Eidamas 95-uosius metus Varšuvoje mirė Alfredas Tiškevičius - paskutinis, dešimtasis, Palangos grafų Antaninos ir Felikso Tiškevičių vaikas. Garsios giminės pėdsakų
yra ir Kaune.
Giminės pėdsakai Kaune
Grafų Tiškevičių giminės ilgaamžio Alfredo kremuoti palaikai bus palaidoti Palangos kapinėse, kur ilsisi jo tėvai. Garsi ne tik Lietuvoje grafų Tiškevičių giminė paliko ryškių pėdsakų įvairiose Lietuvos vietovėse, ne tik statydama dvarus, bet ir kurdama kultūros židinius su koncertų salėmis, teatrais, kaupdama meno vertybių kolekcijas, statydama visuomeninės paskirties objektus.
Gal ne visi kauniečiai žino, kad prie Vytauto Didžiojo karo muziejaus nuo 1938 m. stovintys galingi liūtai buvo atgabenti iš plačios Tiškevičių giminės atstovo valdyto Astravo dvaro (Biržai). Šie Tiškevičiai, turėję artimų giminystės ryšių su Palangos giminaičiais, atplukdė bronzines skulptūras laivais iš Peterburgo į savo dvarą, o paskui juos padovanojo Kaunui. Gausu plačios Tiškevičių giminės pėdsakų ir Kauno priemiestyje, pavyzdžiui, Raudondvaryje. Vieno iš Tiškevičių palaikai ilsisi šio miestelio bažnyčioje, kurios statyba jis rūpinosi.
2002 metų rudenį Palangos grafų Tiškevičių sūnus Alfredas lankėsi Palangoje, kur kartu su antrąja žmona šventė savo 90-ąjį gimtadienį. Tuomet jis pasakojo, kad per savo gyvenimą jam teko paragauti ne tik gardžios tėvų duonos, bet ir kęsti nepriteklius. Grafas prisiminė, kad jo tėvai buvo gerbiami žmonės, kad jis niekada negirdėjo pakelto tėvų balso ir nematė jiems dirbusių žmonių ašarų. Beje, būtent jo tėvai 1900 metais pasistatė garsiuosius rūmus Palangoje.
Sėdėjo vokiečių kalėjime
Antrasis pasaulinis karas užklupo Alfredą Tiškevičių, kai jam buvo 27 metai. Tėvas jau buvo miręs, o motina gyveno Anglijoje. Kaip pasakojo grafas, vieną 1940 metų birželio dieną, prieš pasirodant rusų kariuomenei, jis stovėjo su dviračiu Vokietijos pasienyje. Vokiečiams A.Tiškevičius pasirodė įtartinas - jį suėmė ir be cento kišenėje pasodino į kalėjimą.
Tad, prasidėjus Lietuvos okupacijai, grafas sėdėjo vokiškame kalėjime Tilžėje. Kai vokiečiai pagaliau suprato, kad A.Tiškevičius neturėjo jokių piktų kėslų, jį paleido, pasiūlę rinktis grįžimo vietą - Lietuvą arba motinos gimtinę Lenkiją. A.Tiškevičius pasirinko pastarąją šalį, nes Lietuvoje jo būtų laukusi tremtis į Sibirą. Į Lenkiją jis išsivežė ir jaunutę žmoną su septynių mėnesių sūnumi, kuriuos per Lietuvos sieną pergabeno geri žmonės.
Lenkijoje grafas slėpė savo kilmę ir tai, kad yra lietuvis. Pusę amžiaus jis dirbo įvairiausius darbus ir nesitikėjo vėl kada nors pamatyti Palangą. Tik 1990 m. A.Tiškevičius pirmą kartą atvažiavo į Lietuvos pajūrį, vėl pamatė tėvų dvaro rūmus, savo jaunystės vietas. Į Palangą jis atvažiuodavo vos ne kasmet su savo antrąja žmona.
Dievas nedavė anūkų
Palangoje grafas itin susidraugavo su Gintaro muziejaus, įkurto grafų rūmuose, mokslo darbuotoju Antanu Tranyzu, kuris yra sukaupęs daug įvairios informacijos apie Palangą, rūmus ir jų parką.
Viena didžiausių Alfredo Tiškevičiaus svajonių buvo atstatyti tėvų rūmuose koplyčią, matyti juose besituokiančias poras ir mirti ne ligoninėje, o tarp savų. A.Tiškevičius apgailestavo, kad Dievas nedavė jam anūkų - sūnus Adomas, gyvenantis JAV, neturi vaikų, tačiau su žmona dažnai atvažiuoja į Palangą.
Grafas džiaugėsi antrąja savo žmona. Ir pirmoji, ir antroji A.Tiškevičiaus žmonos buvo lenkės, palaikiusios tarpusavy draugiškus santykius.
Nepriklausoma Lietuva grąžino A.Tiškevičiui menką dalį jo tėvų turto - dalį garsiojo Palangos kurhauzo, kuris prieš šešerius metus mįslingomis aplinkybėmis sudegė. Išliko grafui suteiktas Palangos miesto garbės piliečio vardas ir visos Tiškevičių giminės istorija.
Naujausi komentarai