Kauno rajone Biliūnų kaime duris atvėrė Tradicinių amatų centras. Naujasis centras įkurtas skraidyklių sporto entuziasto ir konstruktoriaus Juozapo Liekio sodyboje, kuri yra ir Juozo Naujalio muziejaus filialas.
Vyks įvairūs renginiai
Kauno rajono meras Valerijus Makūnas įsitikinęs, kad tai bus naudingas ir patrauklus rajono objektas: "Tradiciniame amatų centre vyks praktiniai užsiėmimai, bus galimybė pabūti gražioje vietoje rajono žmonėms, turistams. Čia savo veiklą galės pristatyti visos bendruomenės, koncertuoti jų kolektyvai, pasirodyti amatininkai. Čia vyks švietimo programos renginiai, įvairios šventės."
Kauno rajono vietos veiklos grupės pirmininkas Vytautas Zubas pasakojo, kad projektas buvo įgyvendintas pasinaudojus "Leader" programa. "Šiam tikslui jėgas suvienijo Kauno rajono vietos veiklos grupė, J.Naujalio memorialinis muziejus ir Kauno rajono savivaldybė", – sakė jis.
Šventėje apsilankęs žemės ūkio ministras Vigilijus Jukna įsitikinęs, kad šaliai tokių centrų reikia kuo daugiau. "Čia puoselėjamos mūsų tradicijos, o ir užsieniečiams turime ką parodyti", – įsitikinęs ministras.
Turtinga ekspozicija
Tradicinių amatų centras įkurtas rąstiniame name. Vieną jo dalį užima senovinė kalvė. Joje sumūrytas žaizdras, įrengtos odinės dumplės, gręžimo staklės, 100 kg sveriantis priekalas, daugiau kaip 50 įvairių kalvio įrankių. Šalia kalvės stovės ir mobilieji žaizdrai, čia pat bus kaustomi arkliai.
Kita pastato dalis skirta parodoms ir švietėjiškai veiklai. Čia stovi dvejos audimo staklės, penki skirtingi siūlų verpimo rateliai, atvežti iš įvairių Lietuvos vietų. Salėje eksponuojami įvairūs linų apdirbimo įrankiai: linų šukos, mintuvai, siūlų sukimo įrenginiai.
Muziejuje vyks tautodailininkų parodos, audimo, pynimo ir kitokios amatų pamokos. Planuojama vykdyti švietėjiškas programas "Lino kelias", "Metalas buityje ir mene".
Su dešromis ir pienių kava
Tradicinių amatų centro atidarymo proga sodyboje buvo surengta amatų mugė, folkloro grupių koncertai, renginį vedė muzikologė ir laidų vedėja Zita Kelmickaitė.
Mugės dalyviai gyrė sodybą ir idėją sukurti amatų puoselėjimo centrą. "Esu dalyvavęs ne viename renginyje įvairiose šalyse. Iš patirties galiu pasakyti, kad ši vieta bus gera amatininkams", – mano renginyje puodus žiedęs Kauno rajono menininkas Vygantas Jazerskas.
Savo dirbinius mugėje pristatė amatininkai, menininkai ne tik iš Lietuvos, bet ir Lenkijos, Čekijos, Suomijos. Savo verslus, dirbinius demonstravo miestelių, kaimų bendruomenės.
"Prašome paragauti tradicinių Kačerginės blynų su dilgėlėmis ir mūsų gaivaus šaltinio vandens", – kvietė Kačerginės bendruomenės atstovė Jolanta Petrylė.
Medų su vaistažolių ekstraktais, uogienes pristačiusi Beatryčė Vaitekūnienė įsitikinusi, kad mūsų šalyje darbštus žmogus gali visai gerai gyventi. "Užuot verkšlenus, tereikia pasukti galvą. Štai pririnkau miške uogų, išviriau uogienių ir mugėse jau uždirbu papildomo pinigo", – sakė ji.
Mugėje kunkuliavo šiupininės ir žuvienės katilai, čirškė kalvių kepsniai, kvepėjo kaimiškos dešros, sūriai, įdaryti blynai, žolelių arbata, pienių kava.
Technikos entuziastas
Technikos ir etninės kultūros ekspoziciją, šalia kurios dabar įsikūrė Tradicinių amatų centras, J.Liekis savo sodyboje įkūrė 2005 m. Dabar čia eksponuojami trys XX a. pirmosios pusės traktoriai, kelios prieškario kuliamosios mašinos, javų malūnai, ūkininkų brikos, fajetonas, žoliapjovės, rogės, į kurias kinkomi arkliai, stogams dengti skirtų skiedrų gaminimo staklės, 100 metų senumo kojinės medžio tekinimo staklės, 35 varikliai, taip pat skiedrų mašinos, žolių smulkintuvai ir kita. Didžioji dalis technikos suremontuota ir veikia.
Naujausi komentarai