Pasak mero, planas labiausiai aktualus potencialios karinės grėsmės atveju, bet būtų aktualus ir ekstremalios situacijos metu, įvykus avarijai, gamtinei stichijai, branduolinei grėsmei, hibridinėms atakoms.
„Jis yra universalus visais atvejais, jo panaudojimo intensyvumas gali skirtis, nes gali būti priimtas sprendimas evakuoti tik tam tikrą Vilniaus dalį, vieną seniūniją arba kažkokią konkrečią teritoriją“, – trečiadienį pristatydamas planą kalbėjo V. Benkunskas.
„Šiandieną labiausiai aktualu ir visi kalba – ir čia nėra ko neigti – planas pilna apimtimi galėtų būti realizuojamas karinės grėsmės atveju“, – pažymėjo meras.
Anot jo, Vilniaus mieste nustatytos trys pagrindinės evakuacijos kryptys: Panevėžio ir Šiaulių, Klaipėdos ir Kauno, Alytaus ir Lenkijos pasienio. Evakuacija gali būti vykdoma ir miesto ribose, evakuojant vilniečius iš vieno rajono į kitą.
Taip pat evakuacija skirstoma į tris skirtingus tipus – savarankišką su savo transporto priemone, su savivaldybės pagalba jos organizuojamu transportu ir socialines ar slaugos paslaugas namuose gaunančių žmonių evakuaciją.
Vieša ir nevieša plano dalys
Kaip nurodė meras, Vilniaus evakuacijos planą sudaro dvi dalys: vieša dalis, skirta visuomenei, ir nevieša, skirta institucijų sąveikai.
„Yra parengtas ir spausdintinis leidinys, kuris bus pasiekiamas mūsų visose viešosiose vietose, seniūnijose, bibliotekose, kitose viešąsias paslaugas teikiančiose įstaigose. Ir elektroninė versija, kur tikrai labai kviesime susipažinti, perskaityti, nes tai duos ir tam tikros ramybės“, – sakė V. Benkunskas.
„Na, ir antroji neviešoji plano dalis yra skirta institucijų tarpusavio sąveikai. Nieko turbūt labai slapto nėra, bet tai yra perteklinė informacija, kuri visuomenei ar eiliniam miestiečiui nėra reikalinga“, – pažymėjo Vilniaus vadovas.
Jis pabrėžė, kad plano paskelbimas ar priėmimas nereiškia, jog yra padidėjęs pavojus ar atsiradęs poreikis jį aktyvuoti.
„Situacija yra stabili ir tikrai jokios panikos nenorime kelti. Mūsų tikslas yra aiškus – turėti planą, turėti sąveiką tarp institucijų, žinoti, kas už ką yra atsakingas ir pasitikėti mūsų gynybos pajėgom, kariuomene, kitom institucijom tikintis, kad to plano aktyvuoti niekada nereikės“, – nurodė V. Benkunskas.
Šiandieną labiausiai aktualu ir visi kalba – ir čia nėra ko neigti – planas pilna apimtimi galėtų būti realizuojamas karinės grėsmės atveju.
Mero teigimu, planas buvo ruošiamas daugiau nei metus laiko, remiantis Ukrainos, JAV miestų pavyzdžiais, jis yra suderintas su Lietuvos kariuomene, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentu, policija, Lietuvos šaulių sąjunga.
„Nors oficialiai ir formaliai mes planą turėjome ir iki šiol, bet jis daugiau buvo teorinis ir nelabai atspindintis realių grėsmių, realių situacijų įgyvendinimo praktikoje dėl pasikeitusių aplinkybių“, – sakė V. Benkunskas.
Rengiant planą savivaldybė bendradarbiavo su įvairiomis organizacijomis bei įstaigomis, kurios ekstremalios situacijos atveju padėtų užtikrinti gyventojų saugumą: kitomis savivaldybėmis, Vilniaus savivaldybei pavaldžiomis įstaigomis, Lietuvos šaulių sąjunga, Lietuvos Raudonuoju Kryžiumi bei Vilniaus apskrities vyriausiuoju policijos komisariatu.
Planas parengtas konsultuojantis su Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentu (PAGD) bei remiantis jų nacionaliniu mastu nustatytomis gairėmis.
Veiksmai evakuacijos metu
Plane numatytas penkių žingsnių evakuacijos procesas nuo gyventojų perspėjimo iki grįžimo į miestą, kai tam yra galimybė.
Kilus pavojui, dėl kurio reikėtų palikti miestą, gyventojai pirmiausia būtų informuojami sirenomis, perspėjimo pranešimais mobiliuosiuose telefonuose bei per oficialius informacijos sklaidos kanalus: radiją (M-1, Radiocentras, LRT), LRT televiziją, savivaldybės tinklalapį, socialinius tinklus.
Pirmuoju pranešimu būtų siunčiama žinia apie ekstremalios situacijos pobūdį, evakuacijos būtinybę, skelbiama pagrindinė informacija apie evakuacijos maršrutus. Gyventojai gautų konkrečius nurodymus pagal jų vietovę – pranešime būtų nurodomi seniūnijai paskirti maršrutai, surinkimo ir tarpiniai evakavimo punktai, evakuacijos laikas.
Taip pat realiu metu oficialiuose kanaluose būtų nuolat atnaujinama informacija apie galimus eismo apribojimus, nukreipimus ir prioritetinius maršrutus.
Informacijos pasiekiamumas būtų užtikrinamas ir savivaldybės civilinės saugos linija 19101: operatoriai teiktų informaciją apie evakuacijos procesą, maršrutus, tarpinius evakavimo ir surinkimo punktus, atsakytų į kitus aktualius klausimus.
Anot savivaldybės, evakuacijos kryptys parinktos siekiant maksimaliai sumažinti eismo spūstis ir užtikrinti, kad gyventojai galėtų saugiai pasiekti iš anksto numatytus surinkimo punktus bei tarpinius evakavimo punktus.
Sostinės savivaldybė pabrėžia, kad evakuacijos krypčių miestai nebūtinai yra galutiniai evakuacijos taškai – gyventojai gali būti nukreipiami ir į pakeliui esančias gyvenvietes. Šiuo metu Vilnius yra sudaręs tarpusavio pagalbos sutartis su 16 kitų savivaldybių.
Kiekvienam evakuacijos scenarijui savivaldybė yra numačiusi pagrindinius bei alternatyvius maršrutus iš kiekvienos seniūnijos.
„Jeigu jau būtų paskelbta visuotinė Vilniaus evakuacija, mes greičiausiai turėtume kažkokį kitą teisinį režimą ar tai mobilizacija būtų paskelbta, o gal ir karo padėtis, tai šiuo atveju prieš šiuos veiksmus mes turėtume dar laiko pasiruošti ir žmones informuoti dėl kažkokių veiksmų“, – sakė V. Benkunskas.
„Tai esant paskelbtai mobilizacijai, kiek ten tų žmonių bebūtų likę, tikrai norėtųsi, kad per 72 valandas ar per dvi paras jau Vilniuje liktų tik tie kam reikia likti ir kas bus susiję su miesto gynyba“, – teigė jis.
Pristatydamas planą, meras įvardijo ir penkis prioritetinius projektus, kuriuos reikia įgyvendinti siekiant užtikrinti didesnį gyventojų saugumą ir transporto pralaidumą.
Tarp jų – Valakampių tilto kapitalinis remontas, A1 išvažiavimo platinimas, Mykolo Lietuvio gatvės statyba bei Geležinio vilko ir Molėtų plento sankryžos rekonstravimas į dviejų lygių sankryžą, Šiaurinės gatvės statyba nuo Vilniaus vakarinio aplinkkelio iki Fabijoniškių gatvės, Eišiškių plento rekonstravimas jį platinant.
(be temos)