- Rūta Grigolytė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Neišmokėtos atlyginimo dalies reikalaujantys sostinės viešojo transporto vairuotojai nusileisti neketina. O miesto vadovai leidžia suprasti, kad pinigų iš niekur neatsiras. Tad vilniečiai beveik neabejotinai gali rengtis streikui.
Vaikai nori valgyti
Ketvirtadienį susirinkę į mitingą Vinco Kudirkos aikštėje autobusų ir troleibusų vairuotojai laikė plakatus, kuriuose klausiama, ar ir valdžios atstovai vėluoja sau išmokėti atlyginimus.
„Šiandieną nėra streikas, mes dirbame, vežame keleivius, bet darome tai baisiomis sąlygomis. Mes nereikalaujame didesnių atlyginimų, o tik tų atlyginimų, kuriuos jūs sunkiai uždirbote“, – susirinkusiems į mitingą skelbė Transporto darbuotojų forumo pirmininkas Jonas Petraška.
Savivaldybės įmonės „Vilniaus viešasis transportas“ darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Jonas Dekaminavičius kvietė vairuotojus būti vieningus.
„Reikalaujama, kad lauktume savo sunkiu darbu uždirbtų pinigų. Tačiau parduotuvėje pirkdami maistą negalime prašyti, kad pardavėjai palauktų, kol sumokėsime. Vaikams taip pat negalime pasakyti, kad palauktų maisto. Mūsų reikalavimai yra teisėti, tai pripažįsta ir darbdaviai. Dabar reikia būti vieningiems taip pat, kaip ir 2000-aisiais“, – pastarąjį streiką prisiminė J.Dekaminavičius.
Prašo per daug nuolaidų
Darbuotojų skaičiavimais, skola dėl darbo užmokesčio vienam darbuotojui sudaro apie 15 tūkst. litų, skolos driekiasi nuo 2009 m. Jų teigimu, darbdavio siūlyme prašoma atsisakyti papildomo atlyginimo už 2009-uosius, o už 2010 ir 2011 m. siūloma išmokėti per šešis mėnesius. Darbuotojams prašoma nuolaida atrodo per didelė.
„Vilniaus viešojo transporto“ skola darbuotojams yra daugiau nei 25 mln. litų. Dar 10 mln. litų įmonė skolinga Valstybinei mokesčių inspekcijai. Kita vertus, kaip „Vilniaus viešojo transporto“ generalinis direktorius Gintaras Nakutis yra sakęs „Vilniaus dienai“, Vilniaus miesto savivaldybė įmonei yra skolinga 90 mln. litų.
Spalio 3 d. vyko Taikinimo komisijos posėdis, tačiau sutarimo pasiekti nepavyko, pasirašytas nesutarimų protokolas.
Jeigu nebus atsižvelgta į darbuotojų reikalavimus po įspėjamojo mitingo, vairuotojai žada pradėti streiką lapkričio 14 d.
Baksnoja į Vyriausybę
Vilniaus savivaldybė leidžia suprasti, kad į vairuotojų reikalavimus atsižvelgta greičiausiai nebus. Kaltę dėl susidariusios skolos sostinės vadovai, kaip visada, verčia Vyriausybei.
„Vilniaus viešojo transporto“ skolos šiuo metu siekia apie 108,9 mln. litų. Vilniaus miesto skola viešojo transporto įmonei susidarė dėl Vyriausybės ir Seimo sprendimų formuojant Vilniaus miesto biudžetą ir nepakankamai finansuojant miesto poreikius.
Šiuo metu Vyriausybės ir Seimo sprendimais tik 40 proc. surenkamo gyventojų pajamų mokesčio lieka Vilniaus biudžete, 60 proc. perskirstoma kitiems miestams ir valstybės biudžetui. Vyriausybės sprendimai skirti daug mažiau lėšų vilniečiams lemia sudėtingą miesto biudžeto situaciją ir didžiulius įsiskolinimo rodiklius – per praėjusią kadenciją sostinės skola padidėjo daugiau kaip 500 mln. litų.
Be to, iki 2006 m. transporto lengvatos buvo finansuojamos iš valstybės biudžeto, nuo 2006-ųjų – iš savivaldybės iždo, nors viešojo transporto nuolaidas įstatymuose nustato Seimas. Vilniaus biudžetas yra vienintelis Lietuvoje, kuriame transporto lengvatoms tenka skirti ypač daug lėšų, nes mieste yra daug universitetų ir kolegijų, kurių studentai naudojasi viešuoju transportu, be to, čia yra įsikūrusios pagrindinės gydymo įstaigos, visos valstybinės institucijos. Taigi, 2006 m. viešojo transporto lengvatoms reikėjo 40,7 mln. litų, o 2011 m. Vilniaus biudžete reikėjo numatyti net 84,6 mln. litų", – teigiama savivaldybės Viešųjų ryšių skyriaus vakar išplatintame pranešime.
Siūloma suma – per maža
„Taikinimo komisijos posėdyje administracija pasiūlė įmonės darbuotojams šiemet iš vidinių rezervų pagal kolektyvinę sutartį sumokėti beveik 2,7 mln. litų, bet kolektyvui ta suma neišsprendžia visų problemų, ir profsąjungos nusprendė ruoštis streikui“, – praėjusią savaitę dėstė savivaldybės administracijos direktorius Valdas Klimantavičiaus.
Jis taip pat aiškino, kad Vilniaus miesto savivaldybės finansines problemas palengvintų gaunama didesnė gyventojų pajamų mokesčio dalis. Tai esą padėtų atsiskaityti ir su Vilniaus autobusų, ir su troleibusų vairuotojais.
„Rezervai yra, bet, kaip minėjau, jie yra išorėje. Kaip žinote, Vilniaus apygardos administracinis teismas jau pasisakė ta tema – kad Vilniaus savivaldybė yra diskriminuojama, kad negauna deramos gyventojų pajamų mokesčio dalies į savo biudžetą. Manau, teigiamai išsisprendus ginčui su Vyriausybe, situacija įmonėje radikaliai pasikeis į gerąją pusę“, – tvirtino V Klimantavičius.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Teismas: 0,5 mln. eurų sankcija Vilniaus arkivyskupijos ekonomo tarnybai – neteisėta
Teismas pripažino, kad Vilniaus arkivyskupijos ekonomo tarnybai skirta daugiau nei 0,5 mln. eurų sankcija yra neteisėta. ...
-
Vilniuje – Lietuvos kariuomenės dienos rikiuotė ir karių paradas
Minint Lietuvos kariuomenės dieną šeštadienį Vilniuje įvyko iškilminga rikiuotė bei Lietuvos ir sąjungininkų karių paradas. ...
-
Sostinė ketina pratęsti galimybę ukrainiečiams viešuoju transportu važiuoti nemokamai4
Vilniaus miesto savivaldybės taryba ketina dar metams pratęsti galimybę nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams nemokamai keliauti sostinės viešuoju transportu. ...
-
Savivaldybė leido atnaujinti dalį gatvių šalia būsimo Vingio „Akropolio“
Šalia planuojamo naujo prekybos ir pramogų centro „Akropolis Vingis“ Vilniuje bus atnaujintos ir įrengtos naujos gatvės. ...
-
Keturioms Vilniaus rajono mokykloms perduoti nauji mokykliniai autobusai
Keturioms Vilniaus rajono savivaldybės mokykloms penktadienį perduoti nauji mokykliniai autobusai. ...
-
Vilniuje – maždaug dviejų dešimčių baltarusių protestas: norime, kad „vatnikų“ pelkė plėstųsi?11
Apie dvi dešimtys Lietuvoje reziduojančių baltarusių opozicijos atstovų penktadienį Vilniuje piketavo prie Europos Komisijos atstovybės siekdami atkreipti pasaulio dėmesį į tautiečių padėtį. ...
-
Vilniui – tarptautinis titulas: miestas išrinktas Europos Kalėdų sostine
Už kalėdinės dvasios puoselėjimą ir tradicijų persipynimą su naujovėmis Vilniui skirtas tarptautinis įvertinimas – kalėdinių miestų tinklo rengiamuose apdovanojimuose miestas tituluotas „Europos Kalėdų sostine 2025“. ...
-
Dronų verslo forume Vilniuje – ir Taivano įmonių atstovai
Vilniuje rengiamame dronų sektoriaus forume ketvirtadienį dalyvaus ir Taivano verslo delegacija, vadovaujama užsienio reikalų ministro Lin Chia-lungo (Lin Čia-lungo). ...
-
Vilniaus savivaldybė sulaukė 46 pranešimų apie saugumo spragas informacinėse sistemose
Sostinės valdžios surengto „Bug Bounty“ konkurso metu per dešimt darbo dienų programavimo entuziastai pateikė 46 pranešimus apie saugumo spragas Vilniaus savivaldybės informacinėse sistemose. ...
-
Vilniaus oro uostui penkeriems metams bus suteiktas simbolinis M. K. Čiurlionio vardas8
Vilniaus oro uostui nuo 2025-ųjų penkeriems metams bus suteiktas simbolinis kompozitoriaus ir dailininko Mikalojaus Konstantino Čiurlionio vardas, trečiadienį nutarė Vyriausybė. ...