Buvusios Radijo gamyklos teritorijoje sukurti naują kvartalą pasirodė esanti sudėtinga užduotis.
Konkurentai šventovei
Vakar paskelbti bendrovės „Nuova 5" ir Lietuvos architektų sąjungos Kauno skyriaus skelbto atviro užsakomojo konkurso perplanuoti ir užstatyti kvartalą prie Prisikėlimo bažnyčios rezultatai.
„Kauno dienos" skaitytojai taip pat rinko labiausiai patikusį projektą. Šį kartą architektų ir urbanistų bei miestiečių nuomonės išsiskyrė.
Iš architektų, paveldo specialistų, bažnyčios ir užsakovų atstovų sudaryta vertinimo komisija nusprendė nė vieno projekto autoriams neskirti pirmosios vietos bei 30 tūkst. litų premijos, nes nebuvo iki galo įgyvendintos konkurso sąlygos.
Komisija konstatavo, kad per daug dėmesio skirta detalėms, bet per mažai urbanistinei analizei, nenagrinėta transporto srautų sistema bei automobilių stovėjimo vietų situacija.
Vertintojų nuomone, siūlyti objektai, būdami savarankiški, originalūs, konkuruotų su Prisikėlimo bažnyčios pastatu, pretenduotų būti lygiaverčiais statiniais. Be to, jie visi - per aukšti, užstatymo intensyvumas per didelis. Trūkumu laikyta ir tai, kad nė viename pateiktų projektų nenagrinėtos galimybės rekonstruoti esamus pastatus.
Prizinės vietos - dvi
Antroji vieta ir 20 tūkst. litų premija skirta architektų Gintaro Balčyčio ir Lino Tuleiko vadovaujamai grupei, sukūrusiai projektą „Žalias kalnas". Trečioji vieta ir 15 tūkst. litų apdovanojimas atiteko Gintauto Natkevičiaus architektų komandai.
Iš viso konkurso sąlygas buvo paėmusios 19 architektų grupių, tačiau konkursui darbus pateikė tik 6, iš jų 5 - kviestiniai autoriai. Konkurso užsakovo, įmonių grupės „Nuova" valdybos pirmininko Minvydo Znaidausko teigimu, kvartalas vargu ar atrodys taip, kaip maketuose siūlė konkurso dalyviai.
„Tai buvo idėjų konkursas. Idėja gali kisti. Ji turi būti pagrįsta finansiškai. Visi projektai, kokie buvo pateikti, negalėtų būti realizuoti, juos reikėtų gerokai tobulinti, galbūt skaldyti etapais. Antros vietos laimėtojų idėja bus gvildenama. Po to turėtų gimti projektas", - komentavo M.Znaidauskas.
Kūrybą žabojo funkcija
Konkurso recenzentė architektė Loreta Janušaitienė pastebėjo, kad užduotis buvusi nelengva: prisispausti prie Žaliakalnio, susidraugauti su Prisikėlimo bažnyčia, rasti tinkamą architektūrinį raktą Savanorių prospekte.
Recenzentės įsitikinimu, darbą sunkino tai, kad nėra sukurtos Savanorių prospekto užstatymo koncepcijos. Be to, konkursas buvo per didelės apimties. Pasak architektės, pirmame etape būtų užtekę vien urbanistinės idėjos paieškų.
Antrąją vietą laimėjęs projektas taip pat sulaukė komisijos narių kritikos. Idėja sodybinio tipo namukus uždėti ant horizontalių kvartalo plokštumų, šalia paminklinės šventovės pastato, pavadinta provincialia. Kritikuota ir tai, kad kvartalas būtų pernelyg uždaras, nepereinamas.
Recenzentų nuomonė šiek tiek skyrėsi nuo komisijos. L.Janušaitienė sakė, kad, atmetus urbanistines klaidas, daugiausiai architektūrinio užtaiso turėjo ne tik G.Balčyčio ir L.Tuleikio projektas. Dariaus Čiutos ir Ramūno Raslavičiaus bei Audrio Karaliaus ir Petro Išoros projektai taip pat buvo įdomūs, originalūs, netikėti.
L.Janušaitienė konkursą simboliškai pavadino „architektūrine avarija". „Kaune organizuojant architektūrinius konkursus užsakovai komerciniais tikslais stengiasi užduoti kuo daugiau funkcijos, siekia išspausti kuo daugiau ploto ir intensyvesnio užstatymo. Kada architektai gauna tokį startą, idėjų laisvesniam interpretavimui nebelieka", - pastebėjo recenzentė.
Pasigedo urbanistinių idėjų
L.Janušaitienės nuomone, užsakovai idėjų konkursą surengė norėdami sužinoti, ką gali pasiūlyti architektai, kas labiausiai kliūva vertintojams. Trečiosios vietos laimėtojas architektas G.Natkevičius pritarė, kad šios miesto vietos problematika neišgvildenta.
„Prieš tai turėjo įvykti urbanistinis konkursas su labai drąsiais sprendiniais. Konkurso sąlygos buvo pernelyg apribojančios. Neišnagrinėtos šios vietos užstatymo galimybės, visi darbai vienodi. Patys neįsivaizdavome, kas gali nugalėti. Jei būtų leista pabandyti statyti aukštesnius pastatus, galbūt būtų buvę įdomesnių idėjų", - spėjo architektas.
Antrosios vietos laimėtojas architektas L.Tuleikis pripažino, kad dalyvavimas konkurse iš architektų pareikalavo ypač daug darbo. „Konkurso sąlygos buvo nukreiptos į smulkmenas, bet ne į esmę", - sakė vienas projekto autorių.
L.Tuleikio teigimu, pagrindinis stimulas dalyvauti tokiame konkurse - siekis ateityje realizuoti idėjas. Jei antrosios vietos laimėtojams būtų siūloma sujungti jėgas su kitais autoriais, pasak L.Tuleikio, tokios didelės apimties projekte skirtingų architektų darbai gali ir suskambėti.
Komisijos paskelbti nugalėtojai
Pirmosios vietos laimėtojas nepaskelbtas.
Antroji vieta - G.Balčyčio ir L.Tuleikio vadovaujamos grupės projektas.
Trečioji vieta - G.Natkevičiaus vadovaujamos grupės projektas.
Ketvirtoji vieta - A.Karaliaus ir P.Išoros vadovaujamos grupės projektas.
Penktoji vieta - V.Juozaičio vadovaujamos grupės projektas.
Šeštoji vieta - D.Čiutos ir R.Raslavičiaus vadovaujamos grupės projektas.
Septintoji vieta - V.Rosliakovos, A.Tebelškio, T.Vasilkevičiaus ir M.Savicko projektas.
Labiausiai patikusį Žaliakalnio kvartalo projektą rinko „Kauno dienos“ skaitytojai
Naujausi komentarai