- Jurgita Lieponė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Ketvirtadienio rytą Užupio prieigos pakvimpa duona, rūkyta mėsa, žuvimis, o į dešimtmetį veikiantį Tymo turgelį renkasi ne tik pardavėjai, tačiau ir nuolatiniai pirkėjai.
Dažniausiai – vieni kitus jau pažįstantys. Per dešimt metų keitėsi daug kas, tvirtino prekybininkai. Tačiau kaip didžiausią rūpestį patys prekybininkai įvardija, anot jų, sunkiai pakeliamą mokesčių naštą.
Ne visi išsilaiko
Nuo pat turgaus įsikūrimo pradžios čia prekiaujantis ūkininkas Nerijus Kriaučiūnas sakė, kad Tymo turgus išgyveno įvairius laikus.
"Daug kas keitėsi. Mažėjo pirkėjų, nes daugėjo turgelių. Čia liko tie, kurie įprato prie konkretaus produkto – to, kurio nėra niekur kitur. Net jei jiems čia atvažiuoti nėra labai patogu", – sakė N.Kriaučiūnas.
Ūkininkas Tymo turguje prekiauja duona – produktu, kurio apstu visose parduotuvėse. Tačiau į Tymo turgelį ateinantys ilgamečiai ūkininko pirkėjai šį produktą renkasi dėl jo išskirtinumo: duona kepama iš ekologiniame ūkyje augintų grūdų ir malkomis kūrenamoje krosnyje, be cukraus ir mielių.
Tačiau ne visi prekybininkai išsilaiko – yra nemažai smulkiųjų ūkininkų, kurie dėl kainos čia prekybą nutraukė. Mokesčiai, anot N.Kriaučiūno, yra dideli ir, pavyzdžiui, muilo gamintojai čia prekiauti neturi galimybių.
"Nes muilas – ne duona, ir žmonės jo nuolat neperka. Tačiau tai yra geras produktas, išskirtinis ir jis čia reikalingas. Norėčiau atkreipti dėmesį į užsienio turgelius, kur vietos valdžia skatina trumpąją maisto grandinę. Mes užauginame, pagaminame ir vietoje parduodame.
Kuriame sau darbo vietas, išlaikome savo šeimas. O miesto valdžia į mus žiūri kaip į beprotiškai didelius verslininkus, bet mes tokie nesame – toli gražu. Tokio turgaus vertė yra ne mokesčių surinkime, ne žmonių "nuskalpavime", – kalbėjo N.Kriaučiūnas.
Ateitis nėra aiški
Ką tik sutartį su savivaldybę pasirašiusi asociacijos "Tymo turgelis" atstovė Julija Kuzmina sakė, kad nežinia, ar turgus galės veikti visus metus, mat savivaldybė, jei šioje vietoje prasidės jau trejus metus planuojami infrastruktūros darbai, sutartį nutraukti gali pirma laiko.
Tačiau nežinia dėl rytojaus – tik viena problemos pusė. J.Kuzmina taip pat sakė, kad Vilniaus miesto savivaldybė neskatina smulkiojo verslo, o mokesčiai yra dideli.
"Nežinau, ar galiu įvardyti sumą, tačiau kalbama ne apie šimtus, o apie tūkstančius eurų – vieną kartą per metus turime mokėti infrastruktūros mokestį, kuris ir yra didžiausia našta. Iš to nieko negauname – tiesiog mokame, nes jei reikia, pavyzdžiui, perdažyti namelius, tą darome iš savo pinigų.
Miesto valdžia į mus žiūri kaip į beprotiškai didelius verslininkus, bet mes tokie nesame – toli gražu. Tokio turgaus vertė yra ne mokesčių surinkime, ne žmonių "nuskalpavime".
Bet to, kiekvienas prekybininkas dar moka vidutiniškai 21 eurą valstybės rinkliavos, tenka mokėti už elektrą, šiukšlių išvežimą", – kalbėjo pašnekovė. Prekybininkai sakė norintys, kad Vilniaus miesto savivaldybė taptų jų užnugariu, o ne priešu.
Tymo turgus traukia ne tik pirkėjus – kaip į vieną iš lankomų miesto vietų čia ateina ir turistų.
Ūkininkas – kaip vadybininkas
Panašios nuomonės – ir ekologiško ūkio atstovė Jūratė, Tymo turguje prekiaujanti daržovėmis. Šio ūkio daržovių Tymo turguje taip pat galima įsigyti jau dešimtmetį.
Pasak Jūratės, labiausiai vargina peripetijos ir kalbos, kad turgus gali būti uždarytas. "Pirkėjai nežino, ar mes būsime, ir net nevažiuoja tą dieną, kažkur nugirdę, kad Tymą uždarys", – kalbėjo prekybininkė.
Moteris sakė, jog kitose Vakarų Europos valstybėse tokie ūkininkų turgūs yra skatinami: "Kiek girdžiu apie kitas Europos sostines, ten visi laukia augintojų ir juos priima į centrines aikštes, kuriose jie pristato savo produkciją.
Net specialiai klausėm: nieko nereikia už tai mokėti. O pas mus kitaip – mokesčiai dideli, sąlygos nustatinėjamos, ūkininkas turi mokėti kaip teisininkas ar vadybininkas. Pakankamai sudėtinga", – atsiduso moteris.
Vienas pirkėjas, pirkdamas daržoves, išleidžia maždaug nuo 3 iki 12 eurų.
Atidžiai tikrina
Tam, kad Tymo turguje būtų kokybiška produkcija, turgavietės asociacijos nariai patys važiuoja į ūkius ar pas gamintojus ir tikrina, kaip yra auginama ar gaminama jų siūloma produkcija.
Prekiauti turguje priimami tik vietos ūkininkai ar gamintojai: tokius saugiklius yra numačiusi pati asociacija, o prekybininkai privalo pateikti visus reikiamus dokumentus.
Beje, jų kartais prireikia ir pirkėjams, kurie, prieš pirkdami, visų pirma pareikalauja kokybę įrodančių pažymėjimų. Tiesa, tai – pavieniai atvejai, mat daugelį metų į turgų einantys žmonės jau turi ir savus prekybininkus, ir savas prekes.
Tymo turgaus pirkėjai, sakė patys ūkininkai, yra išskirtiniai ir nevengiantys mokėti brangiau nei kituose turguose ar parduotuvėje.
Vilnietė Ieva Martusevičienė į Tymo turgų ateina kiekvieną ketvirtadienį, o vienas apsipirkimas atsieina vidutiniškai apie 50 eurų.
"Pradėjau čia lankytis maždaug prieš trejus metus, kai gimė vaikai. Turguje perku viską, o parduotuvėje – tik buitines prekes. Ar brangu? Ne, nes mokame už kokybę ir žinome, ką valgome. Perku dažniausiai iš tų pačių prekybininkų", – sakė I.Martusevičienė.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Pas dalį Vilniaus rajono poliklinikos gydytojų gyventojai pateks be eilių1
Norintieji užsiregistruoti pas Vilniaus rajono poliklinikoje dirbančius gydytojus specialistus tą galės be ilgo laukimo eilėse. ...
-
Regos negalią turinčiai moteriai – akibrokštas sostinės įmonėje: liepė prašyti kitų pagalbos1
Regos negalią turinti moteris, lydima šuns vedlio, apsilankiusi Asmens su negalia teisių apsaugos agentūroje ne tik negalėjo savarankiškai užsiregistruoti vizitui, bet ir susidūrė su nemandagiu įstaigos darbuotojos elgesiu. ...
-
Vilniaus gatvės virto čiuožyklomis
Vilniaus miesto savivaldybėje įspėja, kad antradienį mieste lijundra, ant šaligatvių krentanti dulksna ir smulkus lietus staigiai virsta ledu. ...
-
Nausėda dėl arkikatedros vertybių skandalo: kai kam reikėtų pasimokyti1
Prezidentas Gitanas Nausėda apgailestauja, jog išimant kultūros vertybes iš slėptuvės Vilniaus arkikatedroje buvo pažeistos procedūros, ir tikisi, kad ateityje tai nebepasikartos. ...
-
Nausėda: laisvę iškovojome amžiams18
Lietuvai minint 34-ąsias sausio 13-osios metines, šalies prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienio rytą lankėsi Vilniaus Sausio 13-osios progimnazijoje, kur dalyvavo pilietinėje iniciatyvoje „Pergalės šviesa“. ...
-
Prie Vilniaus televizijos bokšto uždegtas laužas: per šimtą žmonių pagerbė Sausio 13-osios aukas
Laisvės gynėjų dienos išvakarėse prie Vilniaus televizijos bokšto suliepsnojo laužas, per šimtą žmonių susirinko pagerbti Sausio 13-osios aukų. ...
-
Išbandytas naujasis išvykimo terminalas: papasakojo, su kokiais trukdžiais susidūrė2
Prieš atidarant naująjį Vilniaus oro uosto terminalą, jis pirmą kartą testuojamas, pasitelkus tūkstantį savanorių. Jie nuo ankstyvo ryto pirmieji išbandė naujausias oro uosto technologijas, kokių iki šiol Lietuvoje dar nebuvo. No...
-
Savaitgalį sostinėje vyks Laisvės gynėjų dienos minėjimo renginiai2
Savaitgalį Vilniuje vyks 34-osioms Sausio 13-iosios metinėms skirti renginiai. Tragiškų sausio įvykių paminėjimas šeštadienį bus pradėtas tradiciniu tarptautiniu bėgimu „Gyvybės ir mirties keliu“, skirtu pagerbti saus...
-
Sostinės Viršuliškių rajone ketinama įrengti naują skverą: darbai kainuos daugiau nei 800 tūkst. Eur3
Vilniuje, prie Pilaitės prospekto ir Spaudos bei J. Rutkausko gatvių, ketinama įrengti naują skverą. Vilniaus vystymo kompanijos teigimu, rangos darbai atsieis kone 807 tūkst. eurų. ...
-
Sausio 13-osios aukoms atminti – daugiau nei 8 tūkst. žmonių dalyvavo pagarbos bėgime
Sausio 11 d. Vilniuje 33-iąjį kartą įvyko tarptautinis pagarbos bėgimas „Gyvybės ir mirties keliu“, skirtas atminti žuvusius 1991-ųjų sausio 13-osios naktį ir mirusius nuo sužalojimų, patirtų sovietų kariams šturmuojant Vi...