- Aida Valinskienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
"Vilnius – žemai skraidančių angelų miestas" – toks užrašas ir balti besišypsantys angelai ilgą laiką pasitikdavo atvykstančiuosius į Vilnių. Tačiau jau kurį laiką angelų ant Vilniaus riboženklių nebėra, juos pakeitė vėliavos, o patys angelai sandėliuojami ir vargu ar artimiausiu laiku vėl kur nors nutūps.
Saugojo miestą
Pirmieji angelai Vilniuje pasirodė dar 2004 m. Tuomet jie nusileido ant stogų ir suoliukų. Tuo metu miestui vadovavusio mero Artūro Zuoko tikslas buvo angelus sargus paversti vienu iš miesto simbolių. Angelus sukūrė skulptorius Vaidotas Ramoška ir jie saugojo vilniečius, miesto svečius bei kvietė su jais bendrauti.
Po kelerių metų visas būrys angelų papuošė Vilniaus rotušės aikštę. 2010 m. 10 jų keliavo po visą sostinę ir nusileisdavo netikėčiausiose vietose.
2014 m. angelais buvo papuošti ir įvažiavimai į Vilnių, o po sostinės pavadinimu atsirado užrašas "Žemai skraidančių angelų miestas". Penki balti besišypsantys angeliukai prie penkių pagrindinių įvažiavimų į miestą sveikinosi su visais atvykstančiaisiais. Tačiau sėdinčių skulptūrėlių ant sostines ribas žyminčių užrašų vieną dieną neliko.
Yra pakankamai
Savivaldybė informuoja, kad angelai "išskrido", nes vietą turėjo užleisti vėliavoms. Jie nuimti tada, kai buvo priimtas sprendimas prie įvažiavimų į miestą pastatyti vėliavas. Valstybinė heraldika šiuo atveju esą yra svarbesnė nei gražūs meniniai akcentai. Ir kažkodėl viskas tilpti vienoje vietoje negalėjo.
Kaip "Vilniaus dienai" teigė Vilniaus miesto savivaldybės Vyriausiojo miesto architekto skyriaus vyresnioji patarėja Rūta Matonienė, šiuo metu visi penki angelai, sėdėję ant miesto riboženklių, saugomi savivaldybės įmonės "Grinda" aikštelėje.
Netektis: menininko V.Ramoškos kurti balti angeliukai daugumai pakelia nuotaiką, tačiau prie įvažiavimo į Vilnių jų nebeliko. B. Barausko nuotr.
"Minėti angelai yra Vilniaus miesto nuosavybė, todėl jų nuėmimo derinti su menininku neprivalėjome", – sakė savivaldybės atstovė.
Ji taip pat informavo, kad angelams nėra ieškoma naujos vietos, nes Vilniaus centre per pastarąjį dešimtmetį yra pakankamai daug viešomis ir privačiomis iniciatyvomis atsiradusių angelų. Ar jie galėtų būti ateityje naudojami kitose viešose miesto vietose, bus sprendžiama atskirai.
Skaičiuojama, kad iš viso sostinėje gyvena apie 200 angelų. Jie nutūpę ant ligoninių, poliklinikų, mokyklų stogų ir privačių įmonių pastatų.
Tačiau vilniečiai nemano, kad angelų mieste per daug, nes jie jau yra tapę miesto simboliu, suteikiančiu vien tik gerų emocijų. V.Ramoškos kurti angeliukai visada pakelia nuotaiką, priverčia nusišypsoti.
Suprasti sunku
Angelų autorius skulptorius V.Ramoška "Vilniaus dienai" teigė, jog jokios informacijos iš savivaldybės apie tai, kad angelai bus nuimti, negavęs, tačiau sulaukęs sunerimusių žmonių skambučių. Žmonės klausė, kodėl angelai paliko miestą?
Tik dingusių angelų istorija pradėjus domėtis žurnalistams, menininkas sulaukė skambučio iš Vilniaus savivaldybės – skambinusieji domėjosi angelų atsiradimo istorija.
Sprendimas nuimti angelus, matyt, buvo priimtas "viršuje".
"Sprendimas nuimti angelus, matyt, buvo priimtas "viršuje", o dabar siunčia pas mane paprastus mielus žmogeliukus klausti, kas ten, kaip ir kodėl – sakė V.Ramoška. – Aš labai norėčiau, kad tie angelai pas mane atsidurtų – suremontuočiau, sukurčiau jiems antrą gyvenimą. Būtų geriau, nei kad gulėtų kokiam nors sandėlyje pajuodę, apdaužyti. Bet manau, niekas man jų negrąžins, nes jie yra savivaldybės nuosavybė."
Skulptorius pasakojo, kad kadaise angelus ant Vilniaus riboženklių "pasodino" laikinai, tačiau žmonėms tai patiko, todėl buvo nuspręsta juos palikti. Tad angelai "saugojo" įvažiavimus prie skirtingų merų ir visiems tiko, tik Remigijui Šimašiui kažkodėl – ne.
"Skauda širdį dėl savo kūrinių, – sakė menininkas. – Ir apskritai keistas R.Šimašiaus valdomos savivaldybės požiūris. Kažkada buvo pranešta, kad norima nuimti paminklą Petrui Cvirkai. Istorikai pasakė, kad jis savo draugus, kolegas KGB skundė ir panašiai. Galvojau – nuims P.Cvirką, tikrai savivaldos politikai bus gerbiami, kaip buvo po to, kai sovietines skulptūras nuėmė nuo Žaliojo tilto. Viskas suprantama – neturi Lietuvoje likti okupacinės valstybės simbolių. Tačiau nuėmė atminimo lentą Jonui Noreikai, nors jokių naujų faktų apie jį nepaaiškėjo, net priešingai – išaiškėjo, kad jis buvo antinacinio sąjūdžio vadas. Nieko blogo nedariusius angelus nuėmė. O paminklas P.Cvirkai kaip stovėjo, taip stovi."
V.Ramoškos įsitikinimu, Vilniaus savivaldybėje dirba daugybė nuostabių žmonių, aukščiausio lygio savo srities profesionalų. Tačiau jie turi vykdyti nurodymus "iš viršaus". O politikų sprendimai dažnai būna sunkiai suprantami.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vilniaus savivaldybė teisme siekia gauti tarp A. Tumėno ir Gynėjų gatvių einantį kelią
Vilniaus miesto savivaldybė teisme siekia gauti tarp A. Tumėno gatvės 4 ir Gynėjų gatvės 14 einantį pagalbinį kelią. ...
-
Svarstoma kitąmet Vilniuje pradėti Veiklių senjorų programą5
Vilniaus miesto savivaldybės taryba svarsto apie galimybę kitąmet sostinėje pradėti Veiklių senjorų programą, skirtą didinti vyresnio amžiaus gyventojų užimtumą, skatinti verslumą bei didinti įsitraukimą į kultūrinį bei kūrybinį gyvenimą....
-
Nuo vasario 1 d. keičiasi „Vilniaus vandenų“ kai kurių paslaugų kainų tarifai
Nuo 2025 m. vasario 1 d. Vilniaus miesto ir rajono, Šalčininkų ir Švenčionių rajonų butų gyventojams didės geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų kainos, praneša Vilniaus vandenys. ...
-
Vilnius traukia investuotojus: kaip suderinti plėtrą ir mažinti biurokratiją?1
Vilnius – sparčiausiai augantis Baltijos regiono miestas, kuriame pernai buvo išduota daugiausia, net 12 proc., visų statybos leidimų, kai tuo tarpu Kaune – 7 proc., Klaipėdoje – 2 proc. Visuomenėje vyksta diskusijos, kad Vilniuje...
-
Vilniaus svečius pasitinka nauji riboženkliai su svarbia žinute1
Besidžiaugdamas prestižiniu Europos Komisijos titulu „Vilnius – Europos žalioji sostinė 2025“, miestas atnaujina savo riboženklius. Kaskart įvažiuodami į sostinę svečiai ir grįžusieji namo vietiniai išvys šalia miest...
-
Šventiškai pasipuošusiems verslams ir įstaigoms Vilnius padėkojo choro kalėdinėmis dainomis
Prieš šventes kitų metų Europos Kalėdų sostinės titulą iškovojęs Vilnius nepraleido progos padėkoti verslams ir įstaigoms, mieste kuriantiems ypatingą Kalėdų atmosferą. Išskirtinai pasipuošusias ar šventin...
-
Sostinė ruošiasi paleisti viešąjį vandens transportą: kas naujo?
Nuo 2025-ųjų metų vasaros Vilniuje planuojant pradėti visuomeninę laivybą Nerimi, sostinės taryba pritarė specialiojo upės prieplaukų plėtros plano parengimui. ...
-
Savivaldybės planai populiariame Vilniaus rajone sukėlė pyktį: kiek kainuos gyventojams2
Vilniaus savivaldybė siekia išsaugoti paveldu laikomą Šnipiškių medinę architektūrą. Ateityje čia, esą, turėtų kurtis verslai, kavinės, toliau kilti mediniai pastatai. Tačiau plėtotojai tokią miesto valdžios viziją peikia. ...
-
Prieššventinių dienų košmaras: pareigūnai įspėja – net nebandykite to daryti13
Paskutinių prieššventinių dienų chaosas. Sausakimšos parduotuvės. Įstaigose skubama greičiau sutvarkyti metinius popierius ir kuo anksčiau sprukti. Gatvėse – spūstys ir policijos reidai. Policija jau dabar dirba sustiprinę ...
-
Pokyčiai Vilniuje šventinę savaitę: Naujųjų metų naktį dalyje gatvių eismas bus uždarytas
Sostinės eismo valdymo ir organizavimo įmonė JUDU šventiniu laikotarpiu rekomenduoja keliones planuoti pėsčiomis ar viešuoju transportu. Taip pat primena, kad Naujųjų naktį Vilniuje bus taikomi automobilių eismo ribojimai, tačiau gyvent...