatyta atskira privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmoka, pakeičianti buvusius atskaitymus nuo gyventojų pajamų mokesčio (GPM), - primena VMI.

PSD įmokų dydžiai ir skaičiavimo tvarka priklauso nuo asmenų žemės ūkio valdos dydžio, kuris išreiškiamas europinio dydžio vienetais ir taikomas Europos Sąjungoje. Šiuos vienetus nustato ir registruoja VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras.
 
Žemės ūkio veikla užsiimantys asmenys, kurių žemės ūkio valdos dydis yra ar atitinka 2 ir mažiau europinio dydžio vienetų, patys už save kas mėnesį moka 3 proc. minimalios mėnesinės algos dydžio PSD įmokas (24 litus).

Tie ūkininkai ir kiti asmenys, kurių žemės ūkio valdos dydis yra didesnis, tačiau neviršija 14 europinio dydžio vienetų, už save kas mėnesį moka 9 proc. minimalios mėnesinės algos dydžio PSD įmokas (72 litus).

Žemės ūkio veikla užsiimantys asmenys, kurių žemės valdos dydis yra daugiau nei 14 europinio dydžio vienetų, patys už save kas mėnesį moka 9 proc. minimalios mėnesinės algos dydžio PSD įmokas.

Šios nuostatos negalioja asmenims, kurie dar patenka ir į draudžiamųjų valstybės lėšomis kategoriją ar gauna kitos rūšies pajamas, nuo kurių moka PSD įmokas. PSD įmoka sumokama iki kiekvieno mėnesio paskutinės dienos. 
 
GPM moka tik tie ūkininkai, kurių žemės ūkio valdos dydis yra didesnis nei 14 europinio dydžio vienetų: jiems įstatyme numatytu pereinamuoju laikotarpiu iki 2011 metų, šiemet nustatomas 5 proc., 2010 m. - 10 proc., o 2011 m. – 15 proc. GPM tarifas.

Šie ūkininkai ir jų partneriai per 2009 m. gavę pajamų iš žemės ūkio veiklos, pasibaigus mokestiniam laikotarpiui, iki 2010 m. gegužės 1 d. privalo pateikti mokesčio administratoriui metinę pajamų mokesčio deklaraciją už 2009 m. ir sumokėti GPM į biudžetą.

Panaikinta PVM lengvata
 
VMI taip pat atkreipia dėmesį, jog žemės ūkio veiklą vykdantys asmenys tiekiamą produkciją ir teikiamas paslaugas, nuo sausio 1 dienos turi apmokestinti taikydami standartinį 19 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą (vietoj buvusio 18 proc. PVM tarifo).

Taip pat nuo šių metų žemės ūkio veiklą vykdančių asmenų tiekiami ekologiški maisto produktai, šviežia atšaldyta mėsa ir valgomi subproduktai, naminių paukščių mėsa ir jų valgomi subproduktai,  gyva, šviežia ir atšaldyta žuvis yra apmokestinami taikant standartinį 19 proc. PVM tarifą, nes šioms prekėms panaikintas lengvatinis 5 proc. PVM tarifas.

Įvestas nekilnojamojo turto mokestis
 
VMI primena, kad nekilnojamojo turto mokesčiu neapmokestinamas fiziniams asmenims nuosavybės teise priklausantis nekilnojamasis turtas, fizinio asmens naudojamas žemės ūkio veiklai, taip pat žemės ūkio paskirties žemėje auginant ar perdirbant taip užaugintą produkciją, jeigu pajamos iš šios veiklos neapmokestinamos pagal GPM įstatymą.

Nuo šių metų lengvata nebetaikoma gyventojams, kurių žemės ūkio valdos ekonominis dydis yra didesnis kaip 14 europinio dydžio vienetų. Šie asmenys už jų turimą apmokestinamą nekilnojamąjį turtą turės apskaičiuoti nekilnojamojo turto mokestį už 2009 m., jį deklaruoti ir sumokėti iki 2010 m. vasario 1 d.


Šiame straipsnyje: ūkininkaimokesčiai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių