Po JAV prezidento rinkimų ir Vokietijos koalicijos žlugimo atliktos ir antradienį paskelbtos apklausos rezultatai parodė, kad 73 proc. vokiečių mano, jog Vokietija turėtų daugiau investuoti į Europos saugumą.
Tarptautinis strateginių studijų institutas (IISS), Londone įsikūręs analitinis centras, penktadienį pareiškė, kad Europos šalys sustiprino savo gynybą, reaguodamos į 2014-aisiais įvykdytą Krymo pusiasalio aneksiją ir 2022-ųjų Rusijos invaziją į Ukrainą.
Lietuva gynybai jau skiria daugiau kaip 3 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP). Tačiau verslas siūlo finansavimą gynybai didinti dar labiau – net iki 6 proc., o pinigų gauti skolinantis. Politikai atkerta, kad verslininkai tiesiog nori gerai pasipelnyti ir vien skolintis neužteks, ateityje teks didinti ir mokesčius.
Papildomai pasiskolinus, kitais metais gynybos biudžetui skirta lėšų dalis galėtų išaugti iki 3,5 proc. nuo bendrojo vidaus produkto (BVP), sako krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas.
Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytė-Nielsen užsiminus, kad Liberalų sąjūdis nepalaikys draudimo sutarčių apmokestinimo, parlamento Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė pastebi – jei dėl priemonės nebus sutarta, gynybos finansavime atsiras skylė.
Planuojant, jog šiemet gynybos finansavimas pasieks 3,2 proc. nuo bendrojo vidaus produkto (BVP), ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė sako, kad išlaidos krašto apsaugai toliau turėtų būti didinamos ne keliant mokesčius, o iš ekonomikos augimo, skolintų lėšų.
Antradienį Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda pareiškė, kad padidintos NATO išlaidos gynybai padės išvengti pasaulinio karo. Jis tai sakė atidarant 32-ąją tarptautinę gynybos pramonės parodą pietrytiniame Kielcų mieste.
Ketvirtadienį įvykę pirmieji į Seimą kandidatuojančių politinių partijų debatai rodo, kad gynybos ir jos finansavimo klausimas išliks aktualus, sako politologai.
Lietuva šiemet bus ketvirta labiausiai gynybą finansuojanti valstybė NATO. Vyriausybė pritarė sprendimui šiemet skolintis ir kariuomenei skirti papildomus 130 mln. eurų. Esą ekonomika auga geriau nei planuota ir kitoms reikmėms skolintis reikia mažiau.