Nors mobilusis ryšys, kaip rodo statistika ir reklamos, nepaliauja pigti, pigesnės alternatyvos sutaupo nemažus pinigus. Nepaisant gana pastebimų trūkumų, internetinės bendravimo programos vis dažniau keičia telefoninius skambučius.
Vienos programos nepakanka
Programuotojas Ramūnas – tikras internetinės pokalbių programos "Skype" maniakas. Programa jis naudojasi jau ketverius metus tiek asmeniniams, tiek darbo reikalams. Internetinės telefonijos galimybės jam leidžia suploninti sąskaitą už mobilųjį ryšį, o bendravimas tekstu – greitas ir patikimas pranešimų siuntimo būdas.
Tačiau vien "Skype" kompiuterių specialistui nepakanka. "Kai kurie žmonės, su kuriais bendrauju, naudoja kitas programas: "MSN Messenger", "Yahoo! Messenger" ir pan. Taigi naudojuosi ir jomis", – teigė pašnekovas.
Be to, Ramūnas naudojasi ir elektroninio pašto sistemos "Gmail" programa "Gtalk". Šios pranašumas – tai, jog kompiuterio nereikia apkrauti jokiomis papildomomis programomis, mat "Gtalk" integruotas į e. pašto sistemą. Tačiau šios programos galimybės kur kas labiau ribotos.
"Jeigu matau, kad prie "Skype" prisijungęs žmogus, su kuriuo reikia susisiekti, dažniausiai ir bendrauju internetu. Žinoma, būna ir tokių atvejų, kai telefonu žmogų pasieki ir lengviau, ir greičiau, ir patogiau. Bet būna ir atvirkščiai – "Skype" leidžia nemokamai ir patogiai bendrauti, pavyzdžiui, techniniais klausimais, kai ypač svarbu pateikti tikslią informaciją", – dėstė jis.
Bendravimas internetu vaikinui gerokai paplonina telefono sąskaitą. "Tiesa, kartais sunku per daug neįsijausti ir neužsiplepėti", – pridūrė Ramūnas.
"Spykas" džiaugiasi populiarumu
"Skype" broliu praminta lietuviška programa "Spykas", nors ir nėra nemokama, pastaruoju metu sulaukia vis daugiau dėmesio.
"Sekasi gana gerai. Turime nemažą vartotojų būrį. Telefoninį ryšį "Spykas" nevisiškai pakeičia, bet palyginti su kitais internetinės telefonijos sprendimais, jis tikrai yra geras", – "Vilniaus dienai" sakė Vidas Pukėnas, bendrovės "Nacionalinis telekomunikacijų tinklas" (NTT), "Spyko" kūrėjų, direktorius. Pašnekovas pabrėžė esminį savo kūrinio pranašumą prieš "Skype" – kiekvienas "Spyko" vartotojas turi virtualų telefono numerį, į kurį visuomet galima prisiskambinti.
Pasak jo, lietuviška programa ypač domina daug keliaujančius verslininkus ir lietuvius emigrantus. Mat ji leidžia skambinti ir priimti skambučius užsienyje, tačiau už lietuvišką kainą. Pavyzdžiui, jeigu naudodamiesi "Spyku" piko valandomis skambinsite iš Anglijos į "Teo LT" tinklą, minutė jums tekainuos 12 centų be jokių tarptinklinio ryšio mokesčių. O jeigu "Spyko" abonentai skambins vienas kitam, pokalbis jiems nekainuos nė cento.
"Klientai mūsų paslaugomis naudojasi netgi tokiose tolimose valstybėse kaip Japonija", – pridūrė V.Pukėnas.
Sąskaitos tirpsta akyse
Pašnekovo teigimu, vis daugiau įmonių "Skype" ar "Spyką" naudoja kaip telefoninio ryšio alternatyvą. Esą kai kurios bendrovės taip savo sąskaitas apkarpo net perpus.
"Mūsų paslaugos tikrai paklausios, darbo netrūksta. Dabar visi galvoja, kaip sutaupyti, ir ieško alternatyvų. Turime tokių klientų, kurie "Spyko" numerius darbuotojams perka dešimtimis", – džiaugėsi V.Pukėnas.
Be to, "Spykas" jau gali būti naudojamas ir mobiliojo ryšio telefonuose. Taip pat daug dėmesio sulaukia skambučiai į užsienį. Mat skambinti naudojant "Spyką" prilyginama skambučiui į kitą tinklą Lietuvoje, o už skambučius į užsienį NTT taiko atskirus tarifus. Pavyzdžiui, jeigu skambinant į kitą tinklą už minutę mokate 10 centų ir naudodami "Spyką" skambinate į Airiją (NTT tarifas – 7 centai už minutę), jums pokalbio minutė tekainuos 17 centų.
Kas geriau?
"Skype"
Tai populiariausia nemokamos internetinės telefonijos programa. Kurį laiką pagal perduodamo garso kokybę ji neabejotinai pirmavo, tačiau konkurentai sparčiai progresuoja. Be to, skambučiai iš "Skype" į mobiliojo ar fiksuotojo ryšio tinklus tebėra retenybė – vartotojai mokamomis paslaugomis beveik nesinaudoja. "Skype" prestižas pernai susvyravo, kai per programą pradėjo plisti kompiuteriniai virusai, tačiau su šiais nesklandumais bendrovė, rodos, susitvarkė.
"MSN Messenger"
Ši programa buvo savo srities pionierė. Tačiau technologijų gigantui "Microsoft" šioje sferoje konkuruoti nelengva, ypač su "Skype". Paprastai prisijungti prie "MSN Messenger" reikia turėti "MSN Hotmail" e. pašto dėžutę. O ši pašto sistema, ypač atsiradus "Gmail", praranda klientus. "MSN Messenger" – graži ir įvairiapusiška programa, tačiau kartais atrodo, kad joje visko yra tiesiog per daug.
"Gtalk"
Bene daugiausia ši programa išlošia iš to, kad ji integruota į sparčiai populiarėjančią "Gmail" e. pašto sistemą – bendrauti galima tiesiog interneto naršyklėje, nenaudojant jokių papildomų programų. Vis dėlto šis "Gtalk" variantas skurdus tiek techniškai, tiek vizualiai, o norint naudotis vaizdo ar balso siuntimo funkcijomis, reikia įdiegti papildomą programinę įrangą. Derėtų pabrėžti, kad tobulindama "Gtalk" bendrovė "Google" pastaraisiais metais daro tikrai nemenką pažangą. Vis dėlto lyderių ji dar nepavijo.
"Yahoo! Messenger"
Bendraujant teksto žinutėmis ši programa niekuo nenusileidžia konkurentėms. Tačiau persijungę į balso ar vaizdo kanalą, galite patirti nesklandumų dėl greičio, mat informacija pirmiausia keliauja į "Yahoo!" serverius, darydama savotišką lankstą. Balsu bendrauti ypač sunku, jeigu naudojatės ne itin didelės spartos interneto ryšiu. Šios programos vartotojai skundėsi ir ribotu kontaktų sąrašu – esą savo sąraše galima turėti vos 300 draugų. Nors daugumai internautų to neabejotinai pakanka.
Moksleivė Gerda
Naudojuosi "Skype". Tai padeda mažiau pinigų išleisti telefono sąskaitai, nes vietoj žinutės telefonu galima tiesiog parašyti "Skype". Bendrauju su draugais, mokytojais. Galima greitai susisiekti, gauti informaciją reikalingą, labai patogu.
Kirpėja Lina
Labai mažai naudojuosi tokiomis programomis. Tas virtualus pasaulis manęs netraukia, nors daug kas bandė pripratinti, bet nepavyko. Tokios programos kaip "Skype" ar "MSN Messenger" atima labai daug laiko, erzina. Nebent susisiekiu "Skype" su seserimi, kuri gyvena užsienyje, tuomet pastebiu, kad sutaupau pinigų.
Studentė Kamilė
"Skype" naudojuosi. Didžiausias pranašumas, be abejo, – galima nemokamai susisiekti su gyvenančiais užsienyje. Nematau nieko bloga, jei žmonės bendrauja "Skype" darbo reikalais, ypač jei kitas žmogus tau pats tai pasiūlė. Bet telefono sąskaitos vis tiek nemažėja, kad ir kiek bendraučiau internetu.
Naujausi komentarai