Užimtumo tarnybos atlikta pajūrio darbdavių apklausa atskleidė, kad Klaipėdos regione kvalifikuotų darbuotojų poreikis nuosekliai auga, o didžiausius iššūkius veiklai įmonės sieja su augančiomis išlaidomis ir darbuotojų trūkumu.
Su kvalifikuotų darbuotojų trūkumu susiduria 81 proc. šalies įmonių, atskleidė Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) inicijuota verslo vadovų apklausa. Didžiausią darbuotojų trūkumą jaučia gamybos sektoriaus įmonės (72 proc.), kurioms labiausiai trūksta inžinerijos srities specialistų.
Pusei šalies įmonių nuolat arba dažnai trūksta kvalifikuotų darbuotojų, tačiau tik apie 40 proc. įmonių bendradarbiauja su profesinėmis ir aukštosiomis mokyklomis, rodo Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) užsakymu atliktas tyrimas.
Vokietijos parlamentas penktadienį priėmė įstatymą, kuriuo palengvinamos kvalifikuotiems darbuotojams taikomos imigracijos taisyklės tuo metu, kai didžiausia Europos ekonomika kovoja su nuolatiniu darbo jėgos trūkumu įvairiose pramonės šakose.
Įmonės ateityje susidurs su augančiu iššūkiu kaip išlaikyti užsienio darbdavių viliojamus darbuotojus, sako Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) viceprezidentas Marius Dubnikovas. Tuo metu kvalifikuotiems darbuotojams, eksperto įsitikinimu, dabartinė situacija Europos darbo rinkose yra „didžiulė galimybė“ įsitvirtinti užsienyje.
Lietuvos darbo rinkoje yra apie 90,2 tūkst. trečiųjų šalių piliečių, iš kurių 80 tūkst. dirba vidutinės kvalifikacijos reikalaujančius darbus. Aukštos kvalifikacijos užsieniečių šalyje dirba tik 6 tūkst., rodo darbdavių pranešimai apie šalyje įdarbintus užsieniečius.
Lietuva nori talentų, bet nemoka jų pritraukti. Pagal galimybes rasti kvalifikuotų darbuotojų Lietuva yra 117-oje vietoje iš 132-ų valstybių. Šiuo metu Lietuvai trūksta 40 tūkstančių aukštą pridėtinę vertę kuriančių specialistų, praneša LNK.
Ne tik Lietuvos darbdaviams sunkiai sekasi užpildyti laisvas darbo vietas. Visoje Europoje stebimos tos pačios nepalankios tendencijos, pastebi Lietuvos užimtumo tarnyba.
Statistikos departamento duomenimis, laisvų darbo vietų skaičius trečiąjį šių metų ketvirtį didėjo 6 proc. Pramonės ir statybų sektorių atstovai sako, kad šis skaičius labiausiai atspindi kvalifikuotos darbo jėgos trūkumą.
Šalies įmonės galės kompensuoti kvalifikuotų darbuotojų trūkumą: specifinių sričių specialistams parengti pagal Europos Sąjungos (ES) investicijų priemonę „Pameistrystė ir kvalifikacijos tobulinimas darbo vietoje“ paskirstyta 3,75 mln. eurų. Už šias lėšas bus apmokyta 16,5 tūkst. darbuotojų.