Per ambasados atidarymą prisiminta istorinė Vilniaus svarba žydams

  • Teksto dydis:

Vilniuje ketvirtadienį oficialiai atidarant pirmąją Izraelio ambasadą Lietuvoje, diplomatai pabrėžė išskirtinę Vilniaus reikšmę žydų istorijoje.

Izraelio užsienio reikalų ministerijos politikos direktorius Alonas Ušpicas per ceremoniją prisiminė, kad žydus į miestą dar XIV amžiuje kvietė Lietuvos valdovai Gediminas ir Vytautas, o Vilnius buvo įgijęs „Lietuvos Jeruzalės“ vardą.

„Vėliavos iškėlimas čia, Vilniuje, yra ypatingai svarbus. Ši šalis yra kertinis akmuo žydų pavelde, iš čia kilo daugybė didžių žydų mąstytojų“, - kalbėjo diplomatas.

„Izraeliečiams ir žydams, ryšys ir santykiai su Lietuva yra ne tik ryšys tarp dviejų draugiškų šalių. Tai emocinis ryšys tarp žmonių su bendra istorija - ne visada rožine - ir, žydų požiūriu, ryšys su šalimi, kur kadaise klestėjo žydų bendruomenė ir paveldas, kuris puikiai žinomas ir vertinamas“, - teigė A.Ušpicas.

Izraelio ambasadorius Lietuvai iki šiol reziduodavo Rygoje. Pirmuoju Vilniuje reziduojančiu ambasadoriumi paskirtas Amiras Maimonas.

Ketvirtadienį atidarant ambasadą, rabinas pagal žydų tradiciją prie durų prikalė mezuzą - dėžutę su pergamento ritinėliu.

Per Antrąjį pasaulinį karą naciai, dažnai talkinami lietuvių kolaborantų, išžudė apie 90 proc. iš daugiau kaip 200 tūkst. Lietuvos žydų. Karo metais buvo išgelbėti apie 8 tūkst. Lietuvos žydų, dar maždaug tiek pat liko gyvi, nes spėjo pasitraukti į Sovietų Sąjungos gilumą.

Izraelyje įsikūręs Holokausto studijų centras „Yad Vashem“ už žydų gelbėjimą pasaulio teisuoliais yra pripažinęs daugiau kaip 800 lietuvių.

Šiuo metu Lietuvoje gyvena apie 3 tūkst. žydų.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių