- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lietuva nori talentų, bet nemoka jų pritraukti. Pagal galimybes rasti kvalifikuotų darbuotojų Lietuva yra 117-oje vietoje iš 132-ų valstybių. Šiuo metu Lietuvai trūksta 40 tūkstančių aukštą pridėtinę vertę kuriančių specialistų, praneša LNK.
Trūksta 40 tūkst. darbuotojų
Domas laiko estų startuolio vairą Lietuvoje. Drauge su dar dviem kolegomis siūlo įvairius skaitmeninius mokėjimų sprendimus. Tiesa, plėtrą stabdo darbuotojų paieška. Negelbsti net ir pritrauktos beveik 3 mln. eurų investicijos.
„Nėra labai lengva pritraukti naujus talentus. Turbūt vienas iš pagrindinių būdų yra eiti per santykį ir pasiūlyti jiems gerą mikroklimatą įmonėje“, – sakė „Montonio finance“ Lietuvos vadovas Domas Dieliautas.
Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:
Tai – ne tik šio startuolio problema. Anot „Investuok Lietuvoje“, šiandien trūksta 40 tūkst. aukštą pridėtinę vertę kuriančių specialistų. Trečdalio – informacinių technologijų ir ryšių sektoriuje. Kai talentų trūksta tiek daug, dalis investuotojų jau nebevargsta ir nusigręžia nuo Lietuvos.
„Per pastaruosius ketverius metus mes esame praradę bent 6 tūkst. naujų darbo vietų dėl talentų trūkumo. Čia būtų ne mažiau 200 mln. eurų į ilgalaikį turtą“, – teigė „Investuok Lietuvoje“ generalinis direktorius Elijus Čivilis.
Lietuva į tokią padėtį iš dalies įstūmė tos pačios investicijos. Žaibiškai kuriasi naujos įmonės, tačiau jaunų žmonių, kurie galėtų jose dirbti, mažėja.
„Darbuotojų paklausa auga, o pasiūla mažėja dėl demografinių priežasčių. Per pastaruosius dešimt metų studentų skaičius Lietuvoje sumažėjo daugiau nei 40 proc., Šiauliuose ir Klaipėdoje – dar daugiau, apie 60 proc.“, – aiškino „Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas.
Mes turime greitinti migracijos procedūras, jos turi būti paprastesnės, lengvesnės, suprantamos ne tik lietuvių, bet ir anglų kalba.
Kai Lietuva nebepajėgi užsiauginti talentų, anksčiau ar vėliau jų teks ieškoti užsienyje. Kad tai sėkmingai veikia, jau parodė Estijos, Slovakijos ir Čekijos pavyzdžiai.
„Čekijos IT industrijoje – trys užsieniečiai ir vienas čekas. Toks yra užsienio specialistų balansas“, – komentavo E. Čivilis.
Lietuva kvalifikuotų specialistų ieško net Afrikoje. 20 Nigerijos piliečių sėkmingai dirba mūsų šalyje. Tačiau kad į Lietuvą atvyktų 10 tūkst., anot ekonomistų, nepakaks kelti tik atlyginimus. Reikia keisti mokesčius arba gerinti gyvenimo kokybę.
„Tikslas yra ne tik prisitraukti, bet ir sudaryti tokias sąlygas, kad tie žmonės jaustųsi kaip namuose ir tada jie pritrauktų kitus žmones, t. y. užsisuka užburtas ratas“, – kalbėjo Ž. Mauricas.
A. Armonaitė turi planą
Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė jau anksčiau grįžtantiems kvalifikuotiems emigrantams siūlė mažinti gyventojų pajamų mokestį, tačiau pritrūko politinio palaikymo. Dabar siūlo neapmokestinti pelno kai kurioms įmonėms.
„Įmonės, kurios investuoja į plėtrą, ne išsiima pelno, o perinvestuoja į plėtrą, į darbo vietas, į rengimus, į technologijas, kad tas pelnas, kuris yra investuojamas į plėtrą, nebūtų apmokestintas“, – šnekėjo A. Armonaitė.
Aušrinė Armonaitė. / P. Peleckio / BNS nuotr.
A. Armonaitė teigė turinti visą talentų pritraukimo strategiją ir jau žino, nuo ko pradės.
„Mes turime greitinti migracijos procedūras, jos turi būti paprastesnės, lengvesnės, suprantamos ne tik lietuvių, bet ir anglų kalba – tai yra pirmas dalykas. Ir yra apskritai visas paketas tokių proaktyvių iniciatyvų, ką galima padaryti“, – tvirtino A. Armonaitė.
Startuoliai ragina judėti sparčiau, nes šie metai bus tarsi bado žaidynės. Pralaimėję liks autsaiderių pusėje.
„Neradę Lietuvoje, padalinius tikriausiai steigs kažkur kitur, kitose šalyse, ten atsidarys ofisus ir samdys žmones. Bet tai reiškia, kad visi su darbuotojais susiję mokesčiai bus mokami tose šalyse“, – svarstė asociacijos „Vienaragiai LT“ vadovė Inga Langaitė.
Su kvalifikuotos darbo jėgos trūkumu susiduria aštuonios iš dešimties į Lietuvą investuojančių įmonių.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Tarp sostinės įmonių – teisiniai ginčai dėl teritorijos prie buvusio taksi parko
Sostinės verslininkai teismuose aiškinasi, ar teisėtai privatizuota aikštelė prie buvusio taksi parko Vilniuje. ...
-
VMI: maitinimo sektoriuje iki liepos nustatyti keli šimtai mokestinių pažeidimų
Viešojo maitinimo sektoriuje, įskaitant pajūrio kurortus, šiemet sausį – liepą nustatyti keli šimtai mokestinių pažeidimų ir priskaičiuota 200 tūkst. eurų nesumokėtų mokesčių, pranešė Valstybinė mokesčių insp...
-
Bulvių augintojai: derlius bus prastesnis negu pernai, bulvės brangs10
Nukentėję nuo kaitros pernai bulvių augintojai šiuos metus vadina dar blogesniais – ilgas ir šaltas pavasaris trukdė kaltis daigams, o dabar laukuose bulvės ne noksta, o pūva vagose tyvuliuojančiame vandenyje. Todėl bulvių derlius ...
-
Palaipsniui ruošiamasi iš Rusijos perimti Europos naftos rinką9
Nors naftos kartelis OPEC+ anksčiau žadėjo naftos gavybą padidinti 650 tūkst. barelių per dieną, bet pasirodžius liepos mėnesio duomenims galima konstatuoti, kad gavyba iš viso išaugo 490 tūkst. barelių per dieną, teigia Vilniaus univ...
-
„Žilinskis ir Co“ už 15,2 mln. eurų statys skirstyklą „Mūša“
Lietuvai sinchronizuojant elektros tinklus su žemynine Europa, elektros perdavimo sistemos operatorės „Litgrid“ užsakymą projektuoti ir statyti 330 kV skirstyklą „Mūša“ Joniškio rajone laimėjo energetikos projektų ...
-
Asociacijos: santykių nutraukimas su Kinija paveiktų Lietuvos konkurencingumą2
Kinijai pareiškus apie nutraukiamus ryšius su Lietuva susisiekimo srityje, Nacionalinės aviacijos asociacijos vadovas sako, kad šalies aviacija tiesioginių ryšių su Kinija neturi, tačiau tokie veiksmai gali paveikti šalie...
-
Paradoksas: Lietuvoje – rekordiškai daug turistų, nors užsienyje skelbiama, esą čia nebesaugu14
Paradoksali situacija – jau kurį laiką iš verslininkų girdime, kad ir Vilniuje, ir visoje Lietuvoje turistų nėra. Iš užsienio atkeliauja blogi straipsniai, kad Lietuva yra nesaugi šalis, tačiau naujausia statistika rodo visi&s...
-
Daugėja bankrotų ir masinių atleidimų: ar nebus kaip 2008-aisiais?10
Lietuvoje daugėja įmonių bankrotų, labiausiai didmeninėje ir mažmeninėje prekyboje, automobilių remonte, statybose ir apgyvendinimo, maitinimo paslaugas teikiančiose įmonėse. Taip pat daugėja ir masinių darbuotojų atleidimų. Per šiuos met...
-
Po viceministrės vizito Taivane Kinija nutraukia ryšius su Lietuva susisiekimo srityje104
Reaguodama į susisiekimo viceministrės vizitą Taivane šią savaitę Kinija pareiškė įvedanti jai sankcijas ir nutraukianti bendradarbiavimą su ministerija ir apskritai susisiekimo srityje su Lietuva, penktadienį pranešė naujienų a...
-
Lietuvoje beveik susilygino benzino ir dyzelino kaina
Pastarąją savaitę, rugpjūčio 1 – 8 dienomis, vidutinės benzino ir dyzelino kainos visose lyginamose šalyse sumažėjo. Benzino vidutinė kaina daugiausiai sumažėjo Lenkijoje (0,08 Eur/l arba 5,0 proc.), mažiausiai – Latvijoje (0,02 ...