Statybos Kaune pamažu vaduojasi iš krizės sąstingio: kyla nauji objektai, šeimininkus keičia užstrigę projektai, bet dar netrūksta ir naujais vaiduokliais virstančių statinių. Jaunesnieji "Respublikos" ir "Britanikos" broliai laukia geresnių laikų.
Burbulas paliko randų
Trumpas nekilnojamojo turto bumo laikotarpis ir po to atėjusi krizė paliko bjaurių pėdsakų Kauno veide. Vienur vietoj naujo daugiabučio liko telkšoti tvenkinys, kitur daugiaaukščiam biurų pastatui tetrūko įrengti vidų, tačiau jis iki šiol stūkso užkonservuotas ir laukia naujų investuotojų. Turime ir daugiau nebaigtų statyti objektų, kurie liudija apie neišsipildžiusius užmojus ir nekilnojamojo turto plėtotojų bankrotus.
Vis dėlto prie kai kurių nebaigtų statinių vėl stovi kranai, pluša statybininkai. Yra ir naujų statybų aikštelių. Nekilnojamojo turto įmonių, savivaldybės atstovai, architektai tvirtina matantys pagyvėjimą.
Virto tvenkiniu
Pramonės pr. 43 ir kitų šalia esančių daugiabučių gyventojai keiksnoja šalia jų išraustą didelę duobę – statybų bumo ir užklupusios krizės palikimą. Statybininkai planuotam pastatyti daugiabučiui spėjo atvesti inžinerinius tinklus, rengėsi kloti pamatus, bet užsakovas bankrutavo ir visi darbai sustojo.
Dabar duobės kraštai apaugo žolynais, vandenyje keroja ajerai. Kalbinti žmonės pasakojo, kad ten jau ateina pažvejoti vyrai. "Blogiausia, kad nuo molingų krantų vasarą kyla dulkės, gali nuskęsti vaikai", – skundėsi gyventoja Galina Zolotariova. Šalia tebestūkso ir statybininkams skirtas nedidelis statinys. Jame nakvoja benamiai, kartą jie buvo sukėlę gaisrą.
"Kai bankrutavo statybos užsakovas, objektas perėjo administratoriaus žinion, kuris bando sklypą parduoti", – nušvietė situaciją Dainavos seniūnas Alvydas Malinauskas.
Naujieji vaiduokliai
Kaune nemažai vaiduoklių likę nuo sovietmečio eros pabaigos: be daug kartų aprašytų "Respublikos" ir "Britanikos" viešbučių, turime nebaigtus turgavietės mūrus Vytauto pr., apleistų ir griuvėsiais virtusių namų Centre, Savanorių pr.
Kai kurių ištuštėjusių statinių prikėlimui pasipriešina ir miesto politikai. Buvusiame "Dainavos" kino teatre verslininkai norėjo įkurti kazino, tačiau vicemeras Stanislovas Buškevičius dėjo visas pastangas, kad šis projektas nebūtų įgyvendintas. Pastatas apleistas stūkso iki šiol.
Turime ir naujų pretendentų į amžinus vaiduoklius. Studentų g. užkalbinome darbininką, dažantį statybvietės tvorą. Už jos jau keleri metai stovi didelis nebaigtas biurų pastatas. "Ne, statybos nebus atnaujinamos, šis objektas bus konservuojamas ir laukiama naujo pirkėjo, nes ankstesnis savininkas bankrutavo", – pasakojo vyras.
"Merkurijaus" vietoje – dar tuščia
Prieš kelerius metus nugriautos buvusios universalinės parduotuvės "Merkurijus" vietoje pernai turėjo iškilti naujas pastatas. Jame žadėta įkurti viešbutį, biurus, butus. Statybininkai paklojo pamatus, įrengė požeminę automobilių aikštelę, bet po to darbai nutrūko. Kauniečiai jau juokauja, kad atsivėrė visai neprasta erdvė, todėl gal ten nieko nė nereikia statyti.
Naujo pastato architektūros projekto autorius Algimantas Kančas nemano, kad sumanymas liks tik popieriuje. "Investuotojas, užsienio verslininkas Richardas Homburgas šiuo metu nori vėl supirkti akcijas, kurias išplatino pirkdamas "Merkurijaus" sklypą. Prieš investuodamas į tolesnes statybas jis nori užsitikrinti visišką jų kontrolę", – informavo A.Kančas. Jo duomenimis, naujas pastatas kainuos apie 100 mln. litų. 35 mln. litų jau išleista sklypui pirkti, dar keli milijonai – griovimo darbams, pamatams.
Ta pati R.Homburgo bendrovė "Homburg Invest" pagarsėjo didžiule investicija į SEB banko nekilnojamąjį turtą. 2007 m. ji išleido 690 mln. litų už kelias dešimtis objektų Baltijos šalyse.Tarp jų buvo ir Maironio g. esantis prekybos centras "Sostinė". Tai buvo labai nepavykusi investicija, nes R.Homburgas tikėjosi išnuomoti nupirktą turtą tam pačiam bankui, bet per krizę pastatai liko tušti.
Pajamų nedavė ir 2003 m. atidarytas prekybos centras "Sostinė", kuris neatlaikė konkurencijos. Šiuo metu pastatas aptvertas ir tuščias.
Rinka atsigauna
Vis dėlto yra gerų ženklų. Pasak Kauno savivaldybės Urbanistikos ir architektūros skyriaus vedėjo Nerijaus Valatkevičiaus, per pastaruosius dvejus metus vėl suaktyvėjo detaliųjų planų rengimas, o tai yra pirmas ženklas, kad atsigauna statybos.
A.Kančas taip pat minėjo, kad daugėja besidominčių naujais projektais verslininkų. "Žinoma, didelių, grandiozinių idėjų, kaip buvo anksčiau, jau nėra, bet vėl domimasi biurų pastatais, nes jų nuomos kaina jau nėra tokia žema: pavyzdžiui, per krizę miesto centre biurų nuoma kainavo vos 30 litų už kv. m, o dabar jau apie 70 litų", – kalbėjo A.Kančas.
Mieste vyksta ir naujų statybų. Pavyzdžiui Taikos pr., netoli "Vyturio" gimnazijos, šalia gatvės pradėtas statyti administracinės paskirties pastatas. "Kol kas tiksliai nežinome, kas jį išnuomos: bankas ar kuri nors įmonė savo biurui, bet besidominčiųjų yra", – tvirtino būsimo pastato savininkas Giedrius Vilkas.
Atgijo statybos
Iš komos atbunda ir kai kurių nebaigtų daugiabučių statybos. Savanorių pr., šalia monolitinio namo netoli Birželio 23-iosios sankryžos, ilgai stūksojo didelį plotą užimantys pamatai su įrengta požemine automobilių aikštele. Šį mėnesį ten jau darbuojasi statybininkai. Šioje vietoje žadama statyti aukštą statinį, jame įrengti biurų patalpas ir butus.
Ukmergės g. vėl atgimė nebaigto statyti daugiabučio statyba. Baltų pr. gale planuota pastatyti tris devyniaaukščius. Vieną investuotojai spėjo įrengti ir parduoti didesnę dalį butų, kiti du pastatai liko nebaigti. "Per krizę buvome įjungę rankinį stabdį, bet dabar projektą planuojame atgaivinti", – teigė įmonės "Nuova Invest" pardavimo vadybininkas ir projektų vadovas Pranas Sindaravičius.
Jo teigimu, šiuo metu naujos statybos butus daugiausia perka atvykstantys gyventi į Kauną žmonės, taip pat studentų tėvai. "Jie skaičiuoja, kad vietoje brangios nuomos savo vaikams geriau nupirkti butą, kurio mokesčiai už šildymą labai maži", – tvirtino jis.
Vėl atgaivintas kitas projektas Baltų pr., kur pradėtas statyti kelių triaukščių daugiabučių kvartalas.
Pasak nekilnojamojo turto agentūros "Latmas" vadovo Viginto Leonavičiaus, nauji daugiabučiai mieste šiuo metu kainuoja nuo 3 tūkst. litų už kv. m. "Atgaivinti projektai gali būti sėkmingi, jei bus prašoma ne per daug didelės kainos", – prognozuoja jis. Antra vertus, V.Leonavičius pastebi, kad šiuo metu labai populiarūs kotedžai, kurių pasiūla gan didelė, o kai kurių jų kaina netgi visu tūkstančiu už kv. m mažesnė nei naujų butų.
Naujausi komentarai