Meilės diena kitaip Pereiti į pagrindinį turinį

Meilės diena kitaip

2012-02-13 23:59
Meilės diena kitaip
Meilės diena kitaip / Simono Švitros nuotr.

Šv. Valentino dieną su meile susijusių pramogų gali rasti ir tie, kuriems apsiklijuoti skruostus raudonomis širdutėmis atrodo kvaila. Mieste tądien galima rasti ir kur kas intelektualesnės veiklos.

Šeštadienį Bažnytinio paveldo muziejus vilniečius pakvietė į teminę ekskursiją "Širdies motyvas", skirtą Šv. Valentino dienai. Tokia pati ekskursiją dar kartą bus rengiama vasario 14-ąją.

Ekskursija prasidėjo Vilniaus širdies – Arkikatedros bazilikos – požemiuose. Prie garsių Lietuvos karalių ir karalienių kapų gidė Inga Cironkaitė-Bendžienė susirinkusiems į šią ekskursiją, neabejingiems žodžiui "meilė", priminė vienos garsiausių Lietuvos didžiosios kunigaikštystės (LDK) porų – Barboros Radvilaitės ir Žygimanto Augusto – ir kitas meilės istorijas. Ekskursijos dalyviai skaitė šių įsimylėjėlių laiškus, kurie Arkikatedros bazilikos požemiuose guli ant Barboros Radvilaitės karsto.

Susipažinus su istorijomis, aplankius ir kitus Vilniaus arkikatedros požemiuose esančius eksponatus, ekskursija persikėlė į Bažnytinio paveldo muziejų, įkurtą Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčioje. Ši bažnyčia yra garsios Sapiegų giminės mauzoliejus. Ją sau ir savo šeimai pastatė didis LDK žmogus Leonas Sapiega. Bažnyčioje išlikę įspūdingiausi Lietuvos antkapiniai paminklai, o požemiuose ilsisi ir šios giminės atstovai.

Per ekskursiją buvo aplankytas bažnyčioje esantis L.Sapiegos ir jo dviejų žmonų – Dorotos Firlejos ir Elžbietos Radvilaitės – antkapinis paminklas. Jis yra didžiausias Lietuvoje memorialinis statinys. Apžiūrėtas iš balto marmuro iškaltas Teodoros Kristinos Tarnovskytės portretas. Prisimintas ją karštai mylėjęs ir jos gedėjęs Kazimieras Leonas Sapiega.

Išskirtinai šios ekskursijos dalyviams buvo parodytas Bažnytinio paveldo muziejaus fonduose saugomas šv. Valentino relikvijorius. "Būtent šv. Valentinas, kurio asmenybė apipinta legendomis, tiesiogiai nesusijusiomis su jo asmeniu, ir yra šios mūsų ekskursijos kaltininkas", – sakė gidė I.Cironkaitė-Bendžienė.

Prie šios šventenybės ekskursijos gidė supažindino su šv. Valentino istorija. Jis buvo III a. Romos gyventojas, dvasininkas, kankinys. Nužudytas už tai, kad neatsisakė krikščionių tikėjimo. Gidė priminė ir stebuklą, kaip šv. Valentinas grąžino regėjimą Romos imperijos tarnautojo dukrai. Būtent pas jį Romos imperatorius buvo pasiuntęs šv. Valentiną, kad jis pradėtų tikėti pagonių dievais. Tačiau, užuot pradėjęs jais tikėti, šv. Valentinas visą tarnautojo šeimą atvertė į krikščionybę.

Tokia, pasak gidės, yra tikroji istorija. Bet per ekskursiją buvo prisimintos ir legendos. Viena jų – kad šv. Valentinas tuo metu Romoje persekiojamiems krikščionims karpydavo širdeles ir siųsdavo jas tarsi paguodos ženklą. "Kita legenda byloja, kad toje vietoje, kur buvo palaidotas šv. Valentinas, pasodintas migdolo medis. Ir būtent vasario 14-ąją jis pražysdavo", – pasakojo gidė.

Nebuvę Arkikatedros požemiuose, negirdėję, kas rašoma Barboros Radvilaitės laiške Žygimantui Augustui ir jo laiške jai, norintys apžiūrėti Bažnytinio paveldo muziejuje esančią ekspoziciją "Vilniaus sakralinė auksakalystė" ir pamatyti tik savaitę Lietuvoje būsiantį 1637 m. Šv. Kryžiaus relikvijorių, turi dar vieną progą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų