"Gyvybės langelio" Kaune nereikia? Pereiti į pagrindinį turinį

"Gyvybės langelio" Kaune nereikia?

2009-11-26 09:04
"Gyvybės langelio" Kaune nereikia?
"Gyvybės langelio" Kaune nereikia? / Andriaus Ufarto (BFL) nuotr.

Vilniuje atidarytas pirmasis Lietuvoje "gyvybės langelis". Kauno valdininkų įsitikinimu, Kaune jis nereikalingas. "Problemos kol kas neįžiūriu. Jei vaikai bus paliekami prakartėlėse ar kur tarpuvartėse, tada spręsime", – pareiškė Gediminas Jankus.

Savivaldybės Socialinių reikalų departamento direktorius prisipažino neturintis jokios informacijos, ką apie tai galvoja mieste esančios gydymo įstaigos ir iš jų jokios iniciatyvos nesulaukęs.

Švietimo, sveikatos apsaugos, socialinės rūpybos sritis kuruojantis vicemeras Algimantas Kurlavičius ilgokai negalėjo atsakyti, ar kur nors svarstytas klausimas dėl "gyvybės langelio" steigimo Kaune. Jis teisinosi turįs to paklausti administracijos darbuotojų. Pasak vicemero, neseniai vykusiame gydymo įstaigų vadovų susirinkime jokių pasiūlymų nepateikta.

Pasiteiravus, ar pats mero pavaduotojas nerodė iniciatyvos dėl "gyvybės langelio", kad Kaune gimę nelaukiami kūdikiai turėtų teisę gyventi, ilgokai tylėjęs A.Kurlavičius tarstelėjo: "Galima taip suprasti."

Jau kelerius metus Lietuvoje buvo diskutuojama, kad nelaukiami kūdikiai turėtų galimybę išgyventi, o ne būtų nužudomi, išmetami į pamazgų duobes arba šiukšlių konteinerius. Speciali vieta, kur gimusį vaiką gali palikti mama, nenorinti jo auginti, įkurta Vilniaus apskrities sutrikusio vystymosi kūdikių namuose. Netrukus tokia vieta turėtų atsirasti ir Klaipėdoje.

Kitų šalių praktika rodo, kad paprastai "gyvybės langelis" veikia gimdymo namų sienoje. Ligoninės budintis personalas gauna perspėjimo signalą apie paliktą naujagimį ir juo skubiai pasirūpinama.

Savivaldybės gydytojo tarnybos vedėja Diana Kaunienė pripažįsta, kad tokia vieta mieste būtų neabejotinai reikalinga, tačiau, anot jos, tuo turėtų rūpintis socialinės srities specialistai.

"Paliktą vaikiuką turėtų apžiūrėti medikai, todėl vertėtų "gyvybės langelį" atidaryti gydymo įstaigoje", – savo nuomonę dėstė D.Kaunienė. Kaip vieną realių vietų ji pasiūlė Kauno 2-osios klinikinės ligoninės Akušerijos skyrių.


Visos teisinės sąlygos

Vidaus reikalų ir Sveikatos apsaugos ministerijos oficialiai pritarė "gyvybės langelių" steigimui vaikų globos ar sutrikusio vystymosi kūdikių namuose bei ligoninėse.

Teisingumo ministerija skelbia, kad motinai, palikusiai naujagimį saugioje vietoje, negresia jokia atsakomybė.

Nuo nepriklausomybės atkūrimo per metus atliekų konteineriuose vidutiniškai randama po šešis nužudytus kūdikius.

Pernai Lietuvoje gimė 36 tūkst. kūdikių, užfiksuota 10 tūkst. abortų.


"Gyvybės langelių" praktika

Pirmasis pasaulyje "gyvybės langelis" įrengtas XII a. pabaigoje Vatikane, Šventosios Dvasios ligoninėje, kur buvo priimami ir prižiūrimi mamų palikti kūdikiai, iki tol mirdavę gatvėje. Prancūzijoje "gyvybės langeliai" atsirado XVII a. Pirmieji šiuolaikiniai "gyvybės langeliai" 2000 m. įrengti Vokietijoje. Taip pat kūdikių išsaugojimo įrenginiai gydymo įstaigose statomi Šveicarijoje, Austrijoje, Lenkijoje, Čekijoje, Japonijoje, Italijoje, Belgijoje, Slovakijoje, Vengrijoje, JAV. Čekijoje nuo 2005-ųjų įsteigti 22 "gyvybės langeliai" – juose buvo palikta ir išsaugota 12 vaikų. Per metus Vokietijoje "gyvybės langeliuose" vidutiniškai paliekama apie 50 naujagimių.

Šaltinis atn.lt

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų