Angelai sostinės vartų nebesaugo

"Vilnius – žemai skraidančių angelų miestas" – toks užrašas ir balti besišypsantys angelai ilgą laiką pasitikdavo atvykstančiuosius į Vilnių. Tačiau jau kurį laiką angelų ant Vilniaus riboženklių nebėra, juos pakeitė vėliavos, o patys angelai sandėliuojami ir vargu ar artimiausiu laiku vėl kur nors nutūps.

Saugojo miestą

Pirmieji angelai Vilniuje pasirodė dar 2004 m. Tuomet jie nusileido ant stogų ir suoliukų. Tuo metu miestui vadovavusio mero Artūro Zuoko tikslas buvo angelus sargus paversti vienu iš miesto simbolių. Angelus sukūrė skulptorius Vaidotas Ramoška ir jie saugojo vilniečius, miesto svečius bei kvietė su jais bendrauti.

Po kelerių metų visas būrys angelų papuošė Vilniaus rotušės aikštę. 2010 m. 10 jų keliavo po visą sostinę ir nusileisdavo netikėčiausiose vietose.

2014 m. angelais buvo papuošti ir įvažiavimai į Vilnių, o po sostinės pavadinimu atsirado užrašas "Žemai skraidančių angelų miestas". Penki balti besišypsantys angeliukai prie penkių pagrindinių įvažiavimų į miestą sveikinosi su visais atvykstančiaisiais. Tačiau sėdinčių skulptūrėlių ant sostines ribas žyminčių užrašų vieną dieną neliko.

Yra pakankamai

Savivaldybė informuoja, kad angelai "išskrido", nes vietą turėjo užleisti vėliavoms. Jie nuimti tada, kai buvo priimtas sprendimas prie įvažiavimų į miestą pastatyti vėliavas. Valstybinė heraldika šiuo atveju esą yra svarbesnė nei gražūs meniniai akcentai. Ir kažkodėl viskas tilpti vienoje vietoje negalėjo.

Kaip "Vilniaus dienai" teigė Vilniaus miesto savivaldybės Vyriausiojo miesto architekto skyriaus vyresnioji patarėja Rūta Matonienė, šiuo metu visi penki angelai, sėdėję ant miesto riboženklių, saugomi savivaldybės įmonės "Grinda" aikštelėje.

Netektis: menininko V.Ramoškos kurti balti angeliukai daugumai pakelia nuotaiką, tačiau prie įvažiavimo į Vilnių jų nebeliko. B. Barausko nuotr.

"Minėti angelai yra Vilniaus miesto nuosavybė, todėl jų nuėmimo derinti su menininku neprivalėjome", – sakė savivaldybės atstovė.

Ji taip pat informavo, kad angelams nėra ieškoma naujos vietos, nes Vilniaus centre per pastarąjį dešimtmetį yra pakankamai daug viešomis ir privačiomis iniciatyvomis atsiradusių angelų. Ar jie galėtų būti ateityje naudojami kitose viešose miesto vietose, bus sprendžiama atskirai.

Skaičiuojama, kad iš viso sostinėje gyvena apie 200 angelų. Jie nutūpę ant ligoninių, poliklinikų, mokyklų stogų ir privačių įmonių pastatų.

Tačiau vilniečiai nemano, kad angelų mieste per daug, nes jie jau yra tapę miesto simboliu, suteikiančiu vien tik gerų emocijų. V.Ramoškos kurti angeliukai visada pakelia nuotaiką, priverčia nusišypsoti.

Suprasti sunku

Angelų autorius skulptorius V.Ramoška "Vilniaus dienai" teigė, jog jokios informacijos iš savivaldybės apie tai, kad angelai bus nuimti, negavęs, tačiau sulaukęs sunerimusių žmonių skambučių. Žmonės klausė, kodėl angelai paliko miestą?

Tik dingusių angelų istorija pradėjus domėtis žurnalistams, menininkas sulaukė skambučio iš Vilniaus savivaldybės – skambinusieji domėjosi angelų atsiradimo istorija.

Sprendimas nuimti angelus, matyt, buvo priimtas "viršuje".

"Sprendimas nuimti angelus, matyt, buvo priimtas "viršuje", o dabar siunčia pas mane paprastus mielus žmogeliukus klausti, kas ten, kaip ir kodėl – sakė V.Ramoška. – Aš labai norėčiau, kad tie angelai pas mane atsidurtų – suremontuočiau, sukurčiau jiems antrą gyvenimą. Būtų geriau, nei kad gulėtų kokiam nors sandėlyje pajuodę, apdaužyti. Bet manau, niekas man jų negrąžins, nes jie yra savivaldybės nuosavybė."

Skulptorius pasakojo, kad kadaise angelus ant Vilniaus riboženklių "pasodino" laikinai, tačiau žmonėms tai patiko, todėl buvo nuspręsta juos palikti. Tad angelai "saugojo" įvažiavimus prie skirtingų merų ir visiems tiko, tik Remigijui Šimašiui kažkodėl – ne.

"Skauda širdį dėl savo kūrinių, – sakė menininkas. – Ir apskritai keistas R.Šimašiaus valdomos savivaldybės požiūris. Kažkada buvo pranešta, kad norima nuimti paminklą Petrui Cvirkai. Istorikai pasakė, kad jis savo draugus, kolegas KGB skundė ir panašiai. Galvojau – nuims P.Cvirką, tikrai savivaldos politikai bus gerbiami, kaip buvo po to, kai sovietines skulptūras nuėmė nuo Žaliojo tilto. Viskas suprantama – neturi Lietuvoje likti okupacinės valstybės simbolių. Tačiau nuėmė atminimo lentą Jonui Noreikai, nors jokių naujų faktų apie jį nepaaiškėjo, net priešingai – išaiškėjo, kad jis buvo antinacinio sąjūdžio vadas. Nieko blogo nedariusius angelus nuėmė. O paminklas P.Cvirkai kaip stovėjo, taip stovi."

V.Ramoškos įsitikinimu, Vilniaus savivaldybėje dirba daugybė nuostabių žmonių, aukščiausio lygio savo srities profesionalų. Tačiau jie turi vykdyti nurodymus "iš viršaus". O politikų sprendimai dažnai būna sunkiai suprantami.NAUJAUSI KOMENTARAI

Pagaliau

Pagaliau portretas
Pagaliau tuos baisius kicmenius nueme.

...

... portretas
Ir vėl tas š'Mašius SAVIVALIAUJA?..

tai

tai portretas
ko gero licberio nurodymu nueme kad drasiau butu galima toliau krest nieksybes ....
VISI KOMENTARAI 5

Galerijos

Daugiau straipsnių