Taksistai: ne verslas, o tragedija Pereiti į pagrindinį turinį

Taksistai: ne verslas, o tragedija

2009-11-11 06:59
Laukia: taksi paslaugomis kauniečiai naudojasi tik tada, kai nėra kitos išeities.
Laukia: taksi paslaugomis kauniečiai naudojasi tik tada, kai nėra kitos išeities. / Tomo Raginos nuotr.

Lietuvą sukausčiusi ekonomikos krizė iš peties kirto taksistams. Kai kurių Kaune veikiančių taksi bendrovių pajamos sumažėjo perpus.

Sumažino ir kainas

"Taksistai krizę pajaučia vieni pirmųjų, nes jų paslaugos ne visiems yra būtinybė. Daugeliui – tai prabangos dalykas", – teigė "Romo taksi" savininkas Romas Staniukynas.

"Viskas eina žemyn, žemyn, žemyn. Paslaugos kainos vis mažėja, bet žmonės vis tiek važiuoja vis rečiau", – R.Staniukynui pritarė "Žaibiško greičio" direktorė Ingrida Karpavičienė.

Anot "Žaibiško greičio" vadovės, keleivių pervežimo maksimalus tarifas per metus sumažėjo kone trečdaliu, tačiau darbo apimtys per tą patį laiką sumažėjo kone perpus.

"Žaibišką greitį" gelbsti sutartys su Kauno barais, restoranais, tarptautiniu oro uostu.

"Tai mus gelbsti ir šiuo metu sudaro didžiąją pajamų dalį. Sutartys leidžia jaustis ramesniems dėl ateities. Nežinau, kas bus po pusmečio, bet žinau, kur mūsų automobiliai turės stovėti rytoj", – pasakojo per šimto taksi automobilių parku disponuojančios bendrovės vadovė.

I.Karpavičienės manymu, mažesnės taksi paslaugas teikiančios bendrovės išgyvena dar sunkesnius laikus, tačiau keliasdešimt vairuotojų įdarbinęs "Romo taksi" vadovas Dievo į medį nevaro. Pajamų gerokai sumažėjo, tačiau iki minčių apie galimą bankrotą dar labai toli. Anot verslininko, įmonės teikiamų taksi paslaugų įkainiai nekito per kelerius pastaruosius metus.

Kviečiasi į namus

Taksistai pastebėjo, kad akivaizdžiai sumažėjo ne tik atsitiktinių, bet ir nuolatinių klientų. Baigėsi betiksliai pasivažinėjimai po miestą, nebėra tokio didelio skirtumo tarp metų laikų, žmonės vis rečiau važiuoja didelius atstumus.

"Nevažinėjama be tikslo po miestą taksi automobiliais. Dabar į mašiną žmonės sėda tik pagalvoję, kad jiems to tikrai reikia, žino, kur, kaip ir už kiek nori nuvažiuoti", – aiškino I.Karpavičienė.

Kai kurie taksistai pastebėjo naują tendenciją. "Anksčiau dažniausiai miestiečius po vakarėlių pasiimdavome iš kavinių, o dabar vis dažniau žmonės švenčia namuose. Krizė", – pasakojo vienas vairuotojas.

Skundžia konkurentus

R.Staniukynas teigia, kad sunkmetis iškreiptos konkurencijos tarp taksistų nepadidino, bet ir nesumažino. Verslininko teigimu, konkurentai mokesčių inspektorius į jo įmonę atsiunčia du kartus per metus.

"Taksi versle tai įprasta", – su mokesčių inspektoriais bendrauti jau įprato R.Staniukynas.

Kai būna daug klientų, taksistai sako: "Užsakymų kaip per Naujuosius metus." Tikimasi, kad prieš Kalėdas ir Naujuosius metus klientų padaugės, tačiau beveik neabejojama, kad nebebus taip, kaip buvo pernai ar užpernai.

Vytautas Šustauskas, Taksistas, buvęs Kauno meras

Kaune taksi eilės stovi ilgiausios, o niekas nevažiuoja. Per Vėlines net nevažiavau prie tėvų kapų, nes galvojau, kad kiek nors užsidirbsiu. Nuo vienų kapinių prie kitų važinėjau, 56 kilometrus nuvažiavau, bet nė cento neuždirbau. Stovi sustirę, susitraukę žmonės, žiūriu į juos kaip lapė į sūrį, bet kad nors vienas ranką pakeltų ir sustabdytų. Prakeikiau ir gyvuosius, ir mirusiuosius. Dingo ir nuolatiniai klientai. Per spalio mėnesį vienas klientas paskambino. Tada uždirbau 50 litų. Nebėra naktinio gyvenimo Kaune. Daug klubų nebedirba, o tie, kurie dar į juos važiuoja, turi negeriančių vairuotojų. Ir iš užsieniečių jokios naudos. Apsigyvena centre, pereina Laisvės alėją ir niekur nevažiuoja. Atsimenu, kai pradėjau dirbti prieš dvejus metus, nespėdavau suktis. Kai kas iškviesdavo pasivažinėti tik todėl, kad vairuotojas Šustauskas, o dabar baisu. Darbo per pusę sumažėjo. Prie bet kurio taksisto prieikite ir paklauskite, ar užtenka darbo. Keikiasi visi.

Zenonas Šleinius, Kauno miesto lengvųjų automobilių taksi asociacijos prezidentas

Nevedame taksi bendrovių pajamų apskaitos, bet aišku, kad girtis nėra kuo. Žmonės neturi pakankamai pinigų, kad naudotųsi taksi automobilių paslaugomis. Taksi bendrovės dažnai jaučia bankroto grėsmę, bet bandome spardytis ir nepasiduoti. Gal po Naujųjų metų kaip nors Vyriausybė padės smulkiesiems verslininkams. Kol kas ji mūsų neklausė. Šiame versle padėtis visada pagerėja prieš Kalėdas ir Naujuosius metus, bet šiais metais prognozės liūdnos.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų