Kaip skelbia eitynių organizatoriai Gegužės 1-osios profesinė sąjunga (G1PS) ir „Kairiųjų aljansas“, šių metų eitynių šūkis – „Už demokratiją darbe ir pasaulyje!“.
G1PS pirmininkas Tomas Marcinkevičius-Baronas teigė, kad šiomis eitynėmis jie kviečia žmones susimąstyti apie demokratijos kilmę ir kaip ją sustiprinti.
„Mūsų tvirtu įsitikinimu visa demokratija prasideda nuo pačių mažiausių visuomenės darinių, tokių kaip šeima, kaimynystė ir kartu kaip darbovietė. Taigi, jeigu norime demokratijos daugiau (...), turime atsigręžti į ten, iš kur visi ateiname ir tai, ką veikiame kiekvieną dieną“, – BNS sakė T. Marcinkevičius-Baronas.
Anot jo, darbe pirmiausia turėtų būti ir darbuotojų, ir darbdavių interesai, jie turėtų būti atstovaujami pareigingai, demokratiškai.
Eitynėse dalyvavusi socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė akcentavo Tarptautinės darbo dienos svarbą ir poreikį didesniam solidarumui.
„Gegužės pirma diena ne tiek šventė, kiek galimybė iš tikrųjų prisidėti prie pagrindinės minties ir paraginimo, paskatinimo, kad mes visi darbuotojai turėtume didinti solidarumą“, – žurnalistams Vilniuje prieš prasidedant eisenai sakė I. Ruginienė.
Ministrė ragino siekti daugiau teisių ir saugumo darbuotojams. Be to, anot I. Ruginienės, ši šventinė diena yra reikalinga, kad darbuotojai galėtų priminti apie savo teises bei pasidžiaugi, jog yra svarbūs.
Kiekvienoje ekonomikoj, kiekvienoje veikloje turi būt ne tik skaičiai, bet ir žmogus.
„Kiekvienoje ekonomikoj, kiekvienoje veikloje turi būt ne tik skaičiai, bet ir žmogus. Taigi, ši diena ir simbolizuoja tai, kad mes žiūrėdami į skaičius dar matom ir žmogų“, – kalbėjo ministrė.
Eisena prasidėjo nuo Konstantino Sirvydo skvero ir keliauja iki Vinco Kudirkos aikštės, trumpam sustojant šalia Prezidentūros.
Vėliau planuojamos diskusijos apie darbuotojų galimybes daryti įtaką politiniams procesams ir migrantų darbą, jose dalyvaus I. Ruginienė bei Seimo narys Tomas Tomilinas.
Sostinėje rengiamos eitynės ne vienintelės tokios Lietuvoje, trys didieji profsąjungų centrai – Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija, profesinė sąjunga „Solidarumas“ ir Jungtinė respublikinė profesinė sąjunga – pirmą kartą Gegužės 1-osios eitynes ir Tarptautinės darbo dienos minėjimą organizuoja Palangoje.
Jie poilsiautojus kviečia pasvarstyti apie keturių dienų darbo savaitę ir prisiminti, kad už teisę ilsėtis darbo žmonėms bei profsąjungoms teko ilgai kovoti.
Eitynių dalyviai žygiuoja nuo muzikinio fontano Jūratės gatvėje iki Jūratės ir Kastyčio skulptūros, kur vyks susirinkimas.
Lietuvoje gegužės 1-oji šventine diena paskelbta 2001 metais.
(be temos)