Duomenų centras šalia Vilniaus: teismas mato grėsmę iš Rusijos

Duomenų centro plėtotojai: projektas gali žlugti

„Arcus Novus“ ir „SatGate Holding“ teismui tvirtino, kad vyriausybinės komisijos sprendimas yra nepagrįstas faktiniais duomenimis, jis apsunkina arba iš viso užkerta kelią duomenų centro projektui. Anot įmonių, į projektą jau investuota 6,05 mln. eurų, deramasi dėl tolesnių apie 130 mln. eurų vertės investicijų, todėl neigiamas komisijos vertinimas gali atimti galimybę investuotojams atgautilėšas.

Bendrovės nurodė, kad „AmberCore DC“ yra pateikusi paraišką Jungtinės Karalystės vyriausybės eksporto kreditų garantijų departamentui „UK Export Finance“, į projektą numatoma pritraukti privačių investuotojų. Be to, į projektą yra investavę Rusijos ir Danijos, su Lietuva turinčių dvišales sutartis dėl investicijų skatinimo ir jų abipusės apsaugos, investuotojai.

„Arcus Novus“ ir „SatGate Holding“ teigimu, centras atitiktų aukščiausio saugumo (TIER III) reikalavimus ir būtų vienintelis toks centras Europoje su palydovinio teleporto pajėgumais. Jame savo sistemas galėtų diegti griežčiausiais patikimumo kriterijais besivadovaujančios bendrovės, pavyzdžiui, finansų institucijos.

Anot bendrovių, neigiamas komisijos vertinimas užkerta kelią jų kuriamoms inovacijoms, jos neteks galimybės dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, kur reikės pateikti su nacionalinio saugumo interesais susijusius dokumentus, mažės galimybių pripažinti centrą strateginės technologinės plėtros objektu ir gauti Vyriausybės investicijų.

Anot „Arcus Novus“ ir „SatGate Holding“, jos neturi ketinimų duomenų centrą sujungti šviesolaidžio linijomis su Rusijos saugumo tarnybos radioelektroninės žvalgybos centru – tokios prielaidos esą neatitinka tikrovės, nes tai padaryti yra technologiškai neįmanoma be naujos šviesolaidinės linijos, sienos kirtimo arba tranzitinių operatorių naudojimo.

„Šviesolaidžio linijos iki artimiausios sienos su Rusija (Karaliaučiaus srities) ilgis sudarytų virš 160 kilometrų, o visų Lietuvoje veikiančių tranzitinių ryšių operatorių veikla yra išsamiai reglamentuota ir griežtai prižiūrima valstybinių institucijų“, – teismui nurodė „Arcus Novus“ ir „SatGate Holding“.

„Arcus Novus“ taip pat pabrėžė, kad jau ilgą laiką veikia Lietuvos informacinių technologijų, telekomunikacijų ir kitų aukštųjų technologijų sektoriuje, bendrovės palydovinio ryšio kanalai buvo naudojami Lietuvos karinėms misijoms Afganistane ir Irake ir tuo metu bendrovė nebuvo vertinama kaip kelianti grėsmę  nacionaliniam saugumui.

„Arcus Novus“ Lietuvoje veikia jau 15 metų

2003 metais įsteigtos „Arcus Novus“ pagrindinė veikla buvo informacijos perdavimas palydovinėmis ryšio sistemomis. 2007 metais „Arcus Novus“ įsteigė viešąją įstaigą Liepiškių technologijų parkas ir antrinę įmonę „SatGate“, kuriai perdavė telekomunikacinių paslaugų teikimo veiklą.

„Arcus Novus“ antrinę įmonę „Arcus Innotech“ įsteigė 2009 metais, 2013 metais ji buvo pervadintą į „AmberCore DC“. Duomenų centro projektą įmonė pradėjo įgyvendinti 2012 metais, 2016-ųjų sausį gavo statybos leidimus, tačiau statybos kol kas dar nėra pradėtos.

„Arcus Novus“ yra Lietuvos aerokosmoso asociacijos narys, įmonės vadovas V. Tomkus yra asociacijos pirmininkas. Įmonė dalyvavo Lietuvai kuriant pirmuosius dirbtinius Žemės palydovus.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pernai V.Tomkui įteikė inovacijų švyturio apdovanojimą „už pažangių, inovatyvių, teikiančių socialinę ir ekonominę naudą Lietuvai veiklų kūrimą ir vystymą Lietuvoje“. Prezidentūros pranešime taip pat pabrėžtas jo indėlis skatinant Lietuvos bendradarbiavimą su NASA ir Europos kosmoso agentūra.



NAUJAUSI KOMENTARAI

tai

tai portretas
kur Nacionalinis saugumas jei jau teismai pereme ta funkcija ir ka atstovauja p. Anusauskas jei kubilius su visais konsglobejais issvaiste tautos pinigus su briuselio mafija......
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių