- Asta Dykovienė [2], Daiva Janauskaitė [3]
- [4]
- [4]
- Teksto dydis:
- Spausdinti [5]
Šiandien po plačialapiu ąžuolu Darbėnų kapinėse amžinojo poilsio atguls Prezidento Gitano Nausėdos tėtis Antanas, kuriam gyvenimas ankstyvoje jaunystėje skyrė sunkiai suvokiamų lemties išbandymų, tačiau nepalaužė jo valios, neištrynė garbės suvokimo ir nesunaikino atjautos kenčiantiesiems. 93-ejų klaipėdietis šį pasaulį paliko sekmadienio naktį.
Pagerbimas Kazimiero bažnyčioje
Prezidento tėtis pašarvotas Klaipėdoje Šv. Kazimiero bažnyčioje. Su juo atsisveikinti buvo galima vakar pavakare.
Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas, asmeniškai pažinojęs velionį, negailėjo jam šiltų žodžių.
"Amžinybėn išėjo žmogus, apie kurį atsiminimas liks kaip apie šviesų, geranorišką ir labai išmintingą. Tai buvo gilios širdies žmogus, jis buvo gyvoji Klaipėdos krašto istorijos dalis. Tai buvo žmogus, šalia kurio norėjosi būti ir jo klausytis", – kalbėjo V.Grubliauskas.
Klaipėdos Sportininkų ir Viršutinės gatvių gyventojai iš matymo pažinojo Prezidento tėvus. Daugelis buvo Onos Stasės Nausėdienės mokiniai. Žmonės dažnai grožėdavosi jų kiemo augmenija.
Našliu tapęs A.Nausėda pats eidavo nusipirkti maisto, buvo atviras, maloniai bendravo ir su nepažįstamais žmonėmis, nesvarbu, ar tai parduotuvės darbuotojas, ar gatvėje daržovėmis prekiaujanti moteris.
Vidinė jo inteligencija ir asmeninis žavesys tarsi vertė žmones pagarbiai elgtis su A.Nausėda.
Pagarba: prie salės, kurioje vyko šermenys, apie atsisveikinimą su velioniu bylojo jo nuotrauka ir puokštė gėlių. Urna šiandien vidurdienį bus įnešta į bažnyčią, kur vyks mišios už velionį. Po to laidotuvių procesija pajudės į Darbėnus. Vytauto Liaudanskio nuotr.
Jautrūs žodžiai tėčiui
Apie tai, kad tėtis paliko šį pasaulį, Prezidentas pranešė savo socialinio tinklo paskyroje sekmadienio rytą.
"Iškeliavo pas savo gyvenimo žmogų – mamą, kurią labai mylėjo ir kurios ilgėjosi ištisus aštuonerius metus", – rašė G.Nausėda.
Prezidentas tvirtino, kad gyvenime nesutikęs kito tokio žmogaus, kuriam absoliučiai visi žmonės būtų draugai ir broliai.
"Net tiems, kurie padarė jam bloga, jis nejautė jokios neapykantos", – tikino G.Nausėda.
Iškeliavo pas savo gyvenimo žmogų – mamą, kurią labai mylėjo ir kurios ilgėjosi ištisus aštuonerius metus.
Prezidentas pasakojo, kad sunkiais pokario metais kartu su savo jauna žmona ir broliais rankomis susinešiojo plytų nuolaužas ir kitų statybinių medžiagų, kad pasistatytų pirmąjį ir paskutinįjį savo gyvenimo namą Klaipėdoje.
"Šis namas iš karto tapo Nojaus laivu ir giminėms, ir net iki tol nepažįstamiems žmonėms. Kaip tik tuo metu žmonės ėmė grįžti iš Sibiro ir jiems reikėjo kabintis į nesaldų gyvenimą – prisiregistruoti, įsidarbinti ir turėti kad ir menką stogą virš galvos. Tėvai pasiliko sau vieną kambariuką, o visa kita buvo atiduota tremtiniams", – rašė G.Nausėda, kuriam tėčio netektis pagilino skaudulį dėl pamažu išeinančios pokario kartos, su savimi išsinešančios nesumeluotą artimo meilę, atjautą ir nesavanaudišką pagalbos jausmą.
Prezidento teigimu, sovietinė sistema buvo negailestinga jai nepataikavusiems žmonėms, todėl jo tėvai nesitikėjo iš tuometės valdžios jokių privilegijų.
"Bet vieno dalyko sovietinis volas uždrausti jiems negalėjo – kurti grožio savo namų salelėje. Mamos ir tėčio rankos išpuošė kiekvieną sodo kampelį – aplinka skendėjo gėlėse ir žalumoje, kurioje rasdavo atgaivą kiekvienas panorėjęs", – dalijosi atsiminimais apie savo tėvus Prezidentas.
Gitanas Nausėda. L. Balandžio / BNS nuotr.
Sulaukė ypatingos dienos
Daugiau nei prieš trejus metus, 2019 m. vasarą, A.Nausėda išgyveno ypatingą dieną – Lietuvai ir jos žmonėms tądien prisiekė jo sūnus Gitanas – išrinktasis Respublikos Prezidentas.
Šalies vadovo tėvas tuomet gailėjosi tik vieno – kad šalia nebuvo jo žmonos, su kuria galėtų pasidalyti šiuo begaliniu džiaugsmu.
2014-aisiais mylimos moters netektis jam – pats didžiausias smūgis po jaunystėje patirtų išgyvenimų karo apimtuose Rytprūsiuose.
Ona Stasė Končiūtė-Nausėdienė – didžioji Antano gyvenimo meilė, kuri jam atėjo tarsi atpildas už tuos siaubingus karo metų išgyvenimus, kai mirtis į akis žvelgė kiekvieną akimirką.
Būsimą žmoną A.Nausėda sutiko Mokytojų institute. Gyvenimas su ja prabėgo tarsi laimės blyksnis, tekęs kaip likimo dovana po visų košmarų.
Žmonos, Klaipėdoje žinomos matematikos mokytojos, kadaise svajojusios apie architektės karjerą, netektis A.Nausėdai buvo vienas rimčiausių sukrėtimų po tų, kuriuos teko išgyventi dar paaugliui, kai likimas jį įsuko į karo siaubo verpetą.
Šis Prezidento tėvo gyvenimo etapas ilgai buvo beveik neviešintas, o jo išgyvenimai verti ne tik knygos, bet ir kino juostos, kuri būtų ne mažiau įtempta ir tragiška nei bet kuri Antrojo pasaulinio karo drama.
Likimas: A.Nausėda, kuriam ankstyvoje jaunystėje teko patirti Antrojo pasaulinio karo žiaurumus ir sunkiai suvokiamą koncentracijos stovyklos kalinio dalią, nugyveno kilnų gyvenimą. Vytauto Liaudanskio nuotr.
Kelias į mirties bedugnę
"Esu disciplinuotas – pas vokiečius esu dirbęs kelerius metus", – prieš trejus metus susitikimo su dienraščio žurnalistais pradžioje prasitarė A.Nausėda.
Ir, kaip paaiškėjo iš tolesnio Prezidento tėčio pasakojimo, ši frazė buvo tik itin lakoniška formulė, slepianti šiandieniam protui sunkiai suvokiamą siaubą.
A.Nausėdos kelionė per mirties ašmenis prasidėjo 1943 m. vasarą ir truko iki 1945-ųjų spalio.
Prezidento tėvas augo pasienyje su Rytprūsiais, Žygaičių parapijos Būdviečių kaime, 14 kilometrų nuo Tauragės, smulkių ūkininkų šeimoje.
1929-aisiais gimęs Antanas buvo vyriausias iš 9 vaikų. Įsibėgėjus Antrajam pasauliniam karui, Antanui buvo 14 metų.
1943-iaisiais naciai pralaimėjo prie Kursko, prie Oriolo, Stalingrado, jie prarado daug karių. Todėl Trečiajam reichui paskelbus visuotinę mobilizaciją, Vokietijoje ėmė trūkti darbo jėgos.
Ieškant žmonių darbams reiche, Lietuvos teritorijoje aktyviai ėmė reikštis vadinamieji zydleriai – Vokietijos piliečiai, per sovietų okupaciją iš pasienio pasitraukę į Vokietijos gilumą, o prasidėjus karui vėl grįžę.
Būtent "zydleriai" okupuotoje Lietuvoje ėmė organizuoti jaunuolių gaudynes darbams Vokietijoje.
Antanas šios lemties irgi neišvengė. Tada vos keturiolikos jis buvo išvežtas iš tėvų namų ir nė nenutuokė, kad artimuosius išvys tik po pustrečių metų.
"Mums tie agentai kalbėjo: kai karas pasibaigs, bus užfiksuota, kad mes dirbome Vokietijos labui, gausime įvairių lengvatų ir panašiai. Iš mano kaimo prievarta tada išvežė mus tris", – tuomet pasakojo A.Nausėda.
Iš ūkio – į lagerį
Antanas pateko į Natkiškius netoli Pagėgių, pas vokietę, nacių karininko našlę, ūkininkę Bertą Kenklys.
Jos vyras tarnavo Dykumų Lapės pravardę turėjusio generolo E.Rommelio kariuomenėje ir 1942 m. žuvo Šiaurės Afrikoje.
Našlės ryšiai buvo gana platūs. Dideliame Bertos ūkyje talkino belaisvis prancūzas, dvi lenkės ir jaunasis Antanas.
Po metų, 1944-ųjų rugpjūčio 10 d., paskelbta evakuacija į Vokietiją.
Prieš tai gestapininkai iš Bertos ūkio išsivežė abi lenkes ir prancūzą. Antano neliesti išprašė Berta. Jai jis buvo reikalingas padėti pervežti jos turtą į "faterlandą".
"Norėjau bėgti pas tėvus, bet Berta mane perkalbėjo, sakė, visi į Vakarus traukiasi – tikrai sutiksiu juos pakeliui. Ji susikrovė savo turtą į du vežimus, ant vieno turėjau važiuoti aš. Prieš kelionę ji man davė savo vyro drabužius, gerus batus. Aš pas Bertą dirbti atvykau klumpėmis, mūsų šeima buvo didelė, nebuvo turtinga. Taigi, susiruošėme ir išvykome", – žurnalistams pasakojo A.Nausėda.
Vieną pavakarę prie Frydlando, netoli Karaliaučiaus, kai šeimininkės nebuvo, Antaną apspito keli 20–30 metų išvargę lietuviai, kaip paaiškėjo, iš generolo P.Plechavičiaus rinktinės.
"Jie prašė pavėžėti ar bent daiktus palaikyti. Mes kalbėjomės, o šalia mūsų šmirinėjo kažkokie civiliais rūbais apsirengę tipai. Paskui paaiškėjo, kad gestapininkai. Jie išgirdo mus lietuviškai šnekant ir davė komandą suimti. Dar mėginau aiškinti, kad negaliu palikti vežimo, tačiau mus suvarė į sunkvežimį ir nuvežė prie Dancingo, į Štuthofo stovyklą, apie kurią iki tol nieko nebuvau girdėjęs", – kalbėjo A.Nausėda.
Antanas vis dėlto įrodė, kad buvo nepagrįstai suimtas, tačiau jo niekas nepaleido – po poros savaičių jis buvo paskirtas į darbo batalioną.
Vieta: Darbėnuose esančios Nausėdų kapavietės ramybę saugo plačiašakis ąžuolas. Vytauto Liaudanskio nuotr.
"Svarbiausia – išgyventi dieną"
Surinko 400 vyrų grupę, aprengė kalinių drabužiais, kad būtų lengvai atpažįstami ir negalėtų pabėgti, įteikė po kirtiklį bei kastuvą ir veždavo kasti "pancergrabes", apkasus, bunkerius, rengti įtvirtinimus – 6 m pločio, 3,54 m gylio.
Darbo batalionui šiuos įtvirtinimus teko kasti Karaliaučiuje, Alenšteine, Marienburge, Heilsberge, Tornau.
"Buvo nustatytos normos. Buvau dar jaunas, ne visuomet pavykdavo jas atlikti. Buvo toks lenkas Kazimierzas, kuris man padėdavo ir sunkesnį akmenį iškelti, ir normą pabaigti. Esu jam labai dėkingas. Bet dirbti visiems teko baisiomis sąlygomis. Miegodavome nešildomoje bažnyčioje ant suolų. Per tris mėnesius mus taip išsekino, kad vos bepaėjome, nes maistas parai buvo tik 400 gramų duonos ir gabaliukas margarino", – vardijo kalinio dalią patyręs Prezidento tėvas.
A.Nausėda pasakojo, kad kartais pasisekdavo, kai nuvarydavo dirbti į mišką, tada rinkdavo uogas, pakeliui valgydavo, ką rasdavo – bulves ar runkelius tiesiog iš lauko.
Dėl tokio maisto prasidėjo masinis viduriavimas. Nuo prakaito supuvo rūbai, užpuolė utėlės.
Buvo toks laikas, kai kiekvieną rytą galvodavau, kaip išgyventi, kaip išlikti.
Visa kolona kankinių dvokdavo taip, kad aplinkiniams buvo neįmanoma tverti.
Buvo toks laikas, kai kiekvieną rytą Antanas galvodavo, kaip išgyventi, kaip išlikti.
"Mes tik baigdavome apkasus kasti, į juos įsikeldavo kareiviai. Ir mus varydavo dirbti toliau. O už 5–7 km kaukdavo "katiušos". Kartais lėktuvai apšaudydavo ir mus, žūdavo nemažai kalinių. Man kažkaip pasisekė. Buvo toks laikas, kai kiekvieną rytą galvodavau, kaip išgyventi, kaip išlikti. Nežinau, kas mane saugojo, bet išlikau", – pasakojo A.Nausėda.
Vėliau, jau po 1990-ųjų, Antanas su sūnumi buvo nuvažiavęs ir į Buchenvaldą, ir į Aušvicą, bet Štuthofe daugiau niekada nesilankė. Sakė, netraukia, pernelyg skaudu.
"Tada ten pakliuvęs ir pamačiau tą siaubą, tuos masinius žudymus, netoliese rūko kaminas, kur krosnyse degino nužudytus žydus. Žinau, kad tuo pat metu ten kalėjo ir rašytojas Balys Sruoga, bet jo nesutikau, nebūčiau jo ir pažinęs, ne tas buvo galvoje, svarbiausia – kažkaip išgyventi", – neslėpė A.Nausėda.
Atsisveikinimas: vakar vakare Prezidentas G.Nausėda su artimaisiais atvyko į Šv. Kazimiero bažnyčioje įrengtus laidojimo namus atsisveikinti su tėvu. Vytauto Liaudanskio nuotr.
Vietoj sušaudymo – bizūno kirčiai
1945 m. žiemą Heilsberge Antanas ryžosi bėgti, nors žinojo, kad bėglius vokiečiai šaudydavo be pasigailėjimo, jų kūnų buvo pilnos duobės.
"Nepaisant to, kiekvieną naktį kažkas vis bėgdavo. Bėgti ryžausi ir aš. Išėjau į tualetą ir pasprukau, net šunys tąkart nesulojo. Nuklydau iki ūkininkų sodybos. Jie manęs neįleido, bijojo. Kai pakilo temperatūra, supratau, jog vienintelė išeitis – grįžti atgal. Išlaukiau, įsiterpiau į belaisvių koloną, bet sužinojau, kad man jau paskelbtas mirties nuosprendis, nes esu bėglys", – pasakojo A.Nausėda.
Lietuvių vyresnysis, gerai mokėjęs vokiškai, nuėjo į štabą ir papasakojo, esą Antanas bėgti neketino, tik pasiklydo išėjęs naktį į tualetą ir dabar savanoriškai grįžo atgal.
Vokiečiai mirties bausmę pakeitė nuplakimu. Skirti 25 rimbo kirčiai. Šioje pasakojimo vietoje Antano balsas suvirpėjo. Vyras lig šiol ant nugaros tebeturėjo tuos randus.
Jo tada "pagailėjo", jis gavo tik aštuonis kirčius, po trečio prarado sąmonę.
"Tą dieną manęs į darbą nevarė, tačiau kitą dieną jau dirbau kartu su visais. Tačiau mintyse vis tiek kirbėjo pabėgimo planas", – prieš trejus metus žurnalistams kalbėjo vyras.
1945-ųjų kovo pabaigoje darbo batalionas žygiavo iš Tornau į Štetiną. Susidarė palanki situacija sprukti.
Su Antanu nuo belaisvių kolonos, pasislėpę tarp varomų karvių bandos, atsiliko dar penki "plechavičiukai".
Pasislėpę už gyvulių bėgliai išlaukė, kol belaisvių kolona nutolo per gerą puskilometrį, ir leidosi į kojas.
Tai, ką jiems teko matyti pakelėje, sunku nupasakoti žodžiais.
"Kur frontas praėjo, vokiečių nebeliko. Namų rūsiai buvo pilni senukų lavonų. Maršalo I.Konevo buvo tokia taktika: granata – pro langą, automato seriją paleido, ir eina toliau. Nuniokotose sodybose gulėjo nušautų gyvulių lavonai, kiaulių šlaunys išpjaustytos. Visur tvyro baisi smarvė. Žemė visuose Rytprūsiuose nusėta žmonių kūnais, koks siaubas, sunku apsakyti", – sunkiai tvardėsi A.Nausėda, kuris neslėpė, kad tuo metu jam dažnai teko užkasinėti negyvėlius.
Lenkų policininko "karjera"
Pabėgėliai netrukus susitiko su raudonarmiečiais. Šie, išsiaiškinę, kad vyrai yra nacių lagerio kaliniai, vyresniems Antano bendražygiams pasiūlė stoti į Raudonąją armiją, o jo neėmė, nes jam tada buvo tik 16 metų.
Su kitu buvusiu kaliniu, kauniečiu, nepriklausomos Lietuvos kariškiu, kapitonu Juozu Čepausku vėl, tik jau raudonųjų, buvo įdarbinti Dancinge.
Sovietai pristatė ardyti vokiškas gamyklas, krauti stakles į traukinius, kurie važiavo link Maskvos. Kai kuriems pabėgėliams leista grįžti į namus.
Tačiau ne visiems. J.Čepauskas ragino Antaną bėgti. Traukiniu abu pasiekė Elbingą.
"Paaiškėjo, kad Potsdamo konferencijos sprendimu tas kraštas jau buvo atiduotas Lenkijai. Tačiau administracija ten dar tik kūrėsi. Kas mokėjo lenkiškai, tiems savivaldybė paskirdavo kokį postą. Taip mane su J.Čepausku priėmė į policiją. Nuo birželio iki spalio buvau lenkų policininkas", – pasakojo Antanas.
Po kelių mėnesių pabaigę policininko karjerą, A.Nausėda su J.Čepausku grąžino uniformas, dokumentus, ginklus, sėdo į prekinį traukinį, tikėdamiesi grįžti namo, į Lietuvą.
"Keliavome tuo traukiniu, kuriuo buvo vežami išardyti vokiški įrenginiai į Rusiją. Įsitaisėme dideliuose vamzdžiuose, bet Virbalyje mus užuodė pasieniečių šunys, buvome išlaipinti. Tardė 7 dienas. Po to man išdavė dokumentus ir paleido, nes buvau nepilnametis. O J.Čepauskas pas juos taip ir liko, nes jiems jis buvo kažkuo įtartinas. Koks jo likimas, taip ir nežinau. Daugiau jo niekada nebesutikau", – kalbėjo A.Nausėda.
Netoli – Lazdininkų malūnas
Taip po pustrečių metų Antanas pagaliau grįžo į tėviškę, kur jo tėvai nebesitikėjo išvysti sūnaus gyvo.
Per tą laiką iš jo nebuvo jokių žinių, tačiau viskas baigėsi laimingai.
Nuo tada nutekėjo daug vandens, šis daug iškentėjęs žmogus nugyveno oriai.
Šiandien Antanas atguls šalia savo mylimos moters po dideliu plačiašakiu ąžuolu Darbėnų kapinėse, kur visai netoliese, sparnus pakėlęs į dangų, savo darbus šioje žemėje taip pat baigęs, stūkso Lazdininkų malūnas – senųjų Nausėdų šeimos meilės simbolis. Šį malūną abu Prezidento tėvai patys ilgą laiką puoselėjo.
A.Nausėda atguls į šeimos kapą, kuriame pirmiausia buvo palaidoti jo žmonos tėvai.
Kapą puošia kuklus, skoningas antkapis, kuriame įrašytos čia palaidotų šeimų pavardės.
Vakar prieš pietus Darbėnų kapinėse buvo tylu, kapus dar puošė nuo Vėlinių likusios žvakės ir gėlės.
"Gražus Prezidento šeimos kapas. Nesvarbu, kas buvo velionis, žemiška kelionė jau baigta, ten jau nieko nebereikės. Kai atsisveikini su artimu žmogumi, ne žvakių ar gėlių skaičius svarbu, o pagarba", – tvirtino miestelio kapines prižiūrintis vyras.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Galerijos [16]
Nuorodos:
[1] https://kauno.diena.lt/%2Bdocument.location.href%2B
[2] https://kauno.diena.lt/autoriai/asta-dykoviene-0
[3] https://kauno.diena.lt/autoriai/daiva-janauskaite-7
[4] javascript://;
[5] https://kauno.diena.lt/print/1101862
[6] https://kauno.diena.lt/raktazodziai/antanas-nauseda
[7] https://kauno.diena.lt/raktazodziai/gyvenimo-isbandymai
[8] https://kauno.diena.lt/zymes/laidotuves-2
[9] https://kauno.diena.lt/zymes/atsisveikinimas-0
[10] https://kauno.diena.lt/zymes/gitanas-nauseda-2
[11] https://kauno.diena.lt/naujienos/klaipeda/miesto-pulsas/sudie-zmogui-kuriam-lemtis-negailejo-kanciu-1101862?komentarai
[12] https://kauno.diena.lt/naujienos/klaipeda/miesto-pulsas/nausedos-laidotuves-islaikant-tradicijas-1101959
[13] https://kauno.diena.lt/naujienos/klaipeda/miesto-pulsas/nausedos-laidotuves-islaikant-tradicijas-1101959#comments
[14] https://kauno.diena.lt/naujienos/vilnius/miesto-pulsas/primabalerina-l-askeloviciute-razmiene-atgule-amzinojo-poilsio-1194144
[15] https://kauno.diena.lt/naujienos/kriminalai/nelaimes/utenos-ralio-tragedija-paaiskejo-kur-ir-kada-bus-galima-atsisveikinti-su-zuvusiuoju-1193929
[16] https://kauno.diena.lt/galerijos
[17] https://kauno.diena.lt/galerijos/vaizdai/betsafe-lkl-gala-vakaras-1201200
[18] https://kauno.diena.lt/galerijos/vaizdai/kaledine-kauno-egle-paukscio-skrydzio-1201192
[19] https://kauno.diena.lt/galerijos/vaizdai/kauno-kaledines-eglutes-iziebimas-1201191
[20] https://kauno.diena.lt/galerijos/vaizdai/kauno-egles-iziebimo-koncerto-akimirkos-1201190
[21] https://kauno.diena.lt/galerijos/vaizdai/kauno-kaledines-egles-iziebimo-koncerte-minios-zmoniu-1201188
[22] https://kauno.diena.lt/galerijos/vaizdai/kaunas-paminejo-lietuvos-kariuomenes-diena-1201164
[23] https://kauno.diena.lt/galerijos/vaizdai/l-kasciunas-ir-r-umerovas-pasirase-abipusio-bendradarbiavimo-susitarima-1201148
[24] https://kauno.diena.lt/galerijos/vaizdai/avarija-tunelio-gatveje-1201121
[25] https://kauno.diena.lt/galerijos/vaizdai/eurolyga-kauno-zalgiris-atenu-panathinaikos-1201120
[26] https://kauno.diena.lt/galerijos/vaizdai/akcija-skirta-apginti-uz-ukraina-kovojusio-baltarusio-garbe-ir-gyvybe-1201082