Prekybos miestelyje „Urmas" kasnakt šurmuliuoja naktinis aukcionas, į kurį pirkti ir parduoti šviežut šviežutėlių vaisių ir daržovių atvykstama iš viso Kauno regiono.
Po mažai neparduoda
Tie, kurie mano, kad naktinis Kauno gyvenimas yra miręs, tikriausiai nesilankė „Urmo" miestelyje vykstančiame naktiniame vaisių ir daržovių aukcione. Norint pamatyti čia verdantį gyvenimą, reikia į turgų užsukti apie trečią valandą nakties. Vos įžengę į ryškiai apšviestą aikštelę, patenkame į derybų šurmulį: vieni atvežė parduoti, kiti atvyko pirkti. Ką tik nupirkti vaisiai ir daržovės iš sunkvežimių perkeliami į mažesnius automobilius. Jie keliaus į turgavietes, mažas parduotuves ir kavines.
Daugiausiai aukciono prekių atkeliauja iš aplinkinių Kauno rajonų, tačiau dalis vilkikais atgabenamos iš Lenkijos. Ten vaisiai ir daržovės yra perkami panašiuose aukcionuose, tačiau žymiai didesniuose nei Pramonės prospekte. Didžiausi naktiniai sandoriai „Urme" įvyksta prieš savaitgalį, kai miesto turguose laukiama daugiausiai pirkėjų.
„Iš didmenininkų perkame lietuviškas ir lenkiškas daržoves. „Urme" perparduodame smulkiesiems verslininkams, o šie visa tai dar kartą perparduoda turgavietėse. Ne visi vaisiai ir daržovės yra užauginti Lietuvoje ar Lenkijoje, juk pas mus bananai neauga", - smagiai savojo verslo receptu dalijosi kaunietis Algirdas.
„Viską perkame už Varšuvos esančiame vaisių ir daržovių turguje. Ten ir pasirinkimas didesnis, ir kokybė geresnė. Pasikrauname prekių per pusantros paros, o jų pardavimas Kaune jau priklauso nuo pirkėjų aktyvumo. Būna, parduodame per parą, o kai kada ir trijų dienų neužtenka, - pasakojo 15 metų daržovių pardavimo verslu užsiimantys sutuoktiniai Albertas ir Laura. - Kartais žmonės prašo parduoti kilogramą daržovių ar vaisių, bet mes tokiais kiekiais neprekiaujame."
Šiuo metu populiariausios aukciono prekės - pomidorai, agurkai, bulvės, vyšnios ir braškės, tačiau pastarųjų sezonas jau baigiasi. Dideliais kiekiais parduodamos daržovės aukcione litu pigesnės nei turguje.
Keikė lenkiškus kopūstus
Nors aukcionas prasideda trečią valandą nakties ir tęsiasi iki aštuntos ryto, tačiau pasirengimas jam prasideda diena anksčiau. Daugiausia lietuviškus vaisius ir daržoves pardavinėja ūkininkai, patys jas auginantys ir atvežantys į aukcioną. Jų darbo diena prasideda laukuose nuimant derlių ir jį apdorojant. Iš vakaro daržovės ir vaisiai pakraunami į automobilius, o apie vidurnaktį produkcija jau būna pakeliui į Kauną.
„Patys auginame daržoves, patys jas ir parduodame. Ūkininkaujame Jonavos rajone, turime penkis hektarus žemės. Čia atvažiuojame kasnakt. Geriausiai prekyba vyksta artėjant šeštadieniui. Pagrindiniai mūsų pirkėjai yra turgaus prekeiviai, tačiau esame sudarę sutartis ir su miesto darželiais. Darbas nėra lengvas: bulves kasame iki dešimtos vakaro, jas supakuojame, jei lieka laiko pamiegame keletą valandų, ir paryčiais jau būname Kaune. Labiausiai dėl tokio tempo kenčia sveikata", - guodėsi Marijonas ir Nijolė.
„Kopūstų derlius šiemet neblogas, bet prekyba jais eina prastai. Prekybos centrai mūsų produkcijos neima, tenka pardavinėti čia. Daugybę kopūstų prekybininkai prisiveža iš Lenkijos, jie mūsų didžiausi konkurentai", - nepasitenkinimo lenkais neslėpė Marijampolės rajono ūkininkai Justinas ir Dalia.
Ir kiti lietuviškomis daržovėmis prekiavę ūkininkai neslėpė esantys nepatenkinti pigia lenkiška produkcija, tačiau sakė, kad konfliktai tarp lietuviškos ir lenkiškos produkcijos pardavėjų kyla retai. Dažniausiai jie pasibaigia prekybininkų apsižodžiavimais.
Vieni vargsta, kiti klesti
Kitaip nei pardavėjai, pirkėjai į naktinį aukcioną užsuka ne kasdien. Iš viso Kauno regiono atvykstantys daržovių pirkliai „Urme" mikroautobusus iki lubų prisikrauna kas keletą dienų - vykti kiekvieną dieną į Kauną būtų per brangu.
„Prekyba turguje paskutiniu laiku apmirusi, todėl prekėmis apsirūpinu kas trečią dieną. Penktus metus prekiauju, tačiau pastaruoju metu prekyba pastebimai sumažėjo, žmonės mažai perka. Galvoju mesti šį verslą, nes patentai pabrango, nebeliko jokių nuolaidų. Matyt, kažkas specialiai nori sužlugdyti turgaus verslininkus", - pesimistiškai kalbėjo kėdainiškis Romas.
Tuo tarpu prie Centrinio pašto Kaune daržovių kioskelį turintis Valentinas Tumėnas pasakojo, kad jo verslas pastaruoju metu išgyvena pakilimą.
„Vaisių ir daržovių prekyba verčiuosi jau 15 metų, prie rytinio nuovargio esu pripratęs. Kai pavargstu, leidžiu sau pailsėti savaitgaliais, o dėl uždarbio nesiskundžiu. Galima dejuoti, kad viskas blogai, bet jeigu gerai dirbi, tai ir uždirbti išeina", - porino V.Tumėnas.
Naujausi komentarai