Lietuvos gyventojų priklausomybei nuo azartinių lošimų viršijant europinį rodiklį, šalyje nėra tikslios informacijos, kiek žmonių yra pateikę prašymus neįleisti jų į lošimo namus ar apriboti jų prieigą prie nuotolinių lošimų.
Alkoholikas, narkomanas ir dar daugelis kitų epitetų – juos išgirsta priklausomybę patiriantys žmonės. Beje, ne tik iš visuomenės, bet ir šeimos. Tačiau priklausomybių ligų ekspertai tvirtina, kad tai – netinkamas, neetiškas ar net įžeidžiantis elgesys prieš tą, kuris kovoja su sunkumais. Tad siūlo šių apibūdinimų atsisakyti ir keisti kitais.
Priklausomybės sunkumus patiriančių žmonių stigmatizavimas visuomenėje ir žiniasklaidoje atbaido juos nuo pagalbos kreipimosi, o situaciją keistų atsakingiau pasirenkami žodžiai jiems įvardinti, sako Respublikinio priklausomybės ligų centro (RPLC) direktoriaus pavaduotoja Aušra Širvinskienė.
„Bendruomeniškumo ugdymas būtų labai svarbi savižudybių mažinimo dalis“, – sako gydytoja psichiatrė ir psichoterapeutė, Lietuvos psichiatrų asociacijos prezidentė, LSMU Kauno ligoninės Psichiatrijos klinikos vadovė Ramunė Mazaliauskienė.
Tarnybos sunerimusios dėl pastarųjų mėnesių, kai net penkiolika toksiškomis medžiagomis apsinuodijusių paauglių pateko pas medikus, o keli atsidūrė reanimacijoje.
Seimui svarstyti teikiamas dokumentas, numatantis ilgalaikius valstybės siekius alkoholio, narkotikų ir tabako poveikio šalies gyventojų sveikatai mažinimo srityje, susilaukė Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) kritikos. LVK nurodo, kad dokumente integruotos tabako politikos gairės parengtos pagal pasenusį požiūrį ir neatsižvelgiant į pažengusių pasaulio šalių praktiką.
„Rašyti šią knygą nebuvo lengva. Skaityti, matyt, irgi nebus. Viskas joje tikra – ne tik datos, kolegų vardai, nutikimai ir susitikimai, praktika ir teorija, bet ir ašaros, ir džiaugsmas“, – sako knygos „Širdies tatuiruotės“ autorė Gabija Vitkevičiūtė.
"Man taip įdomu gyventi, kad maža 24 valandų per parą", – sako keturių vaikų mama, žurnalistė, komunikacijos specialistė, menų magistrė, knygų autorė ir bendraautorė Gabija Vitkevičiūtė. Prieš keletą metų moteris iš esmės pakeitė savo gyvenimą – tapo priklausomybių konsultante.
Galimybė pradėti gyvenimą iš naujo – tokios pagalbos priklausomi nuo narkotikų ar alkoholio žmonės gali sulaukti reabilitacijos centre "Naujas gyvenimas". Deja, šia galimybe sėkmingai pasinaudoti pavyksta nedaugeliui, o kalbos apie vadinamųjų lengvų narkotikų dekriminalizavimą ar legalizavimą centro įkūrėjams kelia nerimą.