- Šarūnas Sabaitis, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Duomenų centro projektą šalia Vilniaus vystanti bendrovė „Arcus Novus“ ir jos didžiausia akcininkė Danijos įmonė „SatGate Holding“ per tiesioginius ir netiesioginius akcininkus yra susijusios su Rusijos Federaline saugumo tarnyba (FSB), todėl kelia pavojų nacionaliniam saugumui, nutarė teismas.
Dvi bylas išnagrinėjęs Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) birželio 27 dieną atmetė „SatGate Holding“, „Arcus Novus“ ir jos valdomos duomenų centro plėtotojos „AmberCore DC“ skundus, kuriais įmonės siekė panaikinti joms nepalankias vyriausybinės komisijos išvadas. Tokius pat sprendimus šių metų pradžioje priėmė ir Vilniaus apygardos administracinis teismas.
„Yra pagrindas konstatuoti, kad „Arcus Novus“ turi nacionaliniam saugumui riziką keliančių ryšių su žvalgybos operacijas prieš Lietuvą vykdančia Rusijos federaline saugumo tarnyba, todėl nėra teisinio pagrindo pripažinti, jog bendrovė atitinka nacionalinio saugumo interesus. Šių duomenų nepaneigia ir apeliacinės instancijos teismo ištirti įslaptinti dokumentai“, – rašoma LVAT nutartyje.
Teismas pažymėjo, kad „Arcus Novus“ ir „SatGate Holding“ turi tiesioginių ryšių su Rusijoje registruotu Valerijumi Avetisjantu.
Yra pagrindas konstatuoti, kad „Arcus Novus“ turi nacionaliniam saugumui riziką keliančių ryšių su žvalgybos operacijas prieš Lietuvą vykdančia Rusijos federaline saugumo tarnyba.
„Įmonės dėl šio asmens sąsajų su Rusijos saugumo ir žvalgybos tarnybomis kelia grėsmę nacionaliniam saugumui“, – teigia LVAT.
Vyriausybinė Potencialių dalyvių atitikties nacionalinio saugumo interesams įvertinimo komisija, remdamasi vieša ir įslaptinta Valstybės saugumo departamento (VSD) medžiaga, du kartus teikė neigiamą išvadą dėl „Arcus Novus“ plėtojamo projekto. 2016-ųjų rugpjūtį toks sprendimas buvo priimtas vertinant „AmberCore DC“ įstatinio kapitalo padidinimą. „AmberCore DC“ ir „Arcus Novus“ atšaukus su kapitalo didinimu susijusius sandorius, dar vieną neigiamą išvadą komisija pateikė pernai lapkritį.
„Arcus Novus“ vadovas Vidmantas Tomkus BNS sakė dar nesusipažinęs su LVAT nutartimis, todėl nenorėtų jų komentuoti. Anot jo, bendrovės akcininkai spręs dėl duomenų centro projekto ateities, tačiau kol kas sprendimai nėra priimti.
VSD: „Arcus Novus“ kontroliuoja Rusijos piliečiai
Danijos „SatGate Holding“ valdo 51 proc. „Arcus Novus“ akcijų, likę 49 proc. akcijų priklauso Karaliaučiaus srityje registruotam V. Avetisjantui. BNS žiniomis, Lietuvos žvalgyba nustatė, kad įmones per tarpines užsienio kompanijas taip pat kontroliuoja Rusijos piliečiai Kirilas Lupandinas, dirbantis „AmberCore DC“ generaliniu direktoriumi, Vitalijus Malaševskis, vadovaujantis „Arcus Novus“ grupės įmonei „SatGate“, V. Avetisjantas ir Borisas Moskaliukas.
„Riziką nacionaliniam saugumui didina tai, kad V. A. (V. Avetisjantas – BNS) anksčiau dirbo Rusijos įmonėse, kurios tiesiogiai susijusios su Rusijos valdžios ir teisėsaugos institucijomis, o jų veiklą prižiūri Rusijos Federalinė saugumo tarnyba“, – nurodė VSD, kurio duomenys cituojami LVAT nutartyje.
Departamento duomenimis, 2006–2009 metais V. Avetisjantas buvo Rusijos dujų koncerno „Gazprom“ antrinės įmonės „Gazpromkomplektacija“ padalinio Karaliaučiuje direktorius, 2009–2014 metais – Karaliaučiaus muitinės tarpininkų įmonės „Gazinvets Group“ steigėjas ir direktoriaus pavaduotojas.
Anot vyriausybinės komisijos, net jei V. Avetisjantas parduotų „Arcus Novus“ akcijas, jis per tarpines bendroves išlaikytų įtaką įmonėje.
VSD teigimu, pavojų nacionaliniam saugumui kelia ir ketinimai duomenų centrą šviesolaidžių linijomis sujungti su Lietuvos telekomunikacijų tinklais, o per juos – su kitomis Europos Sąjungos valstybėmis ir Rusija.
„Tikėtina, kad, kai Duomenų centras šviesolaidžių linijomis bus sujungtas su Rusija, jis bus prijungtas prie Rusijos Federalinės saugumo tarnybos radioelektroninės žvalgybos centro, kuris vykdo radioelektroninę žvalgybą ir kibernetinį šnipinėjimą prieš Lietuvą ir kitas NATO ir Europos Sąjungos valstybes“, – pabrėžė VSD.
Departamento teigimu, kyla pavojus, kad Rusijos saugumo tarnyba galėtų daryti įtaką Lietuvos telekomunikacijų tinklams, o Lietuvos teritorija galėtų būti panaudota priešiškoms kibernetinėms operacijoms prieš trečiąsias šalis.
„Jeigu Duomenų centro klientais taptų valstybės institucijos, bankai, telekomunikacijų įmonės, Rusija turėtų galimybių dėl politinių, ekonominių ar karinių interesų trikdyti Lietuvos valstybės valdymą ir ekonomikos funkcionavimą“, – nurodė VSD.
Departamentas taip pat nurodė, kad „Arcus Novus“ ir „AmberCore DC“, siekdamos pritraukti potencialių klientų projektui įgyvendinti ir kviesdamos naudotis jų paslaugomis valstybės institucijas, vienu iš savo partnerių atvirai įvardijo Rusijos koncerną „Gazprom“, turintį glaudžių sąsajų su Rusijos specialiosiomis tarnybomis.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Nupuoštoms eglutėms Vilniuje – virš šimto surinkimo taškų
Nors šventės dar nesibaigia, bet jau verta pagalvoti, kur teks dėti po švenčių nupuoštą eglutę. Nuo sausio 4 d. vilniečiai jau galės nupuoštas eglutes nešti į artimiausią jų surinkimo vietą. Kaip pranešė s...
-
LTG: šis maršrutas – ypač populiarus ir pasiteisino su kaupu
2023 metų gruodžio 27 d. pradėjusiu veikti traukinių maršrutu Vilnius–Ryga–Vilnius per 12 mėnesių važiavo kone 62 tūkst. keleivių, praneša LTG grupė. ...
-
Vilniaus savivaldybė teisme siekia gauti tarp A. Tumėno ir Gynėjų gatvių einantį kelią
Vilniaus miesto savivaldybė teisme siekia gauti tarp A. Tumėno gatvės 4 ir Gynėjų gatvės 14 einantį pagalbinį kelią. ...
-
Svarstoma kitąmet Vilniuje pradėti Veiklių senjorų programą6
Vilniaus miesto savivaldybės taryba svarsto apie galimybę kitąmet sostinėje pradėti Veiklių senjorų programą, skirtą didinti vyresnio amžiaus gyventojų užimtumą, skatinti verslumą bei didinti įsitraukimą į kultūrinį bei kūrybinį gyvenimą....
-
Nuo vasario 1 d. keičiasi „Vilniaus vandenų“ kai kurių paslaugų kainų tarifai
Nuo 2025 m. vasario 1 d. Vilniaus miesto ir rajono, Šalčininkų ir Švenčionių rajonų butų gyventojams didės geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų kainos, praneša Vilniaus vandenys. ...
-
Vilnius traukia investuotojus: kaip suderinti plėtrą ir mažinti biurokratiją?1
Vilnius – sparčiausiai augantis Baltijos regiono miestas, kuriame pernai buvo išduota daugiausia, net 12 proc., visų statybos leidimų, kai tuo tarpu Kaune – 7 proc., Klaipėdoje – 2 proc. Visuomenėje vyksta diskusijos, kad Vilniuje...
-
Vilniaus svečius pasitinka nauji riboženkliai su svarbia žinute1
Besidžiaugdamas prestižiniu Europos Komisijos titulu „Vilnius – Europos žalioji sostinė 2025“, miestas atnaujina savo riboženklius. Kaskart įvažiuodami į sostinę svečiai ir grįžusieji namo vietiniai išvys šalia miest...
-
Šventiškai pasipuošusiems verslams ir įstaigoms Vilnius padėkojo choro kalėdinėmis dainomis
Prieš šventes kitų metų Europos Kalėdų sostinės titulą iškovojęs Vilnius nepraleido progos padėkoti verslams ir įstaigoms, mieste kuriantiems ypatingą Kalėdų atmosferą. Išskirtinai pasipuošusias ar šventin...
-
Sostinė ruošiasi paleisti viešąjį vandens transportą: kas naujo?
Nuo 2025-ųjų metų vasaros Vilniuje planuojant pradėti visuomeninę laivybą Nerimi, sostinės taryba pritarė specialiojo upės prieplaukų plėtros plano parengimui. ...
-
Savivaldybės planai populiariame Vilniaus rajone sukėlė pyktį: kiek kainuos gyventojams2
Vilniaus savivaldybė siekia išsaugoti paveldu laikomą Šnipiškių medinę architektūrą. Ateityje čia, esą, turėtų kurtis verslai, kavinės, toliau kilti mediniai pastatai. Tačiau plėtotojai tokią miesto valdžios viziją peikia. ...