Šokio festivalyje – išskirtinis dėmesys kūrėjoms ir Australijai

  • Teksto dydis:

Gegužės 2–22 d. jau 24-ąjį kartą šokio ir meno gerbėjus suburs vienas tarptautinis šiuolaikinio šokio festivalis "Naujasis Baltijos šokis". Šiemet jame bus skiriamas dėmesys drąsiai ir atvirai apie viską kalbančioms kūrėjoms ir spalvingam australų šokiui.

Devynios moterys

"Apie lyčių lygybę šiuo metu kalbama vis dažniau ir garsiau. Kultūros sektorius tikrai ne išimtis, gal net labiau pionierius. Didžioji dalis tarptautinių festivalių į savo strategijas įsirašo tikslą pristatyti vienodą skaičių kūrėjų moterų ir vyrų. Pasauliniuose apdovanojimuose vis dažniau tiesiai šviesiai bedama pirštu į nominantų sąrašus, kuriuose nėra moterų, merginų vardų. Prisiminkime neseniai praūžusią BAFTA apdovanojimų ceremoniją ir Rebel Wilson kalbą. Priklausant globaliai kultūros bendruomenei ir reaguojant į tendencijas bei akis rėžiančią situaciją, pradėjome analizuoti meninius pasirinkimus, sprendimus ir kaip tai atsispindi lyčių žemėlapyje. Didžiuodamasi galiu pareikšti, kad šiais metais kaip niekada mano simpatijos atiduotos išskirtinai moterims kūrėjoms. Visos jos – stiprios, drąsios, pripažintos arba užtikrintai besiskinančios kelią į pripažinimo olimpą", – apie šiųmečio festivalio "Naujasis Baltijos šokis" pasirinkimus sakė jo vadovė Gintarė Masteikaitė.

Taigi gegužę Lietuvos publika festivalio scenoje išvys net devynių moterų kūrėjų darbus. Tarp jų: viena pagrindinių Akramo Khano trupės šokėjų – vokietė Joy Alpuerto Ritter su spektakliu "Babae", kalbančiu apie raganiškas ir paslaptingas moterų galias, vengrė Adrienn Hód su meno kūriniu vadinamu spektakliu "Šalia", o liuksemburgietė Anne Mareike Hess spektaklyje "Karžygė" mus pasiims į kelionę, per kurią tampama karžygiais.

Kanadietė Catherine Gaudet "Nuostabiajame išnykime" kvies drauge narplioti egzistencinius klausimus, o jos kraštietė Clara Furey parodys, kad minimalistinėje "Kosminės meilės" erdvėje įmanomos visos bendravimo formos.

Spektaklį "Vienaragių beieškant" pristatysiančią italę Chiarą Bersani, kuriai diagnozuotas vidutinio-sunkaus lygio trapių kaulų sindromas, labiausiai domina politinio kūno svarba. Jį menininkė vadina unikalios ir nepakartojamos istorijos globėju.

Festivalyje taip pat išvysime australių Nicolos Gunn ir Prue Lang pasirodymus. Choreografė Aira Naginevičiūtė mini savo kūrybos 30-metį, ta proga gegužę Šiuolaikinio meno centre ji pristatys savąją kūrybos refleksiją "Nėščia tyla".

Erotika ir intymumas

Australijos šiuolaikinio šokio laukas, kaip ir pats žemynas, yra be galo platus ir spalvingas. Praėjusiais metais įvyko pirmasis susitikimas su Australijos šiuolaikinio šokio kūrėjais – "Naujajame Baltijos šokyje" savo darbą "Hipererdvė" pristatė vienas lyderiaujančių jaunųjų Australijos choreografų Jamesas Batcheloras.

Mano simpatijos atiduotos išskirtinai moterims kūrėjoms. Visos jos – pripažintos arba užtikrintai besiskinančios kelią į pripažinimo olimpą.

Šiemet festivalis į Vilnių pakvietė tris australų kūrėjus. Viena jų – rašytoja, režisierė, atlikėja, dizainerė ir dramaturgė Nicola Gunn, į Vilnių atvešianti spektaklį "Kai dirbi su vaikais", kuriame nagrinėjamos intymumo ir atvirumo temos bei menininkų, kuriančių šiuolaikinius performansus su vaikais suaugusiųjų auditorijai, smalsumas.

Kita festivalio viešnia iš tolimosios Australijos – už feminizmą ir tvarumą pasisakanti kūrėja Prue Lang su savo kinestetiniu pasakojimu apie feminizmą – "Projektas F", kuriame kalbama apie išskirtines moteris nuo XII a. iki šių dienų.

Žavėtis, aikčioti, stebėtis, o gal net ir perlipti tam tikrus vidinius barjerus vers Luke'o George'o ir Danielio Koko erotinius žaidimus vaizduojantis pasirodymas "Triušelis". 2017 m. "Arts Hub" spektaklį įtraukė tarp dešimties geriausių pasirodymų Australijoje vietos ir tarptautinių menininkų grupių kategorijoje, 2018 m. "Green Room Awards" jis buvo nominuotas už geriausią šiuolaikinę eksperimentinę produkciją, o žurnalas "Portland Monthly" buvo išrinkęs jį viena aštuonių geriausių TBA festivalio Portlande akimirkų.

"Jau pernai žinojome, kad tai tik pradžia ir kad mūsų žiūrovai nusipelnė platesnės ir gilesnės pažinties su Australijos kultūra. Visai neseniai Užsienio reikalų ministerija pranešė apie planus nuo š.m. liepos 1 d. steigti Lietuvos ambasadą Australijoje. Taigi mūsų sprendimas į šių metų programą įtraukti net tris skirtingus kūrėjus yra puiki proga pradėti arba tęsti pažintį su šiuo regionu. Net neabejoju, kad per ateinančius keletą metų ir Australijos festivalių programose išvysime lietuviškas pavardes", – optimistiškai kalbėjo G.Masteikaitė.

Nepapasakotos istorijos

Šių metų festivalio naujovė – ypatinga programa šeimai ir jaunajam žiūrovui. Kaip sakė G.Masteikaitė, vaikams ir jaunimui reikalinga aukščiausios kokybės meninė produkcija, tad festivalio rengėjai, gerai pažinodami savo auditoriją ir įsiklausę į jos poreikius, nusprendė prisidėti prie auditorijos plėtros ir jaunosios kartos edukacijos, išsilavinimo ir kritinio mąstymo ugdymo.

Būtent dėl šios priežasties gegužę į Vilnių atvežamas talentingojo A.Khano trupės, kuri laikoma viena įtakingiausių ir garsiausių šiuolaikinio šokio pasaulyje, vasario pabaigoje pristatytas naujausias darbas "Chotto Xenos".

Jaunajai auditorijai ir visai šeimai skirtas spektaklis nukelia žiūrovus į praeitį ir kviečia kartu patyrinėti dažnai pamirštas ir nepapasakotas Pirmojo pasaulinio karo karių istorijas. Pasirodyme vaikams suprantamas meninis turinys susipina su svarbiais istoriniais motyvais. Galinga filmo projekcija sklandžiai perkelia kūrinį tarp asmeninio ir visuotinio. Jame pavaizduotos laikraščių iškarpos, animuoti Pirmojo pasaulinio karo orlaiviai, skaičiai ir statistika, per šią istoriją pasakojančio šokėjo judesius vaizduojamas žmonijos sunaikinimas, baimė, panika ir chaosas. Spektaklio kūrėjų teigimu, jiems svarbu atkreipti vaikų dėmesį į istorijos prasmę, nes jaunoji karta yra ribotai supažindinama su karo istorija. Šiuo darbu kūrėjai siekia įkvėpti jaunąją kartą būti tolerantiška.

Į Lietuvą atvykstančios trupės meno vadovas, choreografas A.Khanas – vienas garsiausių šiandienių šokio menininkų, kuris puoselėja savo reputaciją kurdamas sėkmingus, lengvai suprantamus ir taip pat susimąstyti verčiančius spektaklius. Savo talentu britas į pasirodymus pritraukia tokius pasaulinio lygio kultūros ir meno atstovus kaip Nacionalinis Kinijos baletas, aktorė Juliette Binoche, balerina Sylvie Guillem, choreografai ir šokėjai Sidi Larbi Cherkaoui ir Israelis Galvánas, dainininkė Kylie Minogue ir kitus.

Be visų išvardytų kūrėjų, festivalyje nenuspėjamą ir žaismingą spektaklį "Pli", įvertintą "Čekijos šokio platformos 2019" auditorijos ir pagrindiniu prizais, kuriame barokiškasis dekoratyvumas pakeičiamas erdviniu kuklumu ir materialiu minimalizmu, pristatys čekų choreografas ir šokėjas Viktoras Černický.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių