Verslininko Giedriaus Klimkevičiaus organizuojamas "Be2gether" šiemet, jo paties teigimu, kainavo apie 2,5–3 mln. litų. Suma panaši į "Positivus" biudžetą.
Vienas – kyla, kitas – įstrigo
Kai prieš trejus metus pirmą kartą pasklido žinia apie sprendimą organizuoti tarptautinį muzikos festivalį Lietuvoje, melomanai negalėjo nustygti iš džiaugsmo. Organizatoriai žadėjo pasaulinio garso žvaigždes, o muzikos gerbėjai tikėjosi kažko panašaus kaip festivalis "Heineken" Lenkijoje ar Roskildė Danijoje.
Grupių sąrašas galbūt žinomas ne visiems, tačiau kai pirmą kartą Lietuvoje rengiamas toks festivalis, viską galima atleisti. "Morcheeba", "Bloodhound Gang", "Datarock" – šie atlikėjai buvo pirmojo "Be2gether" festivalio žvaigždės.
Su organizatorių teiginiu, kad festivalyje svarbu ne tik muzika, o ir bendra atmosfera, sunku ginčytis. O geros nuotaikos ir linksmybių didžiulėje stovyklavietėje prie Baltarusijos sienos tikrai netrūko. Lietuviai linksminosi festivalyje prie Norviliškių, atleidę organizatoriams už visus neišpildytus pažadus, ir vylėsi, kad tai – tik pradžia, kad vėliau kasmet galėsime kviestis vis garsesnių žvaigždžių.
Antri metai – situacija panaši. Daug pažadų, tačiau galutinis atlikėjų sąrašas ne vieną nuvylė. Vis dėlto važiuoti į festivalį daugelį suviliojo vien "Groove Armada". Kaip neeiliniai atlikėjai buvo pristatomi charizmatiški, tačiau gerbėjų jau daugybę kartų Lietuvoje matyti "Fools Garden". Tačiau dalis lietuvių nusprendė į Norviliškes nebevažiuoti ir mieliau pasirinko tolimesnes keliones į Lenkijos festivalį "Heineken" arba kaimynų latvių organizuojamą "Positivus".
Šis festivalis taip pat skaičiavo antrus metus, tačiau jau galėjo didžiuotis tokiais dalyviais kaip "Travis", "Manic Street Preachers", "James" ar garsieji "Stereophonics". Nenuostabu, kad šiemet į "Positivus" lietuviai traukė būriais, pamiršę patriotiškumą ir liaupsindami pavykusį latvių projektą.
Valstybės paramos neprašo
Trečius metus Salacgryvos miestelyje rengę "Positivus", jo organizatoriai atsikvėpė – 600 tūkst. eurų (per 2 mln. litų) kainavęs renginys šiemet pagaliau atsipirko. Už pagalbą latviai dėkoja privatiems rėmėjams. Valstybė jiems neskiria nė lito.
"Positivus" organizatoriai – trys latviai, naudojantys savo ir privačių rėmėjų lėšas, nė cento negaunantys nei iš savivaldybės, nei iš vyriausybės. "Viskas, ką turime, tai mūsų pačių investicijos, kreditas, bilietai, rėmėjų lėšos ir ilgalaikis planas atgauti investicijas", – pasakojo "Postivus" atstovė spaudai Lyga Andžanė.
Pasklidus kalboms, kad šiemet "Be2gether" gali likti be valstybės paramos, organizatoriai pagrasino festivalio visai nerengti. Tačiau renginys įvyko, nes pagalbos ranką jam ištiesė Vilniaus miesto savivaldybė. Jam atriekta 780 tūkst. litų. Tuomet kilusį visuomenės nepasitenkinimą vicemeras Gintautas Babravičius malšino kalbomis, kad remti prie Baltarusijos sienos organizuojamą festivalį labai prasminga investicija ir tai duos nemenką ekonominę naudą. Kokią, jis esą apskaičiuos po šventės. Prieš porą dienų paklaustas, kiek naudingas miestui buvo "Be2gether", vicemeras prisipažino, kad skaičių dar nėra. Bet rudenį bus.
Užsiminus, kad antai "Positivus" puikiai verčiasi be valdžios paramos, vicemeras G.Babravičius iškėlė mintį, kad latviai paramos negauna, nes jos galbūt tiesiog neprašo.
Galbūt kitais metais lietuviai jau galės išsilaikyti patys? "Judame atsipirkimo link, tikimės, kad artimiausiu metu taip ir įvyks. Jei atrastume stiprių komercinių rėmėjų, žinoma, neprašytume paramos, tačiau kol kas dar niekas neaišku", – sakė "Be2gether" atstovė spaudai Eglė Remeikaitė.
Kur didesnės žvaigždės?
"Buvau pirmuose dviejuose "Be2gether", o pernai nuvažiavau į "Positivus". Negali sakyti, kad Lietuvoje buvo nelinksma, bet su festivaliu Latvijoje – nepalyginsi. Pirmiausia dėl grupių. Peržiūrėjau "Be2gether" šių metų muzikos sąrašą ir jame neradau nė vienos grupės, kurią labai norėčiau pamatyti. Be to, "Positivus" – prie pat jūros, vien dėl to ilsėtis keliskart smagiau. Pasiklausai muzikos, pasimaudai – idealu", – kaimynų festivalį gyrė Ingrida Sliesoraitytė.
"Be2gether" atstovė spaudai E.Remeikaitė su tokia nuomone griežtai nesutiko: "Na taip, šiais metais jie turėjo "Moby", tai buvo stipru. Tačiau vertinant bendrai mūsų muzikantų sąrašas buvo stipresnis – taip mano ir mūsų partneriai iš užsienio, su kuriais teko bendrauti. Pete'as Doherty yra daugiau bulvarinės spaudos žvaigždė. Jo pasirodymai kartais būna labai geri, o kartais – atvirkščiai, todėl nenorėjome rizikuoti. Sinéad O'Connor mes taip pat svarstėme kviestis, tačiau ji kelia labai aukštus reikalavimus organizatoriams ir nesutiko atvykti, nes neturime tiesioginio skrydžio."
"Kita vertus, tikrai nemanau, kad P.Doherty ar S.O'Connor yra didesnės žvaigždės nei, pavyzdžiui, šiemet pas mus koncertavę "Gogol Bordello". O mums svarbiausia – festivalio muzikinė kokybė", – kalbėjo E.Remeikaitė.
Galbūt muzikos ekspertai su tuo sutiktų. Kompetentinga komisija, įvertinusi muzikos kokybę, iškeltų mūsiškį "Be2gether" į aukštumas. Tačiau festivaliai juk pirmiausia – paprastiems žmonėms. Į "Be2gether" jų šiemet susirinko 13 tūkst., o į "Positivus" – 30 tūkst. Pernai šis skaičius buvo dvigubai mažesnis. Pirmą kartą surengtas "Be2gether" priviliojo 8 tūkst. žiūrovų.
"Taip yra todėl, kad latvių publika aktyvesnė. Tiek patys latviai, tiek atvažiuojantys estai. Mes taip pat tikimės užsiauginti savo publiką", – "Be2gether‘ gynė jo atstovė.
O kaip latviai, ar jie atvažiuoja pasisvečiuoti į Lietuvą, privilioti mūsų festivalio? "Jei atvirai, nemanau, kad daug žmonių Latvijoje apskritai žino, kad toks vyksta", – svarstė "Positivus" atstovė spaudai L.Andžanė.
Parama Latvijai
Kokią naudą "Positivus" festivalis davė ekonominėje duobėje besimurkdančiai Latvijai, neaišku. Tačiau kad šaliai tai naudinga – faktas. Mažas pavyzdys. Dvi dienas festivalyje praleidusi lietuvaičių pora suskaičiavo, kad Latvijoje paliko apie 800 litų.
Du bilietai su mokesčiu už stovyklavietę kainavo 324 litus. Už dvi dienas automobilių stovėjimo aikštelėje paliktą automobilį jie sumokėjo 10 litų. Už degalus vietos degalinėje – 100 litų. Dar apie 400 litų atiteko pramogoms, maistui ir vietos gamintojų alui. Tokių lietuvių festivalyje buvo labai daug.
Naujausi komentarai