Kam atiteko "auksinio" tualeto pinigai? Pereiti į pagrindinį turinį

Kam atiteko "auksinio" tualeto pinigai?

2009-10-05 11:31
Kam atiteko "auksinio" tualeto pinigai?
Kam atiteko "auksinio" tualeto pinigai? / Tomo Raginos nuotr.

Už daugiau kaip pusę milijono tualetą prie Kauno pilies pastačiusi įmonė bankrutuoja. Vienas akcininkų teigia, kad dėl skandalingo projekto esą patyręs nuostolių.

Kam atiteko pinigai?

"Įmonė neturėjo jokio pelno iš tualeto. Kažkas kiti turėjo", – įsitikinęs bendrovės "TK sprendimai" akcininkas Voldemaras Filipavičius. Jis kelis mėnesius dirbo įmonės direktoriumi, kai iš pareigų pasitraukė iki tol jai vadovavęs ir "auksinio" tualeto statyba rūpinęsis konservatorius Gintautas Antanas Liaudanskas. Statyboms skirta suma, išgarsinusi konteinerinį tualetą prie Kauno pilies, pasirodė buvusi per maža, nes jį pastačiusi įmonė patyrė nuostolių, o dabar bankrutuoja.

V.Filipavičiaus teigimu, tualetas jį stačiusiai įmonei buvo nuostolingas. Anot verslininko, "TK sprendimai" tiesė vandentiekį ir kanalizaciją į konteinerinį tualetą, o kitus darbus atliko subrangovai. Kadangi projektas buvo keičiamas, "TK sprendimai" 200 m trasą turėjo nutiesti iš naujo, todėl patyrė apie 50 tūkst. litų nuostolį. V.Filipavičius įsitikinęs, kad sumos, kurios užtektų gyvenamajam namui pastatyti, neužteko konteineriniam tualetui, nes įsipareigojimai subrangovams buvo labai dideli.

Bendrovės akcininkui įtarimų kelia konteinerio ir projektavimo darbų kaina. "Projektas kainavo, atrodo, 80 tūkst. litų. Buvau giliai nustebęs, nes projekte viena linija nubrėžta ir dėžutė. Direktorius nesugebėjo paaiškinti, kodėl tiek kainavo. Namui suprojektuoti užtenka 5 tūkst. litų", – svarstė V.Filipavičius.

"Kauno diena" rašė, kad G.A.Liaudanskas bandė derėtis su savivaldybės administracijos direktoriumi Romaldu Rabačiumi, kad už papildomus projektavimo darbus, pakeitus statinio vietą, savivaldybė projektuotojams sumokėtų dar 50 tūkst. litų, tačiau dar labiau numelžti savivaldybės nepavyko.

Vienas už kitą geresni

Nepaisant to, kad savivaldybė sumokėjo "TK sprendimams" visą sutartyje numatytą sumą, įmonė subrangovui Kauno paminklų restauravimo-projektavimo institutui už projektavimo darbus liko skolinga 45 ūkst. litų. Projektuotojai buvo vieni iš iniciatorių šiai įmonei pradėti bankroto procedūrą.

Teismo paskirtas bankroto administratorius Giedrius Pavilionis atsisakė komentuoti situaciją. Nekalbi ir Kauno paminklų restauravimo-projektavimo instituto direktorė Eglė Čiurlienė. "Tema nemaloni, nes skausminga finansiškai. Nebenorime prie jos grįžti", – išsisuko E.Čiurlienė. Ji pripažino nebesitikinti atgauti pinigų už tualeto projektą.

V.Filipavičius savo atsakomybės neįžvelgia, o visą kaltę bando suversti prieš jį dirbusiems vadovams. Verslininko teigimu, G.A.Liaudanskas ir gamybos direktorius Egidijus Račkauskas galėjo samdyti įmones, kurių akcijų patys turėjo. Joms neva ir atiteko didžioji pinigų dalis.

"Tai jo fantazijos. Niekada jokių akcijų neturėjau", – gynėsi G.A.Liaudanskas. Jis tikino išėjęs iš darbo tuomet, kai savivaldybė dar nebuvo atsiskaičiusi už tualeto statybą, tad ir su subrangovais jis negalėjęs atsiskaityti. "Po manęs atėjo V.Filipavičius. Jis viską ir žino", – tikino G.A.Liaudanskas.

Atsakingų gali nelikti

Pasak savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Zenono Abramavičiaus, tyrimą atliekanti prokuratūra statinį įvertino 300 tūkst. litų, o savivaldybė jį stačiusiai įmonei paklojo kone dvigubai didesnę sumą. Apie tai, kas turės atlyginti padarytą žalą, miesto vadovai nedrįsta kalbėti.

"Kas čia žino, iš ko reikės pareikalauti. Gal net iš atsakingų asmenų, kurie kuravo statybą. Teismas nuspręs, nes dabar tik galime spėlioti. Reikia sulaukti, kaip pasibaigs tyrimas", – sakė Z.Abramavičius.

Prokurorai aiškinasi, ar, statant tualetą, nebuvo Baudžiamajame kodekse numatytų nusikaltimų ar baudžiamųjų nusižengimų valstybės tarnybai, viešiesiems interesams ar korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų, padariusių didelės vertės žalą Kauno miesto savivaldybei. Tačiau niekas negali garantuoti, kad, laukiant prokuratūros išvadų, atsakingųjų gali ir nebelikti.

"Mes nieko nepadarysime. Ne nuo mūsų priklausė, kad įmonė bankrutavo", – teisinosi administracijos direktoriaus pavaduotojas.

Statinį vertinusios savivaldybės komisijos išvadose teigiama, kad buvo pastatytas perpus mažesnis statinys, nei planuota. Vietoj bendrovės "TK sprendimai" pasiūlyme nurodyto 24,5 kv. m ploto tualeto suprojektuotas 44 proc. mažesnis (17 kv. m ploto) standartinis konteineris. Neatlikta dalis projektavimo užduotyje nurodytų paslaugų. Paaiškėjus šioms aplinkybėms, administracijos direktoriaus pavaduotojas Romaldas Rabačius žadėjo, kad su rangovais bus suderėta mažesnė kaina, tačiau šis pažadas liko neįgyvendintas.

Teismas taip pat pripažino, kad komunikacijoms tiesti tikrai reikėjo statybos leidimo. Už šį pažeidimą jau nubausti du žemiausios grandies valdininkai, buvę atsakingi už tualeto statybą. Buvęs Komunalinio ūkio skyriaus vedėjas Valius Knokneris ir Miesto tvarkymo poskyrio vedėjas Rimantas Rutavičius atleisti iš darbo.

Kauno mero Andriaus Kupčinsko įžvelgta bendro veikimo schema toliau nenarpliojama ir aukščiau sėdinčiųjų savivaldybės valdininkų kėdės kol kas nekliba. "Laukiame teisinio vertinimo, nes be jo mūsų sprendimai būtų niekiniai", – vėl gynėsi Z.Abramavičius.


Jie privalėjo kontroliuoti tualeto statybą.

Už miesto ūkį atsakingas vicemeras Steponas Vaičikauskas.

Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Romaldas Rabačius.

Miesto ūkio departamento direktorius Jonas Žališkevičius.

Komunalinio ūkio skyriaus vedėjas Valius Knokneris.

Miesto tvarkos priežiūros poskyrio vedėjas Rimantas Rutavičius.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų