- Kamilė Šulcaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kaip atrodo šiuolaikinio šokio spektaklis trejų ar penkerių metų žiūrovui? Ką šokėjai judesiu gali perteikti vaikui?
To dar nebuvo
Šiuolaikinis šokis vis populiarėja. Atsiranda naujų choreografų, idėjų, spektaklių, projektų. Ne kiekvienas suaugęs galėtų suprasti šio meno subtilybes, tačiau ar tokį šokį gali suprasti mažylis?
Choreografė, šokio edukologė ir projekto "O kas čia?" idėjos autorė Birutė Banevičiūtė pasakojo, kad šiuolaikinio šokio spektaklio vaikams kūrimo paslapčių sėmėsi iš švedų. Šioje šalyje tai labai populiaru.
"Lietuvoje tai vienintelis šokio spektaklis, kai 3–7 metų vaikams šoka profesionalūs šokėjai. Visas spektaklis – tarsi edukacinis procesas, per kurį mažieji atpažįsta jau žinomus pasaulio simbolius, veikėjus. O įdomiausia tai, kad visa tai daroma tik šokant. Aktoriai nieko nepasakoja, nekalba", – intrigavo choreografė.
Spektaklis trunka pusvalandį. Tiek laiko minėto amžiaus vaikai sugeba išlaikyti dėmesį.
Vaikai klusniai stebi
"O kas čia?" spektaklio šokėjas ir organizacijos "db Projektai" įkūrėjas Donatas Bakėjus stebėjosi, jog vaikai spektaklį stebi taip atidžiai, jog nepasigenda net tėvų.
"Šis projektas man buvo tikrai didelis iššūkis. Šokti šiuolaikinio šokio spektaklyje suaugusiesiems visai kas kita", – pripažino vyras.
Sunkiausia kuriant spektaklį – rasti simbolių, kurie atkreiptų vaikų dėmesį.
"Pabuvę švedų rengiamuose seminaruose supratome, kad svarbiausia scenoje – išraiškingai judėti ir naudoti tokius daiktus, simbolius, kuriuos 3–7 metų vaikas puikiai atpažįsta. Todėl spektaklyje naudojame knygas ar kamuolius. Aš vaizduoju senelį, vėją ar drugelį, nes tokius dalykus vaikas jau suvokia", – tvirtino šokėjas.
D.Bakėjus teigė, jog didžiausias džiaugsmas po spektaklio matyti teigiamas vaikų emocijas. Bendravimas su vaikais po spektaklio – taip pat spektaklio dalis. Mažyliai gali ne tik pabendrauti su šokėjais, bet ir pažaisti ant scenos.
Svarbiausias klausimas
Spektaklio pavadinimas gimė natūraliai. Mat klausimas: o kas čia? – bene dažniausiai vartojamas tokio amžiaus vaikų.
"Jiems įdomus kiekvienas daiktas. Juk tai vienas iš svarbiausių gyvenimo etapų, kai vaikas susipažįsta su pasauliu. Todėl ir spektaklį taip pavadinome", – pasakojo menininkas.
Jis teigė, jog choreografės, kurdamos šokio judesius, įkvėpimo sėmėsi iš savo mažylių.
"Buvau tikrai nustebęs, kai mano mažasis broliukas, kuriam dabar jau septyneri, po spektaklio grįžęs namo ėmė šokti, vaizduoti vėją, drugelius. Tą patį darė ir jo draugai. Smagu, kad spektaklis lavina vaikų vaizduotę", – šypsojosi D.Bakėjus.
Rizikinga naujovė
Šokėjas pripažino, jog tokia naujovė Lietuvoje greitai neprigyja. Į pirmuosius koncertus susirinko tik pažįstami ir draugai.
"Buvau maloniai nustebęs, kai mano baleto dėstytojos padėkojo už tai, kad šokio spektaklis bent trumpam gražino į vaikystę. O choreografija, jų manymu, taip pat buvo nepriekaištinga", – projektu džiaugėsi D.Bakėjus.
Šokėjas teigė, kad spektaklio pavadinimui pasirodžius teatro afišose, daugumai žiūrovų iš tiesų kildavo klausimas: "O kas čia bus?" Todėl ne visi buvo linkę rizikuoti ir pirkti 10 litų kainuojančius bilietus į visai nežinomo žanro spektaklį.
D.Bakėjus aiškino, jog spektaklio gale nėra didaktinių pamokymų, kaip įprasta vaikiškuose vaidinimuose. Jo manymu, šokėjų judesiai ir plastika pasako viską.
"Spektaklis prasideda kai atverčiama knyga – tai tarsi pasakos pradžia. O baigiasi dviejų veikėjų – vaikų migimu. Taigi, visas šokis tarsi graži pasaka prieš miegą.
Spektaklį "O kas čia?" lapkričio 8 d. 12 ir 14 val. bus galima pamatyti "Menų spaustuvėje".
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vilniuje nelieka raitosios policijos: priežastys – dvi4
Dėl mažo efektyvumo ir finansinių priežasčių, Vilniuje planuojama atsisakyti raitosios policijos, sekmadienį pranešė LRT radijas. ...
-
Vilniuje vyks diabeto prevencijos akcija1
Sekmadienį Vilniuje rengiama diabeto prevencijos akcija, bus dalijami daugkartiniai gliukomačių rinkiniai. ...
-
Vilniaus miesto savivaldybė kviečia siūlyti kandidatus Šv. Kristoforo apdovanojimams
Vilniaus miesto savivaldybė iki gruodžio 2 dienos kviečia vilniečius, įmones, bendruomenes, mokslo ir meno pasaulio atstovus už nuopelnus miestui ir miestiečiams siūlyti kandidatus Šv. Kristoforo apdovanojimams. Kaip skelbia savivaldybė, labiau...
-
Teismas: 0,5 mln. eurų sankcija Vilniaus arkivyskupijos ekonomo tarnybai – neteisėta
Teismas pripažino, kad Vilniaus arkivyskupijos ekonomo tarnybai skirta daugiau nei 0,5 mln. eurų sankcija yra neteisėta. ...
-
Vilniuje – Lietuvos kariuomenės dienos rikiuotė ir karių paradas
Minint Lietuvos kariuomenės dieną šeštadienį Vilniuje įvyko iškilminga rikiuotė bei Lietuvos ir sąjungininkų karių paradas. ...
-
Sostinė ketina pratęsti galimybę ukrainiečiams viešuoju transportu važiuoti nemokamai5
Vilniaus miesto savivaldybės taryba ketina dar metams pratęsti galimybę nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams nemokamai keliauti sostinės viešuoju transportu. ...
-
Savivaldybė leido atnaujinti dalį gatvių šalia būsimo Vingio „Akropolio“
Šalia planuojamo naujo prekybos ir pramogų centro „Akropolis Vingis“ Vilniuje bus atnaujintos ir įrengtos naujos gatvės. ...
-
Keturioms Vilniaus rajono mokykloms perduoti nauji mokykliniai autobusai
Keturioms Vilniaus rajono savivaldybės mokykloms penktadienį perduoti nauji mokykliniai autobusai. ...
-
Vilniuje – maždaug dviejų dešimčių baltarusių protestas: norime, kad „vatnikų“ pelkė plėstųsi?11
Apie dvi dešimtys Lietuvoje reziduojančių baltarusių opozicijos atstovų penktadienį Vilniuje piketavo prie Europos Komisijos atstovybės siekdami atkreipti pasaulio dėmesį į tautiečių padėtį. ...
-
Vilniui – tarptautinis titulas: miestas išrinktas Europos Kalėdų sostine
Už kalėdinės dvasios puoselėjimą ir tradicijų persipynimą su naujovėmis Vilniui skirtas tarptautinis įvertinimas – kalėdinių miestų tinklo rengiamuose apdovanojimuose miestas tituluotas „Europos Kalėdų sostine 2025“. ...