Nesaugojamuose Kauno fortuose netrukdomi lankosi ir nuotykių ieškantys vaikai, ir įtartinos reputacijos asmenys.
Mieste ir jo apylinkėse yra keturiolika fortų, dalis jų nebuvo užbaigta statyti. Fortų išsaugojimu ir tyrinėjimu užsiimančios asociacijos "Kauno tvirtovė" valdybos pirmininkas Valdas Rakutis pasakojo, kad fortai – gana nepavojinga vieta, jei žinai, kur slypi pavojus. Atlikus išsamius tyrimus, bene visuose juose galima rasti nesprogusių sviedinių ar po žeme likusių parako saugyklų, tačiau didžiausią pavojų kelia įvairios duobės ir šachtos.
"Normalaus dydžio forte yra du šuliniai ir daug nedidelių drenažinių šulinukų, kurie dažnai būna atviri. Be to, fortus juosia labai stačios sienos. Užlipus ant jų viršaus, neatidžiai einant galima net nepastebėti, kad prasideda praraja", – pasakojo V.Rakutis.
V forte prie tokių sienų planuota statyti metalines tvoreles. Tam buvo gauta lėšų iš ES, tačiau minties atsisakyta baiminantis, kad metalinės tvoros bus išvogtos. "Visi forte atliekami darbai trumpalaikiai, kol neatsiras jų tikrieji šeimininkai", – sakė V.Rakutis.
Kauno fortai priklauso Valstybės turto fondui (VTF) ir yra įtraukti į privatizuojamų objektų sąrašą. Fondo atstovai sakė, kad du fortai prieš trejus metus privatizuoti, o kitų privatizuoti negalima, nes nėra suformuoti žemės sklypai.
Kauno miesto savivaldybė yra išreiškusi norą savo žinion perimti bent tris fortus. Miesto meras Andrius Kupčinskas sakė, kad į VTF kreiptasi prieš metus dėl VI forto, kuriame ketinta steigti Vytauto Didžiojo karo muziejaus Karo technikos ir transporto skyrių, tačiau fondas savivaldybei nesiteikė atsakyti.
Kol fortai nesulaukia tikrųjų šeimininkų, jie tampa pavojinga žaidimų aikštele. Fortų teritorijos išvagotos žmonių išmintais takais. Ne viename jų lankosi prastos reputacijos žmonės, net įvykdomi žiaurūs nusikaltimai. Prieš ketverius metus Šilainiuose esančiame forte žiauriai sumuštas ir nužudytas nepilnametis.
Naujausi komentarai