Kauno savivaldybės teisininkai tikisi, kad dėl Seimo sprendimo uždrausti viešai naudoti sovietinius simbolius miestui nereikės atsisveikinti su Vytauto Didžiojo tiltu.
Diskusijos atkreipė dėmesį
Neseniai Vytauto Didžiojo vardu pervardytas Aleksoto tiltas iki šiol kelia diskusijas dėl likusios sovietinės simbolikos. Miesto taryba dar vasarį nutarė simbolius išmontuoti, tačiau paaiškėjo, kad tai padaryti nebus lengva - kainuos apie pusę milijono litų.
Kauniečių nuomonės dėl tilto išsiskyrė. Vienus miestiečius sovietinė simbolika pykdo, kiti teigė jos net nepastebėję, kol simboliais nebuvo susirūpinta rengiantis miesto šventei ir kol praūžusi audra vėl jų neapnuogino.
„Kam reikėjo dengti tiltą kažkokiais skudurais, kuriuos netrukus nuplėšė vėjas? Iki šiol neateidavo mintis pakelti aukštyn galvą ir stebėti kažkur tilto viršuje užsilikusius sovietinius simbolius. Bandymai juos paslėpti sukėlė atvirkštinę reakciją - dabar visi žino, kur tie simboliai, ir visi į juos spokso", - pašaipos neslėpė kaunietis Vidas Staselis.
Šiai nuomonei oponavo kiti dienraščio kalbinti miestiečiai. Jie - kategoriškai prieš sovietinę simboliką ir mano, kad jei Vytauto Didžiojo tiltu nebus susirūpinta, Kauno savivaldybė turės būti nubausta pagal Seimo neseniai priimtą įstatymą. Jame kalbama ne tik apie baudą už sovietinę ar nacistinę simboliką, bet ir jos konfiskavimą.
„Kaip skambiai pavadintas Vytauto Didžiojo tiltas gali derėti su sovietine simbolika? Jei valdžiai pritrūks valios ją nuimti, siūlyčiau tvarkos prižiūrėtojams bausti Kauno savivaldybę. Naujasis įstatymas numato iki tūkstančio litų baudas už sovietinės ir nacistinės simbolikos demonstravimą. Jeigu tai nepadės, turėtų būti konfiskuotas tiltas, kaip tai numatyta įstatyme", - ironizavo Leonas Paškevičius.
Nepagarba žuvusiesiems
Kauno miesto tarybos narys Stanislovas Buškevičius - vienas aktyviausių sovietinės simbolikos ant Vytauto Didžiojo tilto priešininkų. Politikas mano, kad pašalinti ją būtina, nepaisant, kiek tai kainuos, nes kitu atveju būtų parodyta nepagarba sovietmečio režimo aukoms.
„Jeigu kiltų diskusija dėl nacių svastikos iškabinimo kur nors Vokietijoje ar Rusijoje, tai toks žmogus būtų teisiamas vien už klausimą. Tas pats yra su sovietine simbolika - jos palikimas būtų nepagarba visiems žuvusiems nuo sovietų represijų. Tai - okupacijos simbolis, ir neturi būti nė kalbų apie tai, kiek kainuos jos nuėmimas, ar tai būtų milijonas, ar pusė milijono litų. Vien tokio klausimo kėlimas rodo, kad dar neišsivadavome iš okupacijos kompleksų", - teigė S.Buškevičius.
Miesto tarybos narys sakė, kad pasipriešinimas buvęs ir verčiant Lenino paminklus prieš 18 metų, tuomet pasigirsdavę siūlymų neskubėti griauti paminklų ir juos palikti, nes jie esą netrukdo.
Stalininė simbolika ant Aleksoto tilto atsirado pokariu, kuomet buvo pastatyti nauji ketaus turėklai. Centre stūksančius rustuotu granitiniu tinku padengtus pilonus papuošė bareljefai su penkiakampėmis žvaigždėmis ir Lietuvos SSR herbais.
Geriau pasišluoti
S.Buškevičiaus nuomonei oponuojantis Kauno savivaldybės Komunalinio ūkio skyriaus vedėjo pavaduotojas Algirdas Vyšniauskas teigė nesuprantantis tokios politikų skubos.
Komunalinio ūkio skyriaus paskaičiavimais, sovietinės simbolikos nuėmimas nuo tilto kainuotų apie pusę milijono litų, o šiuos pinigus geriau būtų skirti Kaunui tvarkyti.
„Galiu pakomentuoti kaip miesto gyventojas, o ne kaip valdininkas. Visiška nesąmonė nuimti nuo tilto simboliką, ir niekas šio klausimo nekelia, išskyrus politikus. Mes turime, kur dėti pinigus. Žiemą gatvėms tvarkyti lėšų neužtenka. Viskas turi būti daroma laiku. Jei sakome, kad taupome lėšas, tai ir turime taip daryti. Prieš miesto šventę ant tilto esančius sovietinius simbolius teko uždangstyti, tai pro šalį ėję žmonės mūsų nesuprato - priekaištavo, kam švaistome lėšas nereikalingiems darbams", - tvirtino Komunalinio ūkio skyriaus vedėjo pavaduotojas Algirdas Vyšniauskas.
Konfiskavimas negresia
Kauno savivaldybės Teisės skyriaus vedėjos Rūtos Šimkaitytės nuomone, nors Seimas ir priėmė įstatymą dėl sovietinių ir nacistinių simbolių uždraudimo, tačiau jis neturėtų būti taikomas Vytauto Didžiojo tiltui.
„Sunku pasakyti, ar už simboliką, likusią ant tilto, gali būti skiriamos baudos savivaldybei, tikiuosi, kad bus vadovaujamasi protingumo kriterijais. Be to, būtų nesunku įrodyti, kad technologiškai simbolius sudėtinga nuimti, o miesto ketinimai juos nuimti - seniai išreikšti. Tikėsimės, kad niekas įstatymo karštligiškai nepradės taikyti", - vylėsi R.Šimkaitytė.
Žiniasklaidoje nuskambėjusias žinias, kad Vytauto Didžiojo tiltui gresia konfiskavimas, Teisės skyriaus vedėja komentavo su ironija: viso tilto konfiskavimas Kaunui tikrai negresia, nebent būtų areštuoti ant tilto kabantys sovietiniai simboliai.
Naujausi komentarai